کد خبر 333573

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

با طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم مالک انرژی خواهند شد/ دولت بنزین را با قیمتی نزدیک به هیچ عرضه می‌کند

سیدمحمدصادق الحسینی در دومین کنفرانس حکمرانی در مورد سهمیه بندی بنزین سخنانی ایراد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سیدمحمدصادق صادق الحسینی، کارشناس اقتصادی در دومین کنفرانس حکمرانی گفت: ایران یک کشور نفت خیز است که برای چندین دهه دارایی‌های خود را در مقایسه با منطقه به قیمت نزدیک به صفر به مردم عرضه می‌کند. یارانه‌ پنهانی که برای حامل‌های انرژی اختصاص می‌یابد ۲ برابر بودجه یعنی حدود ۹۰۰هزار میلیارد تومان است. دولت می‌گوید من موافق سیاست افزایش قیمت حامل‌ها هستم ولی نمی‌توانم این کار را بکنم. دلیل آن دموکراتیک بودن کشور است، به طوری که اگر کسی از این طرح حمایت کند قطعا رای نمی‌آورد. حال راه حل میانه این است که افزایش قیمت ها همراه با انتقال بخشی از این حاملها به خود مردم باشد.

وی افزود، طرح سهمیه بندی بنزین به هر فرد که توسط مجلس ارائه شده آزمایشی است و اگر اجرا شود نباید به بنزین ختم شود. مصرف شدت انرژی در ایران ۳تا۸برابر متوسط مصرف جهانی است و دلیل آن عدم وجود قیمت‌های تعادلی است. براساس این طرح  یک سبد انرژی که می تواند حدود یک سوم تا یک دوم مصرف فعلی است به صورت رایگان به مردم داده می‌شود که بر خلاف سیستم فعلی هر کس کمتر مصرف کرد می‌تواند در یک بازار متشکل بفروشد. دولت در این بازار تنها نقش بازارسازی را به عهده دارد و یکبار برای همیشه دیگر قیمت گذاری نمی‌کند. در این بازار هر حامل سقف عرضه دارد و امکان خرید هم در آن وجود ندارد و خرید صرفا با مصرف اتفاق می‌افتد. برای حل مشکل پیچیدگی در نظر گرفته شده است که هر فرد بتواند در ATM ها اعلام کند من مصرفی از سهمیه ندارم و ما به التفاوت به حسابش واریز شود.

او ادامه داد، از این راه مردم مالک انرژی شده و  چون تحقیقات مختلف نشان می دهد که ۸ دهک شهری و ۹ دهک روستایی منتفع این افزایش قیمت‌ها باشند دیگر مقاومت سیاسی که بر علیه افزایش قیمت‌ها وجود دارد گرفته می‌شود و یکبار برای همیشه دولت از قیمت گذاری انرژی خارج می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تجربه گرفتیم که دولت چه درامدهای دهها میلیاردی داشته باشه و چه نداشته باشه تاثیری در اقتصاد مردم و کشور ندارد بنابر این تلاش نکنید که درامدهای دولت را بالا ببرید