کد خبر 392692

سرعت بیماری‌های ناشی از تغذیه ناسالم در حال افزایش است

عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: آمار بیماری‌های ناشی از تغذیه ناسالم به سرعت در حال افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، ترانه استکی، با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی تغذیه سالم در جامعه بر سلامت افراد، افزود: کمبود این فرهنگ در جامعه به شدت احساس می شود.

وی با بیان اینکه تغذیه رکن اصلی سلامت جسمی و روانی افراد است، یادآور شد: آمار بیماری های مرتبط با تغذیه ناسالم به سرعت در حال افزایش است.

استکی با بیان اینکه تغذیه می تواند عامل بروز ناهنجاری های رفتاری نیز باشد، یادآور شد: پیروی از رژیم غذایی سالم نقش پررنگی بر تامین سلامت روان افراد دارد، به طوری که یکی از عوامل بروز ناهنجاری هایی همچون پرخاشگری، تغذیه ناسالم است.

عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تمام مراکز درمانی، آموزشی و رسانه ها را دخیل در این موضوع دانست و ادامه داد: از زمان تولد نوزاد و در دوران شیردهی، فرهنگ سازی تغذیه ای برای افراد آغاز می شود و این روند در مدارس و دانشگاه ها نیز ادامه پیدا می کند.

وی افزود: البته آموزش به طور صرف در مراکز کفایت نمی کند؛ رسانه ها از طرق مختلف می توانند در تعیین فرهنگ غذایی و سبک زندگی افراد سهیم باشند.

استکی با مفید دانستن برخی برنامه های صدا و سیما، افزود: شبکه های تلویزیونی برنامه های مناسبی در زمینه مصرف مواد غذایی سالم تولید می کنند، اما در پخش برخی از تبلیغات، به ویژه تبلیغات مرتبط با کودکان باید با دقت بیشتری عمل و از کمرنگ شدن اهمیت سلامت در مقابل تجارت جلوگیری کرد.

وی در پایان بر لزوم انجام پایش و اعمال نظارت بر تبلیغات کالاهای سلامت محور تاکید کرد و گفت: دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، به اهمیت تغذیه بر سلامت جسمی و روانی فرد توجه ویژه دارد و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است، اما هیچ ارگانی همچون صدا و سیما نمی تواند بر عادات زندگی مردم تاثیر داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر