کد خبر 405801

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

کسری بودجه ساختاری، ریشه اصلی تورم/ لازمه افزایش درآمد، کاهش نرخ‌های فعلی مالیات است

مدنی زاده گفت: لایحه بودجه ۹۹ با طرح اصلاحات ساختاری که تاکید مقام معظم رهبری بوده شروع شده اما در عمل با آنچه که هدف بوده فاصله گرفته است و این مهم ترین انتقادی است که می توان به بدنه کارشناسی بودجه وارد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، عصر دیروز نشستی با عنوان «قفل بودجه» در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با حضور اساتید و صاحب نظران اقتصادی کشور با هدف تحلیل و بررسی لایحه بودجه 99 برگزار شد.

ضرورت رسیدگی به درآمدهای دولت در بودجه 99

سیدعلی مدنی زاده، عضو هئیت علمی دانشگاه شریف با بیان این که کسری بودجه امسال اتفاقی جدید نیست گفت: کسری بودجه ساختاری در واقع شکافی است که به صورت سیستماتیک بین هزینه‌ها و درآمدهای دولت ها وجود دارد.

مدنی زاده افزود‌: کسب درامد از جامعه برای دولت از دو طریق ممکن است یکی از طریق مالیات ستانی که لازم به ذکر است اخذ مالیات هزینه های سیاسی به همراه دارد و دومین اقدام، فروش دارایی‌های دولت است که عملا نتایجی مشابه فروش نفت دارد.

وی افزود: در پاسخ به برخی صاحب نظران که پیشنهاد استقلال بانک مرکزی از دولت را می‌دهند باید بگویم که حتی اگر بانک مرکزی هم به یک نهاد مستقل تبدیل شود لزوما مسئله کسری بودجه ساختاری حل نمی شود و معضل بدهی دولت ها به بانک مرکزی هم چنان ادامه خواهد داشت.

مدنی زاده با اشاره به این‌که شروع لایحه بودجه با طرح اصلاح ساختاری بود تاکید کرد: شروع یک موضوع الزاما با انتها ماجرا یکی نخواهد بود و مهم این است که طرح به سرانجام برسد یا خیر.

عضو هیت علمی دانشگاه شریف با بیان اینکه افزایش نرخ مالیات، تولید کنندگان را بی‌انگیزه خواهد کرد گفت: لازم است تا نرخ های مالیاتی تولید کاهش یابد در عوض، گلوگاه‌هایی که معافیت و فرار مالیاتی وجود دارد شناسایی و رسیدگی شود تا از این طریق درامد مالیاتی افزایش یابد.

مدنی زاده در ادامه گفت:  وظیفه کارشناسان اقتصادی در این مرحله این است نباید اجازه دهند که یک موضوع کاملا اقتصادی مثل لایحه بودجه به یک کشمکش سیاسی تبدیل شود. ضمن اینکه سطح امید و سطح ظرفیت اجتماعی درکشور ما در حال حاضر وضعیت مناسبی قرار ندارد و این مسائل می تواند ضربه های شدید تری به اقتصاد وارد کند.

نگاه سیاسی و جناحی بودجه را قفل می کند

در ادامه این نشست، محسن علیجانی، نماینده مجلس از موافقین لایحه بودجه 99 گفت: معتقدم که وجه غالب بودجه کارشناسی و تخصصی است و هرگونه نگاه سیاسی و جناحی بودجه را قفل خواهد کرد و مانع تحلیل دقیق و واقع بینانه خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصلاح ساختاری در بودجه 99 اتفاق افتاده گفت: تمام آمال و آرزوهای کشور این است که نفت نفروشیم اگر فروختیم درآمد حاصل از آن را صرف هزینه های جاری نکرده و در زیرساخت ها و مسایل بنیادی سرمایه گذاری کنیم و این به معنی اصلاح ساختاری است.

بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا شود

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی نیز در این نشست مشکل ساختاری بودجه را درآمدهای حاصل از فروش ثروت دانست و گفت: این که گفته می شود وضعیت کشور با تحریم ها حادتر شده، اشتباه است چرا که ما در تمام این سال ها کسری بودجه شدید داشتیم و هیچ ربطی به تحریم ها ندارد چراکه تحریم های داخلی شدیدتر از تحریم های خارجی شده است. 

سعدوندی در ادامه اظهار داشت‌: تا وقتی درآمد ارزی وارد بودجه ریالی شود ما خیلی امیدی نخواهیم داشت.

این کارشناس اقتصادی باتاکید بر ضرورت رسیدگی به فرار مالیاتی گفت: برای گسترش پوشش مالیاتی باید نرخ مالیات کاهش یابد و برنامه های جدید مالیاتی ایجاد شود. سیاست گذاران در نظر داشته باشند که افزایش نرخ مالیاتی لزوما منجر به افزایش درآمد مالیاتی نخواهد شد.

بودجه‌ریزی نماد کیفیت حکمرانی یک جامعه است

احسان خاندوزی، مدیر کل دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه اگر از بودجه ریزی ناراضی هستیم به این معنی است که از کیفیت حکمرانی دستگاه ها ناراضی هستیم.

عضو هیت علمی دانشگاه علامه در توضیح وضعیت کلی لایحه بودجه 99 اظهار داشت که بنای سیاست گذاری در بودجه این است که مجددا به اعتیاد نفتی برگردیم و مجبور به فروش دارایی ها و استقراض بیشتر خواهیم شد.

خاندوزی افزود: قواعد بودجه ریزی در کشور ما نیاز به اصلاحات دارد برای مثال این‌که ما در کشور به طور شفاف و دقیق نمی‌دانیم کسری بودجه چقدر و مسئولان از اظهار دقیق این ارقام و راهکارهای تامین آن فرار می کنند به این معنی است که قواعد بودجه ریزی جدی گرفته نمی شود و در نتیجه آن انضباط مالی نخواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر