در جلسه شورای عالی قوه قضاییه؛

رییسی هم به آلودگی هوا واکنش نشان داد

رییس قوه قضاییه با تأکید بر این که هوای پاک از حقوق عامه است که نباید اجازه داد مردم به خاطر ترک فعل برخی مسئولان در اجرای قانون آسیب ببینند، از دادستان کل کشور خواست برخورد با مسئولان متخلف را از طریق معاونت حقوق عامه پیگیری کند.

رییسی هم به آلودگی هوا واکنش نشان داد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و اربعین شهادت محسن فخری زاده و تسلیت درگذشت عالم مجاهد و حکیم متاله آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: آیت الله مصباح یزدی در عمر بابرکت خود تلاش‌ها و اقداماتی داشتند که شاید برترین و جامع‌ترین سخن در این باب، اوصافی بود که مقام معظم رهبری در پیام تسلیت درگذشت این عالم ربانی به آن‌ها اشاره داشتند.

رییس قوه قضاییه افزود: در دوره‌ای که موضوع تمدن اسلامی محوریت دارد و تربیت چهره‌های عالم، تمدن ساز و مهذب بسیار ازشمند است، آیت الله مصباح یزدی اقدامات بسیار اثربخشی را در زمینه‌های کادرسازی برای بخش‌های مورد نیاز به ویژه در حوزه‌های معلمی و استادی در تبیین معارف دینی، دفاع جانانه و نظریه پردازی دقیق در دفاع از رکن رکین «ولایت فقیه» و همچنین شاگردپروری و ساختن عالمان مهذب و انقلابی انجام داد.

وجه مشترک آیت الله مصباح یزدی و حاج قاسم سلیمانی دفاع جانانه آن‌ها از رکن رکین انقلاب اسلامی یعنی ولایت فقیه است

آیت الله رییسی وجه مشترک آیت الله مصباح یزدی و شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را دفاع از رکن رکین انقلاب اسلامی یعنی ولایت فقیه دانست و گفت: آیت الله مصباح یزدی در حوزه علمی با تمام وجود پای دفاع از ولایت فقیه بود و حاج قاسم سلیمانی در حوزه عملی و میدان داری و مجاهدت در اجرای فرمان ولی، مدافع ولایت فقیه بود.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمنان امروز به نام تمدن وحشی گری را در عالم گسترش می‌دهند، تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی در مسیر از بین بردن توحشی که مدعیان تمدن در عالم به منطقه و مردم تحمیل کردند، به شهادت رسید.

آیت الله رییسی ایجاد کردن داعش، القاعده و گروهک‌های تکفیری را نماد‌هایی از توسعه وحشی گری در عالم توسط دشمنان دانست و گفت: وحشی گری‌ها و جنایاتی که داعشی‌ها در منطقه مرتکب آن شدند، توسط شهیدان سلیمانی، المهندس و دیگر مجاهدان این عرصه پایان پذیرفت تا انشاءالله زمینه برای تمدن نوین اسلامی هر چه بیشتر فراهم شود.

آنچه مردم عراق در میدان التحریر فریاد زدند، فریاد همان مصوبه مجلس عراق یعنی اخراج آمریکایی‌ها بود

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به راهپیمایی گسترده روز گذشته مردم در عراق، گفت: آنچه روز گذشته مردم عراق در میدان التحریر فریاد زدند، فریاد اخراج آمریکایی‌ها بود که هم مجلس عراق آن را تصویب کرده است و هم مسئولان و مردم عراق مصمم هستند که این مهم هرچه زودتر انجام شود.

آیت الله رییسی با بیان اینکه مردم عراق با تمام وجود خواستار گرفتن انتقام شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و اخراج آمریکایی‌ها از کشورشان هستند، تصریح کرد: داغ شهادت شهید سلیمانی و ابومهدی و دیگر شهدای جبهه مقاومت و همچنین روحیه مطالبه گری و انتقام جویی از آمریکا و پیگیری اخراج آن‌ها از منطقه، هرگز به سردی نمی‌گراید.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه خداوند متعال آن بیداری و بیدارگری که در خون شهدای کربلا قرار داد بود را در خون مطهر حاج قاسم سلیمانی هم قرار داده است، تصریح کرد: امروز نه فقط مردم منطقه ما بلکه همه مردم جهان، حاج قاسم سلیمانی را به عنوان نماد امنیت ساز و مبارزه با تروریسم در منطقه می‌شناسند و این سوال جدی وجود دارد که چرا کسانی که مدعی حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند، نماد مبارزه با تروریسم در عالم را ترور می‌کنند؟

آیت الله رییسی با تاکید بر این نکته که نمی‌شود از یک طرف فریاد مبارزه با تروریسم را سر داد و از طرف دیگر نماد مبارزه با تروریسم در عالم را ترور کرد، گفت: ان شالله قدردان خون مطهر این شهدا و پیگیری کننده کیفر عاملان و آمران این جنایت هولناک باشیم.

اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشری که نسبت به قصاصی که خداست عکس العمل نشان می‌دهند در زمان ترور شهیدان فخری زاده و سلیمانی این قوانین بین المللی کجا بودند؟

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عکس العمل اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر نسبت به یک قصاص که در یکی از شهر‌های کشورمان انجام شده است، عنوان کرد: آن‌ها ما را به پایبندی به قوانین بین المللی توصیه کردند و در اینجا سوال من از اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که در زمان ترور شهیدان فخری زاده و سلیمانی این قوانین بین المللی کجا بودند و چرا با استناد به همین قوانین، این تروریسم‌های دولتی و رسمی آمریکایی و صهیونیستی را محکوم نکردند؟

آیت الله رییسی افزود: سوال ما از اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که در زمانی که خانه‌ها در یمن بر سر کودکان خراب می‌شود و هنگامی که زمین‌های مردم در فلسطین غصب می‌شود و در آن‌ها شهرک سازی صورت می‌گیرد و مردم به خاک و خون کشیده می‌شوند، این قوانین بین المللی کجا هستند که برای محکومیت عاملین این جنایت‌ها به آن‌ها استناد نمی‌شود؟

رییس قوه قضاییه ادامه داد: سوال جدی همه حقوق دانان، قضات و دغدغه‌مندان جهان این است که چرا قصاصی که با حکم قانونی و مستند بر احکام نورانی اسلام صادر شده است موجب عکس العمل اتحادیه اروپا می‌شود و در مقابل، نسبت به جنایات هولناک و ترور‌هایی که رسما هم اعلام می‌شود، هیچ دَمی از ناحیه اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر برنمی آید و سخنی شنیده نمی‌شود؛ این دوگانگی جای تعجب و شگفتی است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه مجموعه‌هایی نظیر کمیساریای حقوق بشر برای دفاع از جریان ظالم و جریان سلطه ایجاد شدند و اساسا برای دفاع از حقوق انسان‌ها مسئولیتی ندارند، تاکید کرد: توصیه ما به اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که اگر به خدا و مبدا و معاد اعتقاد ندارند، به انسانیت خودشان یا حداقل به میثاق‌های بین المللی و مصوبه‌های سازمان ملل پایبند باشند.

تولید واکسن کرونا در ایران نشانگر تحقق «ما می‌توانیم» ملت ما و شکست قطعی ترامپ در فشار حداکثری به جمهوری اسلامی است

رییس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود، تست واکسن کرونا را یک اقدام ارزشمند دانست و گفت: در وهله اول باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که این میدان را به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و پژوهشگران و دانشمندان دادند تا آن‌ها جلوه‌ای از «ما می‌توانیم» را به منصه ظهور برسانند.

آیت الله رییسی ضمن تقدیر از پژوهشگران و داوطلبان تست واکسن کرونا گفت: امروز در میان ناباوری بسیاری از افراد در جهان، پزشکان، پژوهشگران و دانشمندان ایران اسلامی موفق به تولید واکسن کرونا شدند و هم اکنون شاهد هستیم که عده زیادی برای تست واکسن کرونا در نوبت هستند.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: این آمادگی‌ها نشان دهنده این است که ما هم نسبت به کار ایرانی اعتماد داریم و هم حاضریم تن خود را در این کار بگذاریم تا جان مردم را نجات بدهیم.

آیت الله رییسی همچنین تولید واکسن کرونا در کشورمان را دلیلی بر شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا دانست و با اشاره به مقاله یکی از تحلیلگران آمریکایی که رسما در آن گفته شده بود «ترامپ در فشار حداکثری به جمهوری اسلامی دچار شکست قطعی شده است»، اظهار داشت: آمریکا ما را در زمینه بنزین تحریم کرد، اما ما امروز با ستاره خلیج فارس، صادر کننده بنزین هستیم و به همین دلیل جا دارد ما از سپاه و همه عزیزانی که در این زمینه افتخارآفرینی کردند، تشکر کنیم؛ ما نشان دادیم در هر زمینه‌ای که با اراده وارد شویم می‌توانیم تمام فشار‌ها و تحریم‌ها را خنثی کنیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به راهبرد خنثی سازی تحریم‌ها گفت: باید تمام کسانی که در حوزه‌های پولی و مالی، تولید، واردات و صادرات فعالیت می‌کنند بدانند راهبرد خنثی سازی تحریم‌ها راهبردی است که جواب داده و جواب خواهد داد.

آیت الله رییسی با تاکید بر این نکته که سخن گفتن از مذاکره با پیمان شکنان و پالس‌های اینچنینی، سخن ملت ایران نیست، افزود: بهترین کار و اقدام برای ناامید و مایوس کردن دشمن، صرفا پایبندی به داشته‌ها و نیرو‌های جوان و برومند و فرهیخته خودمان است.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: راهکار برون رفت از مشکلات در کشور ما، توجه به جهش تولید و اقتصاد مقاومتی و تولید واکسن و ماسک برای مقابله با کرونا دانست و با اشاره به مشکلات کشور در روز‌های اول شیوع کرونا در زمینه کمبود ماسک گفت: امروز ما نه فقط تولیدکننده ماسک بلکه صادرکننده این کالا به دنیا هستیم.

حجت الاسلام درویشیان رییس سازمان بازرسی کل کشور در این جلسه از ارائه پیشنهاد‌های این سازمان برای اصلاح مصوبه شورای رقابت برای افزایش پلکانی قیمت خودرو خبر داد و گفت: مصوبه شورای رقابت موجب افزایش قیمت خودرو خواهد شد که ما همچنان بر لزوم اصلاح آن تاکید داریم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به قم برای بازدید از شهرک صنعتی این شهرستان و بررسی مشکلات واحد‌های تولیدی گفت که پیمانکار پروژه تصفیه خانه قم که باید سال ۹۵ بهره برداری می‌شد، اما با ۸۰ درصد پیشرفت به دلیل اهمال پیمانکار متوقف شده بود، خلع ید شده و با انتصاب پیمانکار جدید مقرر شد این پروژه تا ۸ ماه آینده تکمیل شود که در صورت بهره برداری از آن، آب شرب قم و برخی شهر‌های دیگر از جمله خوانسار و سلفچگان تا ۲۵ سال آینده تامین خواهد شد.

حجت الاسلام درویشیان درباره آلودگی هوا در کلانشهر‌ها به ویژه تهران نیز اعلام کرد: قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶، وظایف وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها را در این زمینه مشخص کرده و ما ۱۵ علت موثر در این زمینه را بررسی و ترک فعل مسئولان مربوطه در انجام قانون را احصاء و به مجلس اعلام کردیم.

آیت الله رییسی در واکنش به گزارش رییس سازمان بازرسی و گزارش دادستان کل کشور در این زمینه تصریح کرد: هوای پاک و محیط زیست از حقوق عامه است و آلودگی هوا از معضلاتی است که کشورمان هر چند وقت یک بار در یک استان یا به صورت سراسری درگیر آن می‌شود.

رییس قوه قضاییه افزود: قانون هوای پاک وظایفی را برای مسئولان و دستگاه‌های مختلف مشخص کرده و معلوم می‌شود وقتی با این معضل مواجه می‌شویم مسئولی کم کاری و ترک فعل کرده است که نباید نسبت به این موضوع ملاحظه کرد، چون مردم ضرر می‌کنند.

آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه نباید در برابر نقض حقوق عامه سکوت کرد و اجازه داد مردم به خاطر ترک فعل برخی مسئولان و عدم اجرای قانون آسیب ببینند، به دادستان کل کشور تاکید کرد موضوع را از طریق معاونت حقوق عامه پیگیری کند.

خداییان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به گزارش رییس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه مبنی بر تخلف برخی دفترخانه‌ها در دریافت تعرفه مالیات بر ارزش افزوده و همچنین استنکاف از پرداخت این ارقام به خزانه، اعلام کرد با برخط شدن قریب الوقوع پرداخت‌ها در دفاتر اسناد رسمی سهم دستگاه‌های ذی ربط به صورت برخط به حساب شان می‌رود و پولی در دفاتر باقی نمی‌ماند.

ارسال نظر