کد خبر 387415

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

معاملات آتی پسته در بورس فعلا قابل ارزیابی نیست/ هدف؛ رونق بازار پسته در دنیا

رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در واکنش به راه‌اندازی معاملات آتی پسته در بورس کالا گفت: این اقدام فعلا قابل ارزیابی نیست و باید به مرور زمان نتایجش نمایان شود.

اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ محمدحسن شمس‌‍ فرد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه هدف از راه‌اندازی معاملات آتی پسته رونق بخشیدن به بازار این محصول است، اظهار کرد: معاملات آتی پسته امروز در بورس کالا با هدف رونق بازار این محصول در کشور و در دنیا راه‌اندازی شد که باید با این اقدام سود بیشتری عاید کشاورز و صادرکننده شود.

به گفته این فعال بازار پسته، معاملات آتی مرجع قیمت‌گذاری نیست و تنها کار کشف قیمت را انجام می‌دهد و نرخ را صاحب کالا مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه نقدشوندگی بالا از عمده مزیت‌های قرارداد آتی است، توضیح داد: صاحب کالا با عرضه محصول خود در بورس رسیدی دریافت خواهد کرد که به راحتی قابل فروش به صادرکننده است و صادرکننده نیز مبلغ را به حساب بورس و یا خود شخص واریز می‌کند و از این رو کالا با سهولت بیشتری نقد خواهد شد.

شمس‌فرد خاطرنشان کرد: اگرچه سال گذشته حدود 50تن پسته در بورس معامله شده اما این مقدار قابل ارزیابی نیست و باید دید در آینده چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر