کد خبر 372964

مراقب باکتری‌های روده‌ی خود هستید؟

اگر می‌خواهید باکتری‌های روده در سلامت و تعداد مناسب زندگی کنند، فیبر موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید. این مواد به تقویت سلول‌های ایمنی و یکپارچگی سطوح مخاطی روده و تولید مواد ضد میکروب توسط سلول‌های روده کمک کرده و از ایجاد بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، روده سرشار از باکتری‌هایی است که همراه غذا بلعیده شده و بطور همزیست با ما زندگی می‌کنند. تخمین زده می‌شود بیش از صد تریلیون باکتری در روده ما زندگی می‌کنند که این تعداد تقریبا برابر کل تعداد سلول‌های بدن انسان است.

این اعداد باعث شده میکروبیولوژیست‌ها بیان کنند که ما بیشتر از اینکه انسان باشیم، باکتری هستیم! این باکتری‌ها که میکروبیوم نامیده می‌شوند علاوه بر اینکه برای ما ضرری ندارند، باعث حذف میکروب‌های مضر نیز می‌شوند. دانشمندان اخیرا متوجه نقش گسترده‌ی این باکتری‌ها در سلامت و بیماری انسان شده‌اند.
مطالعات نشان داده‌اند برخی میکروبیوم روده و متابولیت‌های ساخته شده از آن‌ها می‌تواند ابتلا به برخی بیماری‌ها و همچنین سرعت پیشرفت بیماری را تحت تاثیر قرار دهد.
مغز بعنوان فرمانده بدن، وظیفه ارسال پیام از طریق نخاع به عضلات را دارد. این پیام‌ها از طریق نورون‌های حرکتی به ماهیچه‌ها می‌رسد. در بیماری‌های نورون حرکتی، پیام ارسال شده از مغز، در بین راه متوقف شده و به مقصد خود یعنی عضلات نمی‌رسد. همین امر باعث اختلال در حرکت، غذا خوردن و حتی نفس کشیدن فرد می‌شود. اخیرا گروهی از دانشمندان متوجه این موضوع شده‌اند که میکروبیوم روده نقش مهمی در ابتلا به بیماری‌های نورون حرکتی، اوتیسم و پارکیسنون دارد.
گروهی از محققین با تجویز دوز‌های بالای آنتی‌بیوتیک به موش‌های آزمایشگاهی، میکروبیوم یا همان باکتری‌های مفید روده را از بین بردند و مشاهده کردند که علائم بیماری‌های نورون حرکتی در موش‌های مبتلا به این بیماری افزایش می‌یابد. آن‌ها در آزمایشات خود متوجه شدند که یک متابولیت شیمیایی ساخته شده از باکتری‎‌ها وارد جریان خون شده و به عملکرد بهتر نورون‌های حرکتی کمک می‌کند.
علاوه بر این طبق آزمایشات انجام شده مشخص شد که افراد مبتلا به آلزایمر، تعداد و تنوع کمتری در میکروبیوم خود در مقایسه با افراد عادی دارند و دیده شد که کوچک‌ترین تغییر در تعداد باکتری‌های روده بر سیر پیشرفت بیماری اثر دارد.
رژیم غذایی چه تاثیری بر میکروبیوم روده دارد؟

دو فاکتور ژنتیک و محیط می‌تواند بر میکروب‌های مفید موجود در روده ما موثر باشند. ما نمی‌توانیم ژنوم خود را تغییر دهیم، اما می‌توانیم رژیم غذایی خود را اصلاح کنیم. تحقیقات گسترده‌ای در تاثیر رژیم غذایی بر روی کمیت و کیفیت میکروبیوم روده انجام شده است که نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی همچون سیر، پیاز، مارچوبه، جو، موز، سیب و همچنین لبنیات پروبیوتیک می‌تواند سلامت باکتری‌های روده و درنتیجه سلامت بدن را تضمین کند.

اگر می‌خواهید باکتری‌های روده در سلامت و تعداد مناسب زندگی کنند، فیبر موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید. این مواد به تقویت سلول‌های ایمنی و یکپارچگی سطوح مخاطی روده و تولید مواد ضد میکروب توسط سلول‌های روده کمک کرده و از ایجاد بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کنند.
در آخر به خاطر داشته باشید که میکروبیوم همه این سال‌ها ما را زنده نگه داشته است و این جمعیت صدهزار میلیاردی در روده شما، با افزایش سن نیاز به کمک بیشتری دارد، پس هوای باکتری‌های مفید خود را داشته باشید!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر