کد خبر 503290

رییس هیأت مدیره رایزکو؛

قیمت گذاری دستوری بلای جان تولید است

خط تولید باک پلیمری تارا امروز در هلدینگ رایزکو با حضور معاون وزیر صمت، مدیرعامل ایران خودرو و رییس هیت مدیره رایزکو افتتاح شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ خط تولید باک پلیمری تارا که جدیدترین محصول ایران خودرو به شمار می‌رود در حالی در رایزکو آغاز به فعالیت کرد که بر اساس اعلام حمیدرضا صمدی؛رییس هیأت مدیره رایزکو بخش مهمی از فرایند تولید آن داخلی سازی شده و در ایران نهایی شده است.

صمدی با اشاره به اینکه باک پلیمری تارا با استاندارد یورو 6 تولید شده و با داخلی سازی دانش خارجی، بخش مهمی از آن رسما در ایران تولید می‌شود؛ خاطرنشان کرد:هچنین در تارا پمپ و گیج نمایشگر که دانش آن در اختیار یک شرکت فرانسوی بود داخلی سازی شد و از این پس در رایزکو تولید می‌شود

وی درباره سایر محصولات رایزکو گفت: لوله پنج لایه که در جلوگیری از بخار و آلودگی هوا نقش کلیدی دارد دیگر محصولی است که داخلی سازی آن در مراحل پایانی خود قرار دارد. قطعه خنک کننده رادیاتور نیز در ایران تولید می‌شود. با وجود آنکه در دوره تحریم قرار داشتیم خوشبختانه توانستیم قراردادهای تولید محصول در داخل با لایسنس از شرکت‌های خارجی را نهایی کنیم و با انتقال دانش، بسیاری از این قطعات و تجهیزات از این پس در داخل کشور تولید خواهند شد.

رییس هیأت مدیره رایزکو با گلایه از شرایط دشواری که برای فعالان صنعت خودرو در ایران به وجود آمده، تصریح کرد: در 10 سال گذشته، مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها توجه ویژه‌ای به تولید و صنعت داشته‌اند و این موضوع در سال جاری با نام گذاری سال به نام جهش تولید خود را بیش از هر زمان دیگری نشان داد. با این وجود اما متاسفانه کم لطفی‌ها به تولیدکنندگان به خصوص در حوزه خودرو همچنان ادامه دارد.

صمدی افزود: ما از سال 97 با تحریم‌های ظالمانه آمریکا مواجه شدیم و در شرایطی که امید داشتیم با حمایت دولت و تصمیم‌گیران شرایط برای تولیدکنندگان داخلی تسهیل شود اما کم لطفی‌ها ادامه یافت و دو وزیر قبلی صمت عملا توجهی به این حوزه مهم نداشتند.

 او ادامه داد: خواهش من به عنوان فردی که 35 سال در حوزه خودرو فعالیت کرده این است که آقای رزم حسینی توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند. ما امیدوار بودیم که این خط تولید با حضور وزیر صمت به بهره برداری برسد و با حضور ایشان، به صنعت گران دل گرمی تازه‌ای داده شود اما متاسفانه سعادت حضور در کنار ایشان را نداشتیم.

وی خطاب به مسئولان صمت گفت: با صنعت آشتی کنید. قدم به قدم در کنار تولیدکنندگان برای کاهش قوانین دست و پاگیر و مقرراتی که یک شبه تصویب می‌شوند و شرایط را بر هم می‌زنند حرکت کنید تا امید به دل تولیدکنندگان بازگردد. قیمت گذاری دستوری و بروکراسی پیچیده امروز بلای جان صنعت خودرو شده و امیدواریم با نگاه مثبت وزیر صمت و معاونانشان این موانع کنار بروند.

صالحی نیا

در ادامه این مراسم محسن صالحی نیا، معاون وزیر صمت نیز در این مراسم با تقدیر از تلاش تولیدکنندگان داخلی برای کاهش وابستگی به قطعات خارجی در تولید خودرو، بیان کرد: صنعت خودرو در ایران 16 درصد از کل صنعت و دو درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد و با توجه به اهمیت بالای این بخش ما شاهد آن بودیم که در دو دوره اخیر تحریم، صنعت خودرو یکی از نخستین بخش‌هایی بود که با محدودیت مواجه شد. با این وجود خوشبختانه با تلاش شرکت‌ها و کارشناسان داخلی، خطوط تولید ما جدی‌تر از هر زمانی به کار خود ادامه دادند و وزارت صمت نیز تلاش می‌کند با حمایت از این شرکت‌ها و تولیدکنندگان، مقدمات طراحی خودروهای جدید و صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف دنیا را فراهم کند.

 ابتدا بنا بود این خط تولید با حضور رزم حسینی، وزیر صمت به بهره برداری برسد اما او امروز در مراسم حاضر نشد البته معاون وزیر صمت که در این مراسم حاضر شده بود، جلسه وزیر با نمایندگان مجلس را علت عدم حضور رزم حسینی در این مراسم دانست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر