سیدعلی مدنی زاده

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

كارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی برق؛ دانشگاه صنعتی شریف 

کارشناسی ارشد مهندسی محاسبات و ریاضیات؛ دانشگاه استنفورد

 دکتری اقتصاد؛  دانشگاه شیکاگو

سوابق اجرایی

مدیر گروه مدلسازی پژوهشکده پولی و بانکی

استادیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف

عضو هیات مدیره موسسه حامی علوم انسانی

 مشاور معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه 

مقالات:

وابستگی فضایی با عوامل مشترک: مطالعه موردی رشد اقتصادی استان های ایران

واکنش شاخص های رفتار قیمت گذاری به نرخ تورم: کاربردی از اطلاعات خرد قیمتی

عوامل موثر بر همزمانی چرخه های تجاری شواهدی از کشورهای GCC (شورای همکاری خلیج فارس)

عوامل مؤثر بر هزینه مالی: مطالعه موردی بنگاه های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

شواهدی از نحوه اثرگذاری رکود بر بنگاه های صنعتی ایران

طراحی و کالیبراسیون مدل تعادل عمومی پویای پایه برای اقتصاد ایران

 حقایقی از روابط بین بنگاه و بانک: شواهدی از داده های شرکت های بورسی در ایران

حسابداری چرخه های تجاری: رکود تورمی ایران

توضیحات

سیدعلی مدنی‌زاده، فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف (۱۳۸۳)، کارشناسی ارشد مهندسی محاسبات و ریاضیات از دانشگاه استنفورد (۱۳۸۵) و دکتری اقتصاد از دانشگاه شیکاگو (۱۳۹۲) می‌باشد. او در حال حاضر، استادیار اقتصاد در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف  است. در حوزه فعالیت‌های غیر‌دانشگاهی از سال ۱۳۹۲-۱۳۹۶ مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی بوده و از سال ۱۳۹۷ به عنوان مشاور معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه فعالیت می‌کند.

 

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه قرار نیست طرح قانون بانک مرکزی همه مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، گفت: مشکلات دیگر مثل بی‌ثباتی درآمدهای دولت و ساختار صندوق توسعه ملی و نظام‌بودجه‌ریزی مسائلی است که باید در جای خود پیگیری و حل شوند.

 • استاد اقتصاد دانشگاه شریف از طرح جدید قانون بانک‌مرکزی می‌گوید؛

  سید علی مدنی‌زاده، استاد اقتصاد دانشگاه شریف با تاکید بر اینکه طرح جدید بانک مرکزی می‌تواند زمینه لازم برای مهار تورم مزمن را در کشور فراهم آورد، معتقد است همتراز قرار دادن مهار تورم با سایر اهداف، امکان دارد به‌دلیل پول‌پاشی برای حمایت از رشد اقتصادی، به پاشنه آشیل نسخه مهار تورم تبدیل شود.

 • بسته نجات اقتصاد ایران «بنا» تلاش گروهی از اقتصاددانان جوان کشور است که به آسیب‌شناسی شرایط اقتصادی و راهکارهای برون‌رفت از آن پرداخته شده‌است. پرسش اساسی این است که با توجه به ساختار اقتصاد سیاسی کشور، انجام اصلاحات اقتصادی و به طور مشخص اصلاحات مدنظر بسته نجات اقتصاد ایران امکان پذیر است؟ گزیده‌ای از گفتگوی سیدعلی مدنی‌زاده، اقتصاددان در کلاب هاوس بنای ایران را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر چند تورم بلندمدت در دنیا یک مسئله حل شده‌ است اما این موضوع همچنان چالش اصلی اقتصاد ایران به حساب می‌آید.

 • ۴نفر از امضاکنندگان نامه ۲۵ نفر پژوهشگر مالی و اقتصادی، در یادداشتی به تبیین دلایل وضعیت فعلی بورس و بایدها و نبایدهای سیاست‌گذاری در این شرایط پرداختند. امیر کرمانی، علی مروی، سیدعلی مدنی‌زاده و صادق الحسینی در این یادداشت سیاست‌گذار را از دخالت‌های دستوری در بازار برحذر داشته و کاهش مداخلات قیمتی در بازار محصول را تنها راهکار واقعی حمایت از بورس دانستند.

 • مدنی زاده گفت: لایحه بودجه ۹۹ با طرح اصلاحات ساختاری که تاکید مقام معظم رهبری بوده شروع شده اما در عمل با آنچه که هدف بوده فاصله گرفته است و این مهم ترین انتقادی است که می توان به بدنه کارشناسی بودجه وارد کرد.

 • کارشناسان اقتصادی:

  یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال آینده، منفعلانه است، گفت: تحریم ما را مجبور کرده تا نقش درآمدهای نفتی را در سال آینده کم کنیم.

 • نفت بلایی است که حدود یک قرن است بر سر اقتصاد ایران نازل شده است. از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی، این بلا کشور را درگیر یک اقتصاد نهاده‌محور کرده است.

 • در طرح اصلاح قانون بانک مرکزی که هم‌اکنون در صف بهارستان قرار دارد و بعد از طرح مالیات بر ارزش افزوده در دست بررسی قرار خواهد گرفت، موارد مهمی در نظر گرفته شده که در صورت تصویب، هم قدرت مانور بانک مرکزی بالا می‌رود و هم استقلال بانک مرکزی بالا خواهد رفت.

 • تعیین اهداف، الزامات صلاحیتی، تضاد منافع و مصونیت قضایی به‌عنوان چهار ضلع حکمرانی خوب در بانک مرکزی معرفی شد.

 • گویا دولت قصد دارد گام‌های جدی‌تری را برای مستقل‌تر کردن بانک مرکزی بردارد و در این راستا به تازگی اقدام به حذف بخش خصوصی از ساختار شورای پول و اعتبار کرده است؛ اتفاقی که روز گذشته و در جریان نشست اتاق بازرگانی مطرح شد و صدای اعتراض بخش خصوصی را بلند کرد.

 • مدیر گروه مدلسازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با تشریح مهم‌ترین دلایل در ایجاد معوقات بانکی، بدهی دولت به بانک‌ها را نزدیک به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

 • استادیار دانشگاه شریف، شرط ماندگاری تورم تک‌رقمی را اصلاح نظام بانکی دانست.

 • وقتی امتیازی یا چیزی را به صورت رانت در اختیار فرد یا گروهی قرار دادیم و بعدها قصد گرفتن آن‌ را داشته باشیم، دچار معضل خواهیم شد و این‌گونه دچار فشار اقتصاد سیاسی می‌شویم.

 • اقتصاددان جوان ایرانی خطاب به اقتصاددان نهادگرا؛

  دکتر سیدعلی مدنی‌زاده اقتصاددان جوان ایرانی که از دانشگاه امریکایی شیکاگو دکترای اقتصاد گرفته است و پیش از آن دوره کارشناسی ارشد مهندسی رایانشی و ریاضیاتی دانشگاه استانفورد را پشت سر گذاشته است و دانش آموخته دانشگاه شریف نیز هست روز دوشنبه دهم خرداد وظیفه ساماندهی میزگرد سوسیالیسم و بازار در این دانشگاه را بر عهده داشت.

 • آیا اقتصاد ایران شاهد استمرار کاهش تورم تا مرز متوسط جهانی سه درصد خواهد بود؟ آیا اقتصاد می‌تواند با حفظ این دستاورد از رکود حاضر خارج شود؟ شاید این دو از مهم‌ترین سوالات مردم و سیاستگذاران در انتهای سال ۱۳۹۴ باشند.