کد خبر 494423

وزیر صمت خواستار شد؛

نظارت بر اجرای تصمیمات شورای رقابت

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه ابلاغ سیاست های جدید صادراتی گره گشای مشکلات صادرکنندگان است خواستار تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار به خصوص در این شرایط حساس کنونی شد و در ادامه با اشاره به تصمیمات اخیر شورای رقابت مبنی بر تغییر در فرمول قیمت‌گذاری برخی خودروها، تاکید کرد که نظارت بر اجرای تصمیمات این سازمان بایستی از سوی وزارت صمت بیشتر شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در نشست با حجت الاسلام حسن درویشیان «رئیس سازمان بازرسی کل کشور» تامین معیشت مردم را از وظایف مهم وزارت صمت عنوان و تصریح کرد: چندین متغیر اقتصادی مستقیما بر معیشت مردم تاثیر دارد که اولین مورد آن تغییر نرخ ارز است و صنایعی که به نرخ ارز وابسته اند با تغییر آن، متاثر خواهند شد.

وی در ادامه بیان کرد: از سوی دیگر زمانی که حجم زیادی حباب پولی در کشور وجود داشته باشد به سمت سرمایه گذاری بر محل‌هایی مثل مسکن، خودرو و مواردی از این قبیل خواهد رفت که باز هم بر بازار و تامین معیشت مردم تاثیر خواهد گذاشت.

گره‌گشایی از مشکلات صادرکنندگان با ابلاغ سیاست‌های صادراتی جدید

وزیر صمت با بیان اینکه در این مدت در تلاش بودیم تا اصلاحاتی انجام دهیم، گفت: پیش از این کسانی که ارز حاصل از صادرات را به چرخه نیما عرضه نمی‌کردند مشمول پیگیری قضایی می‌شدند، اما واردات در مقابل صادرات آزاد شد تا به راحتی بتوانند تعهد ارزی کنند و با این روند ترخیص کالاهای مانده در گمرک حل شد.

تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار

رزم حسینی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار مصوبه شورای عالی سران داشت که به تایید مقام معظم رهبری هم رسانده شد تا وزارت صمت با این ابزار اجازه کنترل بازار را داشته باشد. اما از ابتدای سال این اعتبار به پایان رسید و این ستاد دیگر توان مداخله در کنترل کالاهای صادراتی و اقدام برای کنترل بازار در برخی اقلام را نداشته باشد و در فرایند فعلی با تاخیر حداقل سه ماهه در تصمیم گیری، تایید و اجرا مواجه خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب در بازار فاصله زیادی داریم، تصریح کرد: مجوز فروشی، امتیازات و انحصارات، امضاهای طلایی، فساد، رانت خواری و هزاران دلیل دیگر باعث افزایش قیمت در فولاد، خودرو و بازار شدند، اما در خط مقدم برای مقابله با این فسادها برخواستیم.

کاهش قیمت‌ها با ارایه شیوه نامه عرضه محصولات فولادی در بورس

وزیر صمت اضافه کرد: در فولاد ظلمی به مصرف کنندگان می‌شد و کالایی که در داخل تولید می‌شد با قیمت جهانی به فروش می‌رسید. ما شروع به کنترل قیمت کردیم و شیوه نامه عرضه محصولات فولادی در بورس را ارایه دادیم که در همین راستا قیمت ۱۶ هزار تومانی میلگرد به زیر ۸۰۰۰  تومان رسید.

بازگشت وظایف اصلی وزارت صمت به این مجموعه

رزم حسینی بیان کرد: یکی از آسیب‌های این وزات‌خانه انتقال وظایف به خارج از این مجموعه بود، تجارت خارجی، فولاد، قیمت گذاری در کالاهایی مثل خودرو با وزارت صمت است اما افراد زیادی در آن دخیل هستند که با تلاش‌ها و رایزنی های انجام شده وظایف دوباره به این مجموعه در حال بازگشت است.

تمرکز فعالیت‌های صنعت خودرو در سازمان ایدرو

وی اضافه کرد: تمام فعالیت‌های صنعت خودرو در سازمان ایدرو متمرکز شده تا هم انحصار شکسته شده و هم زیان خودروسازها رفع شود و پذیرفتنی نیست که ملت شریف ایران خودرویی با ضریب اطمینان و قیمت مناسب نداشته باشند.

وزیر صمت با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان و نقش مهم وزارت صمت در تامین معیشت مردم در این برهه حساس کنونی، خواستار حمایت تمامی ارکان نظام از مجموعه وزارت صمت برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های این وزارتخانه شد.

نظارت بر اجرای تصمیمات شورای رقابت

همچنین رزم حسینی در حاشیه نشست با رئیس کل سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه نسبت به ابتدای سال جاری افزایش ۲۸ درصدی در تولید خودرو داشته‌ایم، گفت: همچنان به دنبال افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در زمان باقی‌مانده تا پایان سال جاری هستیم؛ با افزایش تولید خودرو قیمت ها نیز متعادل خواهد شد. همچنین با شکستن انحصار در تولید خودرو به سمت تولید خودروهای باکیفیت و با قیمت پایین‌تر نیز خواهیم رفت، در آنصورت دیگر مردم آزادانه حق انتخاب خودروی خود را دارند.

وزیر صمت ضمن اشاره به اعلام تصمیم جدید شورای رقابت ضمن تاکید براینکه هدف شورای رقابت از اعلام این تصمیم حذف دلالان و افزایش تولید بوده است، خاطرنشان کرد:  اما نظارت‌ها بر اجرای این تصمیم باید از سوی ما بیشتر شود.

وی افزود: به دنبال حذف دلالان از بازار خودرو و فولاد به‌ ویژه در شرایط حساس هستیم و بایستی با رانت و فساد مبارزه کنیم. از جمله مواردی که به حمایت تمامی ارکان نظام نیازمندیم، همین موضوع است.

ضرورت حمایت دستگاه‌های نظارتی از تصمیمات جسورانه مدیران در شرایط جنگ اقتصادی

رزم‌حسینی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت دستگاه‌های نظارتی از تصمیمات جسورانه مدیران در شرایط سخت کنونی، گفت: وظیفه سنگینی در این برهه حساس کنونی برای تامین معیشت مردم، حمایت از تولید، صادرات و تجارت بر عهده این وزارتخانه است که تحقق همه اهداف و برنامه‌ها با حمایت همه‌جانبه تمامی ارکان از این مجموعه امکان‌پذیر خواهد بود.

به مدیران شجاع و پاک دست نیاز داریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین حمایت از مدیران شجاع و پاک دست را لازمه امروز جامعه دانست و تصریح کرد: به مدیران تصمیم‌ساز که در این شرایط حساس جنگ اقتصادی جسورانه تصمیم می گیرند نیاز داریم و لازمه جسارت مدیران در امر تصمیم‌سازی، حمایت دستگاه‌های نظارتی از آن‌هاست.

وی همچنین با اشاره به تکمیل سامانه جامع تجارت، گفت: در این سامانه از ثبت سفارش خرید کالا و گمرکات در حال اجراست، این سامانه در حال تکمیل شدن است.

قوانین مزاحم کسب و کار را حدف خواهیم کرد

رزم‌حسینی ضمن تاکید بر اینکه قوانین مزاحم کسب و کار باید حذف شوند، اظهار کرد: تاکید رهبری نیز به در این زمینه بوده است؛ این قوانین را احصاء کرده‌ایم و مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف آن‌ها باید اقدام کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر