{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

علی سعدوندی

اقتصاددان

عنوان شغل

استادیار بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی

مدرک تحصیلی

دکترای اقتصاد از دانشگاه تربیت مدرس

کارشناسی ارشد ام بی ای فاینانس  از دانشگاه ویرجینیا تک

کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه  از دانشگاه ویرجینیا تک

کارشناس ارشد مهندسی سیستم های اقتصادی - اجتماعی از موسسه عالی پژوهش<

سوابق اجرایی

تدریس در دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی

 متخصص تسهیلات نظام مند، نائب رییس 2007- 2008 سیتی بانک، دبی

تحلیل گر ارشد سبدهای سرمایه گذاری، نائب رییس 2007- 2008 سیتی بانک، دبی

عضو هیات علمی پژوهشی و سرپرست گروه پژوهشی «مدیریت ریسک» موسسه مطالعات بین المللی انرژی 2005- 2006 تهران

سرپرس گروه های «مدیریت دارایی» و «پژوهش سهام»، شرکت سرمایه گذاری نیکان، تهران، 2004

سرپرست گروه تهیه برنامه جامع بانک پارسانی 2004- 2006 شرکت خردپیروز

مدیر مالی شرکت بین المللی فولادکو 2003

مدیر داده های صنعتی، موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه 1999- 1997

 

 

 • گفت‌وگو با علی سعدوندی:

  علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی معتقد است در اقتصادها دو نوع انحصار وجود دارد؛ انحصار مثبت که همان اعطای امتیازهای خاص به مخترعان برای ایجاد قدرت بازاری و افزایش انگیزه در افراد است و انحصار منفی که منجر به انواع رانت‌های دولتی، خصوصی و خصولتی می‌شود.

 • یک کارشناس اقتصادی برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه را عامل تشدید تورم توصیف کرد و گفت: انتشار اوراق مشارکت در شرایط فعلی کم‌آسیب‌ترین راهکار است.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه سرکوب قیمت‌ها نمی‌تواند منجر به مهار تورم شود، گفت: دولت باید با خودداری از سرکوب قیمت‌ها، زمینه را جهت رشد اقتصادی و افزایش درآمد خانوارها فراهم کند.

 • یک کارشناس اقتصادی ضمن مفید ارزیابی کردن تشکیل بازار متشکل ارزی، علاوه بر ایجاد این بازار بهبود وضعیت بازار ارز را در گرو تشکیل بازار مبادله آتی ارز با تسویه ریالی و بازارسازی ارز با استفاده از تکنولوژی‌های نوین دانست.

 • یک استاد بانکداری گفت: عملیات بازار باز موثرترین ابزار کنترل تورم است که رقابت ناسالم بانکها ناشی از سیاستگذاری غلط پولی را متوقف کرده و در نهایت، در کنار نظارت جدی، به کنترل تورم می‌انجامد.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت در سال ۹۸ با کسری بودجه فراوانی مواجه خواهد بود، حل این مشکل را در گرو انتشار اوراق مشارکت توسط دولت، اجرای سیاست بازار باز به دست بانک مرکزی و اصلاح شیوه هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد.

 • «عملیات بازار باز» منتج به کنترل تورم در بیش از ۱۵۰ کشور جهان شده است. بانک مرکزی ایران نیز مدتی قبل این اختیار را از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی دریافت کرد؛ اما این عملیات چیست و چگونه نرخ تورم را کنترل می‌کند؟

 • در ارتباط با سرمایه گذاری خارجی نباید بی گدار به آب زد. در این باره دو مورد را باید مد نظر قرار داد:

 • پس از مدتها بیم و نگرانی، امروز برای اولین بار نسیم عقلانیت را در سیاست گذاری پولی کشور حس کردم. همین سه ماه پیش بود که یکی از مقامات مسئول صراحتا گفت: "تا من هستم عملیات بازار باز اجرا یی نخواهد شد." و آن دیگری فرمود: "وقت خودت را ضایع نکن که بهبود نظام بانکی امکان ندارد."

 • یک استاد بانکداری اظهار داشت: از طریق ایجاد بازار اوراق، امکان غلتاندن اوراق بدهی‌ها به بدهی‌های جاری فراهم می شود. بنابراین بازار اوراق نه تنها در تناقض با شرایط موجود نیست بلکه راه حل شفابخش برای شرایط موجود و کسری بودجه دولت است.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

  یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: بحران ارزی در شرایط فعلی در کشور رخ نداده چرا که چنین بحرانی در کشوری به وجود می‌آید که حجم بالای بدهی ارزی داشته باشد در حالی که میزان بدهی ارزی ایران نسبت به تولید ناخالص ملی زیر ۲ درصد بوده که کمترین در دنیاست.

 • یک کارشناس اقتصادی و متخصص بانکی در گفت‌و گو با اقتصادآنلاین:

  نظام بانکی کشور از سال‌های گذشته تاکنون با مشکلات متعددی روبه رو بوده و اکنون کار به جایی رسیده که مسائل نظام بانکی، موجب تبدیل آن به یکی از چالش‌های اقتصاد ایران شده است، افزایش میزان پایه پولی، بالا بودن نرخ سود سپرده و حجم بالای نقدینگی در پی آن، افزایش معوقات بانکی، عدم تناسب قوانین بانکی کشور با نظام بانکی بین المللی از عمده‌ترین مشکلات سیستم بانکی کشور است.

 • استاد دانشگاه استرالیایی دوبی گفت: دردهه گذشته شاهد نوسانات بسیاری در آمارهای اقتصادی همانند رشد تولید ناخالص داخلی بوده‌ایم که ریشه آن در تحریم ها و همزمانی کاهش قیمت نفت با کاهش تولید و صادرات آن بوده است، البته شاهد بودیم که پس از رفع تحریم ها و افزایش صادرات نفت، اقتصاد ایران رشدی بیش از ۱۲ درصدی را تجربه کرد. با وجود این، به نظر می‌رسد در آینده نیز شاهد نوسانات شدید رشد تولید باشیم.

 • دکتر علی سعدوندی در یادداشتی از راهکارهای فوری خروج از بحران اقتصادی فعلی نوشت:

 • چالش‌ها و فرصت‌های دلار و تأثیر افزایش نرخ دلار بر اقتصاد و جامعه در اولین نشست از سلسله‌نشست‌های آکادمی سازندگی وابسته به حزب کارگزاران سازندگی تشریح شد.

 • « نشست فرصت‌ها و چالش های افزایش قیمت دلار بر اقتصاد و جامعه » در حزب کارگزاران سازندگی برگزار شد.

 • اگر چند سالى در کشورهاى صنعتى زندگى کرده باشید سپس به ایران بازگردید کاملا متوجه ناکارایى نظام اقتصادى خواهید شد. صرف نظر از تلاطمات اقتصاد کلان به نظر مى رسد که نظام کار و تعطیلات به سامان نیست.

 • یک اقتصاددان نسخه حل بحران‌های بانکی را نقد کرد

  اقتصاددانان اتفاق نظر دارند که در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل اقتصاد کلان کشور به بحران بانک‌ها مربوط می‌شود.