کد خبر 301262

تغییر سلیقه غذایی پس از جراحی معده

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند عدم تمایل به برخی طعم‌ها، موجب کاهش وزن پس از جراحی معده می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پژوهش جدیدی که در دانشگاه‌های "بینگهمتون"(Binghamton University) و "دانشگاه ایالتی نیویورک"(SUNY) انجام شده، نشان می‌دهد جراحی معده "روکس- ان- وای"(Roux-en-Y) که نوعی از جراحی‌های مربوط به چاقی است، موجب کاهش میل افراد به برخی‌ طعم‌ها مانند شیرینی یا غذاهای چرب می‌شود.

چاقی، به یک مشکل همه‌گیر در سراسر جهان تبدیل شده و در کنار بیماری‌های قلبی و سیگار کشیدن، از دلایل عمده مرگ و میر محسوب می‌شود. جراحی‌های مربوط به چاقی از جمله "روکس- ان- وای"، از موثرترین درمان‌های چاقی هستند.

"پاتریشیا دی‌لورنزو"(Patricia DiLorenzo)، استاد روانشناسی دانشگاه بینگهمتون گفت: افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، ‌دچار چاقی مفرط هستند، اضافه وزن آنها، حداقل به 100 پوند می‌رسد و بسیاری از آنها به دیابت مبتلا می‌شوند. در نتیجه، اضافه وزن برای آنها، نوعی چالش مرگ و زندگی به شمار می‌رود.

در جراحی روکس- ان- وای، معده کوچک‌تر می‌شود و به شکل یک کیسه کوچک در می‌آید. این کیسه کوچک، از بخشی از روده کوچک عبور می‌کند؛ در نتیجه غذا وارد معده کوچک‌تر می‌شود و همان موقع به روده کوچک انتقال می‌یابد. در نتیجه، این افراد نمی‌توانند وعده‌های غذایی مفصلی مصرف کنند و وزن زیادی از دست می‌دهند. 

دی‌لورنزو و گروهش، تغییرات میل به غذا را پس از انجام این جراحی مورد بررسی قرار دادند و نتیجه را با تغییرات درونی بدن مقایسه کردند.

آنها برای ارزیابی غذا و ترجیح دادن بو پس از جراحی، از بیماران خواستند پرسش‌نامه‌ "مانیکین"(Manikin) را پر کنند. این پرسش‌نامه، واکنش‌های مربوط به لذت، تحریک و تسلط بر پاسخ‌های عاطفی را ارزیابی می‌کند. در این بررسی، علاوه بر چهار نوع بو، تصاویری از غذاهایی با پنج طعم شیرین، ترش، شور، تلخ و اومامی، به بیماران ارائه شد. سپس، پژوهشگران از بیماران خواستند تا ترجیح‌های خود را مشخص کنند.

دی‌لورنزو ادامه داد: پیش از جراحی، تمایل بیشتر افراد، خوراکی‌هایی مانند بستنی، سیب‌زمینی سرخ شده، همبرگر و پیتزا بود اما پس از جراحی، بیشتر به مصرف غذاهای ساده‌تری از جمله سالاد تمایل داشتند و 20 درصد آنها گفتند که غذای مورد علاقه‌شان، سبزیجات است.

پژوهشگران دریافتند افرادی که پس از عمل، بیشتر به مصرف قهوه علاقه نشان می‌دهند، بیشترین کاهش وزن را دارند. قهوه و سبزیجات، طعم تلخ‌تری دارند و نشان می‌دهند که میل افراد پس از جراحی  روکس- ان- وای، از غذاهای چرب و شیرین، به غذاهای تلخ‌تر تغییر می‌کند. بیمارانی که این اثر را تجربه می‌کنند، وزن بیشتری از دست می‌دهند و شاخص توده بدنی پایین‌تری دارند.

مقاله کامل این پژوهش، در مجله "PLOS One" به چاپ رسید.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر