کد خبر 523926

فوری/ قیمت خودرو کاهشی شد

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت‌های قبل از عید است و تقاضای خرید خودروهای خارجی صفر شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: با کاهش قیمت ارز بازارهای مختلف مانند بازار سرمایه و خودرو آرام شده است. قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت‌های قبل از عید است و به تدریج ریزش دارد.

وی افزود: البته بازار رسمی تعطیل است، در مورد بازار غیررسمی هم به علت تقویت ارزش ریال و کاهش قیمت دلار، خریداری در بازار وجود ندارد. حتی اگر  کسی نیاز داشته باشد هم خرید انجام نمی‌دهد. مشتری زمانی برای خرید مراجعه می‌کند قیمت‌ها ثابت بماند، نوسانات اجازه نمی‌دهد که بازار روند طبیعی داشته باشد.

وی با اشاره به قیمت روز خودرو گفت: پژو ۲۰۶ که دو هفته پیش حدود ۲۰۷ تا ۲۰۸ میلیون تومان بود الان ۱۹۸ تا ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. سمند از ۱۹۴ میلیون تومان به ۱۸۵ تا ۱۸۶ میلیون تومان و قیمت پراید از ۱۲۵ میلیون تومان به ۱۰۶ تا ۱۰۷ میلیون تومان است. البته پراید دیگر تولید نمی‌شود و هر چه در بازار هست مربوط به قبل از سال ۹۸ است. تیبا هاچ بک که تا ۱۴۰ میلیون هم قیمت‌گذاری می‌شد، ۱۳۲ تا ۱۳۳ میلیون تومان هم فروخته می‌شود.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در ادامه اضافه کرد: البته این قیمت‌ها تقریبی است. احتمالا خریداران با قیمت کمتری خریداری کنند چراکه که در وضعیت فعلی که خریدار وجود ندارد ممکن است کسانی که از مجرای ثبت نام خودرو خریده‌اند و می‌خواهند بفروشند با قیمت کمتری خودروی خود را به فروش برسانند.

موتمنی همچنین بیان کرد: در چند ماه آینده افزایش قیمتی نخواهیم داشت. کاهش قیمت هم به عرضه بستگی دارد. برای مثال سایپا در هفته گذشته عرضه خوبی داشته است و هر میزان عرضه افزایش یابد، اختلاف قیمت کارخانه با بازار کمتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با کاهش نرخ ارز، تقاضای کاذب کاهش و تقاضای مصرفی در بازار می‌ماند. اگر تقاضای کاذب وجود نداشته باشد و عرضه بیشتر شود، قیمت خودرو عقب‌نشینی می‌کند.

این کارشناس بازار خودرو در پاسخ به سوالی در مورد اثر کاهش احتمالی نرخ ارز بر بازار خودرو گفت: زمانی که نوسانات ارز وجود داشت افراد به علت اینکه پول خود را به کالا تبدیل کنند خودرو می‌خریدند این افراد ماه‌ها است از بازار خارج شده‌اند و سرمایه‌گذاری فقط در خرید از کارخانه انجام می‌شود.

وی افزود: فاصله قیمت کارخانه و بازار در سال‌های قبل حدود ۵ تا ۱۵ درصد بود اما الان به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است. علت این شرایط عرضه کم و تقاضای کاذب بود. اگر عرضه به اندازه کافی باشد و تقاضا به قصد سود وجود نداشته باشد، فاصله قیمت کاهش می‌یابد و خریداران با قیمت عادلانه از بازار خودرو تهیه می‌کنند.

موتمنی در مورد بازار خودروهای خارجی اظهار کرد: در مورد خودروهای خارجی هم رکود کامل در بازار است و تقاضا حدودا نزدیک به صفر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  وااااای چقدر کاهش !!!
  ایهاالناس ماشین 30 تومنی شده 200.
  اینو درست کنید بعد بگید کاهش

 • ناشناس
  ۹ ۱

  چقد کاااهش وای
  منو این همه خوشبختی محاله
  مردمم ک انگا خوابن دنیارو اب برده کسی صداش درنمیاد

 • ناشناس
  ۱۶ ۰

  دستتون درذ نکنه چقدر ارزون ماشین هفت میلیونی راکردید صد وبیست وهفت میلیون بعد میشه صدوبیست میلیون اونوقت میگن ارزون شده چقدرشما عادل وخداشناسین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  😐کاش..

 • حسین
  ۷ ۰

  اصلا شما کی باشین نظر بدین درباره بازار خودرو . مملکت دست دلالهاست کسیم جلودارشون نیست .اینقد بازار خودر و را بحال خود رها کردید تا شورش در اومد . الانم هیچ خریداری نیست تو بازر با این قیمتهای نجومی .لطفا میلتو بازی ندین ملت به هیچ وجه توان خرید نداره و جیبشون خالی شده کسیم که یه ذره پول داشته باشه نمیره سمت خودرو هر چیزی حدی داره که شما کلا شورشو دراوردین با این قیمتها

 • ناشناس
  ۲ ۲

  هر موقع پراید 130تومن شد70تومن،اون موقع معلوم میشه ارزان شده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   با سلام یکی دوستان نظر داده هر موقع پراید شد ۷۰ میلیون ارزان شده است دوست گلم پراید ۷۰ تومنی ارزان است?


 • ناشناس
  ۰ ۰

  ماشین زیر هفتاد فرمیلیون یعنی کاهش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ای خدا نخره کسی بمونه رو دستشون قیمتها زیر ۱۰۰ میلیون بشه آخه خودتون نبرید بالا بعد میکنی ارزان شد کو ارزونی

 • فاطمه
  ۰ ۰

  اگر نخرید بخدا ماشین ارزان میشه دیگه برای جوانان ارزو نخواهد شد

 • صاحبعلی قنبری
  ۰ ۰

  درمورد کاهش قیمت ماشین صدمیلیونی شده یکصدوسی میلیون حالا،یک میلیون می آورند پائین بعد میگویند کاهش شد علی حرکت الله بسوی پیشرفت