کد خبر 446613

قیمت مسکن در چه صورتی کاهش می‌یابد؟

کارشناس بازار مسکن گفت: قیمت مسکن براساس ۳ پارامتر اصلی قیمت زمین، قیمت مصالح و سود سرمایه گذاری تعیین می‌شود که مهم‌ترین عامل، قیمت زمین است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، افشین پروین پور درباره بازار مسکن و عوامل تاثیرگذار در این بازار گفت: قیمت مسکن براساس ۳ پارامتر اصلی قیمت زمین، قیمت مصالح و سود سرمایه گذاری تعیین می‌شود که در این بین مهمترین عامل، قیمت زمین است.
 
وی افزود: به دلیل محدودیت‌هایی که در بحث زمین وجود دارد باید مدیریت زمین ساماندهی شود و اگر قیمت‌ها مهار نشود قطعا نمی‌توان بازار مسکن را کنترل کرد.
 
کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: متاسفانه درحال حاضر هیچ نظارتی بر قیمت زمین وجود ندارد و برای نظارت هیچ ابزاری تعیین نشده است؛ باید سامانه‌ای راه اندازی شود که اطلاعات املاک مورد نظر در اختیار سیاست گذار قرار گیرد.
 
پروین پور گفت: در حال حاضر قیمت زمین براساس مکانیزم بازار تعیین می‌شود، اما در شرایط فعلی دولت باید در زمینه عرضه زمین و معاملات زمین دخالت کند چراکه عدم نظارت در این امر به ضرر مردم عادی تمام می‌شود.
 
وی در ادامه به اقداماتی همچون اقدام ملی مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن گفت: اقداماتی از این قبیل می‌تواند در بحث قیمت مسکن تاثیر گذار باشد، اما جوابگوی نیاز واقعی در بحث مسکن نیست و باید هدفگذاری‌ها در این زمینه اصلاح شود و براساس نیاز واقعی در بازار مسکن برنامه ریزی شود.
 
کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: بهتر است مسئولان وزارت راه و شهرسازی در زمینه کنترل بازار مسکن سیاست‌های حمایتی از جمله مالیات بر خانه‌های خالی، بحث مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر املاک لوکس و دریافت مالیات‌های متنوعی که در بیشتر کشور‌های جهان در حال اجراست را در دستور کار قرار دهد.
 
وی افزود: بازار مسکن ایران به دلیل اعمال نشدن سیاست‌های مالیاتی یکی از رهاترین بازار‌های مسکن در جهان به شمار می‌رود.
 
پروین پور گفت: بهتر است هرچه سریعتر ضعف‌های مالیاتی بازار مسکن از سوی مسئولان دنبال شود تا هر چه سریعتر مشکلات بازار مسکن مرتفع شود.
 

روز گذشته رییس قوه قضاییه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‎ها از شهر‌های مختلف از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‎ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضایی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.

آیت ‎الله رییسی با اشاره به آشفته ‎بازار مسکن تصریح کرد: وضعیت مسکن به ویژه برای مستاجران و اقشار کم درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری سازوکار‌هایی همچون اخذ مالیات از خانه‌های خالی که بعد از ۴ سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.
 
رییس قوه قضاییه حرکت لجام گسیخته نقدینگی به سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به سمت تولید نرود، وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‎شود.
 
با وجود پیش بینی‌های اقتصاد دانان بازار مسکن در حال حاضر با آشفتگی‌هایی روبروست و نیاز به اقدامات فوری دارد
ارسال نظر

 • کارگر همیشه گرسنه
  ۰ ۰

  مردم عادی۴۱ یک ساله در ضرر هستن

 • امیر
  ۰ ۰

  مالکیت را به تعدادی خاص بدون در نظر گرفتن متراژ محدود کنید که هر شخص نتواند از تعدادی خاص خانه یا زمین داشته باشد غیر از طبقات

 • ناشناس
  ۰ ۰

  افزایش دادن ریسک در حوزه مسکن باعث انحراف منابع به ارز طلا خودرو و حتی خروج سرمایه از کشور خواهد شد و این در شرایط فعلی یعنی تیر خلاص به اقتصاد. و خروج سریع تر سرمایه از ساخت و ساز هم نقض غرض ایضا!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری