کد خبر 464495

عضو شورا:

روحانی با لغو محدودیت ارتفاعی جماران، ساخت و ساز نهاد ریاست جمهوری رو توجیه می‌کند

حجت نظری گفت: نمیگویم در دوره فعلی هیچ دستاوردی از حضور شهردار در جلسات هیئت دولت نداشتیم اما واقعیت این است که بیش از اینکه این حضور به نفع شهرداری و مدیریت شهری تهران باشد، بیشتر به نفع دولت بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حجت نظری درباره دستاورد حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت، اظهار کرد: شهر تهران فارغ از شناخته شدن به عنوان یک شهر، پایتخت ایران است و در کنار هزینه های متعددی مانند نگهداشت شهر، هزینه های ناشی از پایتخت بودن را هم دارد.

وی ادامه داد: ترافیک، آلودگی هوا، تردد شهروندان دیگر شهرها برای انجام امور مختلف در تهران و موارد دیگری از این دست باعث افزایش هزینه های این شهر نسبت به سایر شهرها بوده و خواهد بود؛ از این رو حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت می تواند به انجام هماهنگی های لازم برای امور مختلف کمک کند.

نظری با بیان اینکه در گذشته بیش از حالا شاهد تعاملات در این سطح بوده ایم، گفت: میتوان گفت در دوره ای که نجفی شهردار تهران بود، بیشترین میزان تعاملات بین مدیریت شهری و دولت را شاهد بودیم و در این راستا دولت به موضوع پرداخت سهم خود برای توسعه حمل و نقل عمومی ورود کرد و اتفاقات خوبی در حال وقوع بود که متأسفانه با رفتن نجفی بخشی از این اتفاقات معلق شد و به طور کامل از بین رفت.

وی  تصریح کرد: در زمان فعالیت افشانی به عنوان شهردار تهران نیز درباره تعامل برای دریافت سهم شهرداری تهران از مالیات بر ارزش افزوده و تعاملاتی که برای فعالیت در تهران بین دولت و شهرداری نیاز است، کمرنگ تر شد زیرا از روزی که افشانی کار خود را آغاز کرد، موضوع منع بکارگیری بازنشستگان به میان آمد و دولت تصورش این بود که احتمالا افشانی به عنوان شهردار ادامه فعالیت نخواهد داد، بنابراین رغبتی به ادامه تعاملات پیشین نداشت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در دوره فعالیت حناچی به عنوان شهردار، این انتظار وجود داشت که با توجه به ثباتی که ایجاد شده و بنا بر تغییر دوباره شهردار تهران وجود ندارد، تعاملات ادامه یابد اما متأسفانه تعاملات کمتر و به نوعی به همکاری های یکطرفه محدود شد!

وی در ادامه گفت: البته دولت همچنان سهم خود را از مالیات بر ارزش افزوده پرداخت میکند اما بسیاری دیگر از اتفاقاتی که انتظار داشتیم رقم بخورد، رخ نداده است اما در مقابل دولت مدام از شهرداری انتظار دارد که ساختمان و زیرساخت در اختیارش داده شود، مانند موضوع سازمان بهزیستی و مراکز بهاران.

نظری با بیان اینکه دولت همچنان انتظار دارد که خدماتی به آنها ارائه شود، اظهار کرد: دولت گاهاً از شورای شهر هم انتظار دارد که مصوباتی برای ارائه این خدمات رسانی ها تعیین شود و از شهرداری هم به صورت مستقیم این انتظارها وجود دارد. نمیگویم در دوره فعلی هیچ دستاوردی از حضور شهردار در جلسات هیئت دولت نداشتیم اما واقعیت این است که بیش از اینکه این حضور به نفع شهرداری و مدیریت شهری تهران باشد، بیشتر به نفع دولت بوده است.

وی افزود: خدماتی که دولت از شهرداری گرفته به مراتب بیشتر بوده است بنابراین شخصا فکر میکنم اگر قرار است این حضور ادامه دار باشد که البته معتقد هستم با وجود همه بی مهری های دولت این حضور همچنان ضرورت دارد، باید درباره چگونگی حضور شهردار بازنگری صورت گیرد و نیاز است که حناچی، کمی شورای شهر را در موضوعات مختلف محرم تر بداند و جزئیات را با تمام اعضای شورا در میان بگذارد!

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درباره ارتباط عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و برخورد با تخلف در ملک ریاست جمهوری، گفت: در یکی از جلسات هم اندیشی اعضای شورای شهر، برخی از همکارانم از حناچی درباره علت عدم حضورش در دولت سوال کردند اما وی پاسخی نداد.

وی افزود: علت اینکه گفتم لازم است شهردار تهران، شورای شهر را محرم تر بداند همین بود! زیرا متأسفانه وی توضیحی درباره این موضوع به شورای شهر نداد. اما با توجه به اینکه عدم حضور وی در جلسات هیئت دولت به نوعی با ساخت و ساز مربوط به ملک نهاد ریاست جمهوری مقارن شد و اختلاف دیگری هم وجود ندارد، به نظر می رسد این عدم حضور با اقدام قانونی مدیریت شهری در ایستادگی در برابر ساخت وساز غیر مجاز بی ارتباط نیست.

نظری گفت: در عین حال به نظر میرسد دولت به خاطر «یک دستمال، قیصریه را به آتش می کشد» و به خاطر اینکه ساخت و ساز ملک مربوط به نهاد ریاست جمهوری به نوعی توجیه شود طرح محدودیت ارتفاع ساخت و ساز در جماران را هم مورد بررسی قرار دادند.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از امور شاهد کندی فعالیت های دولت هستیم اما در این باره به دلیل اینکه دولت دایه دار بود، موضوع به سرعت وارد شورای عالی شهرسازی شد و به نظر می رسد که طی مدت کوتاهی هم تعیین تکلیف خواهد شد!

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: انتظار میرود اگر واقعا دغدغه مردم را داریم و مدعی هستیم میخواهیم برای مردم تلاش کنیم درباره سایر طرح هایی که برای شهروندان محدودیت ایجاد میکند نیز ورود کنیم، دولت نسبت به موارد دیگر نیز حساسیت و جدیت داشته باشد و از شورای عالی شهرسازی بخواهد آن محدودیت ها نیز تعیین تکلیف شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر