کد خبر 367089

واعظی خبر داد:

موافقت رهبر با برداشت از منابع صندوق توسعه برای مناطق سیل‌زده

رئیس دفتر رئیس جمهوری از موافقت رهبر انقلاب اسلامی با برداشت ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای بازسازی مناطق سیل زده خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «محمود واعظی» ظهر امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به تحریف سخنان روز گذشته محمدجواد ظریف در گفت و گو با یکی از رسانه ها در جمع خبرنگاران گفت: صحبت و مصاحبه آقای دکتر ظریف مصاحبه روشنی است و از هیچ جای مصاحبه ایشان چنین برداشتی نمی‌شود. بارها و هر لحظه از مقام‌های آمریکا سخنان متناقض شنیده اید و در این دولت آمریکا هم این موضوع چیز جدیدی نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهوری بابیان اینکه این آمریکایی ها هستند که برجام و ۱+۵ را ترک کرده‌اند تصریح کرد: برجام یک فرصت برای مذاکره به وجود آورده بود؛ در مسئله هسته ای نیز دیدگاه ایران کاملاً روشن است؛ موضوع و بحث دیگری مطرح نیست الان هم طبیعی است اگر آمریکایی ها به برجام برگردند و تحریم ها را از روی میز بردارند فرصت مذاکرات در این چهارچوب بوجود می‌آید.

وی درباره نشست اخیر گروه ۱+۴ در بروکسل هم گفت: این نشست و بیانیه اخیر آنها نشان می دهد همه چه اروپایی‌ها، روسیه و چین و همچنین ایران برای حفظ برجام که حاصل مذاکرات طولانی بوده تلاش می کنند که البته اگر همه منافع ایران برای جمهوری اسلامی ایران در برجام دیده شده لحاظ شود، می توانیم برجام را حفظ کنیم.

دستور رئیس جمهوری برای آزادی کالاهای رسوب شده
واعظی همچنین درباره ثبات در بازار ارز و قیمت کالاها گفت: در هفته های اخیر قیمت ارز در بازار کاهش یافته و بازار نیز آرام شده است؛ مردم حتماً باید انتظار داشته باشند که قیمت کالاها نیز کاهش یابد و انتظار دولت هم همین است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «دولت تلاش می‌کند قیمت‌های کالاها را کاهش دهد» گفت: آقای رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد را مسئول کردند تا به همراه دستگاه‌ها و وزیران ذیربط، تمامی کالاهایی که در هر نقطه ای در بنادر و هر جای دیگر کشور قرار دارند و یا در جایی احتکار شده و یا به نوعی براساس حکم قانون جلوی آنها گرفته شده، مشکلات‌شان حل و وارد بازار شود.
وی به سفر وزیر اقتصاد (فرهاد دژپسند) به بندرعباس اشاره کرد و گفت: وزیر اقتصاد اخیراً یک جمع بندی ۱۲، ۱۳ ماده ای به دکتر روحانی تقدیم کرده‌اند و رئیس جمهوری نیز دستور دادند تمام کالاهای رسوب شده آزاد و در اختیار مردم قرار گیرد.
واعظی همچنین درباره روند بازسازی در مناطق سیل‌زده گفت: دستگاه‌های مختلف هر هفته گزارش‌هایی از روند کار در مناطق سیل‌زده به دولت ارسال می کنند. گزارش‌ها نشان می دهد همه وزارتخانه ها، به ویژه بنیاد مسکن تلاش گسترده ای در این زمینه انجام می‌دهند، اما طبیعی است که در ابتدای کار، برنامه‌ریزی و تجهیز کارگاه زمان‌بر است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: آنچه که به دولت و بانک‌ها از جمله منابع توزیع منابع مربوط بوده، صورت گرفته است؛ از طرف دیگر اخیراً یک نامه خدمت رهبرمعظم انقلاب تقدیم کردیم تا مبلغ جدیدی از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم و دستور ایشان آمده است و با برداشت ۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرده اند، آن‌را به دستگاه ابلاغ کردیم و امیدواریم با این پول یک جهش جدید در این زمینه در مناطق سیل زده به وجود بیاید.

نرخ کنونی ارز با قیمت واقعی آن فاصله دارد
واعظی درباره مالیات برعایدی هم گفت: بر اساس یک بند قانون قبلی مالیات اگر اتفاقات غیرمنتظره بیافتد که افراد یا شرکت‌هایی به سود غیرپیش بینی شده برسند، حق دولت را باید از طریق مالیات پرداخت کنند؛ البته وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور قرار است لایحه ای دیگر را به دولت بیاورند، که هنوز قطعی نشده است.
وی همچنین درباره انتخابات شورایاری‌ها گفت: آقای سراج (رئیس سازمان بازرسی کل کشور) نامه‌ای برای رئیس جمهوری دادند و استدلال‌هایی نیز بیان کردند اما چون این نخستین دوره انتخابات شورایاری‌ها نیست و ۴ دوره دیگر بر همین اساس و اصول و قانون انتخابات اجرا شده است، رئیس جمهوری دستور دادند این موضوع در معاونت حقوقی رئیس جمهوری بررسی شود و نظر بدهند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تداوم روند کاهشی نرخ ارز گفت: سیاست و اعتقاد دولت این است که نرخ ارز کنونی در بازار با نرخ واقعی آن واقعی فاصله دارد و دلیل آن نیز به راه انداختن جنگ تبلیغاتی و روانی آمریکا و برخی کشورهای کوچک منطقه از سال گذشته است که مسائلی مانند تحریم و جنگ را مطرح کردند و این اقدامات در بازار ارز تاثیر داشت و نرخ ارز و کالا افزایش پیدا کرد.

دولت بنای دخالت در بازار ارز ندارد
واعظی بیان کرد: مردم متوجه شدند تبلیغات جنگ روانی دشمنان، توخالی است؛ اعتمادشان به مسئولان بر اساس اقداماتی که در کشور می بینند بیشتر شده است و خوشبختانه برخلاف تمام تحلیل‌هایی که در رادیوها و رسانه‌های خارجی معاند مطرح می‌شد و برخی هم در داخل آن را ادامه می دادند که پس از ۱۸ اردیبهشت نرخ ارز بالا می رود و اتفاقات بدی می افتد، با همدلی و استقبال مردم و با همراهی، صمیمیت و همکاری قوای سه گانه و مسئولین نظام و مردم، نرخ ارز کاهشی شده است و قیمت برخی کالاها نیز مانند خودرو کاهش یافته است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه نرخ واقعی ارز نرخ کنونی نیست و روند کاهش نرخ ارز باید ادامه پیدا کند، اظهارداشت: دولت بنا ندارد در بازار ارز دخالت کند و نرخ تصنعی ارز ایجاد کند و روند عرضه و تقاضا را آزاد گذاشته تا به طور طبیعی است روند نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند.
وی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق‌های اصناف بازرگانی و تجارت خواست که «تلاش کنند بر اساس این روند کاهشی نرخ ارز، در قیمت کالا هایی که مردم دریافت می کنند نیز کاهش قیمت ایجاد شود.»

** آمریکا در تشکیل ائتلاف بر ضد ایران موفق نمی شود
واعظی درباره تشکیل ائتلاف ضد ایرانی توسط آمریکا در منطقه خلیج فارس گفت: آنها در این کار موفق نخواهند شد، ممکن است برخی از کشورها از روی ترس و فشار به صورت ظاهری با برخی سیاست های آمریکا همراهی کنند و برخی موارد را نیز قبول کنند، اما با این سیاست هایی که آقای ترامپ در پیش گرفته نه اینکه فقط با کشورهای منطقه، بلکه با کشورهای متحد تاریخی خود نیز نمی‌تواند ائتلافی تشکیل دهد.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه «آمریکایی‌ها در بسیاری از عرصه ها و اجلاس های بین المللی در انزوا هستند»، اظهار داشت: آنها در جلسه هفته گذشته شورای های حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خودشان علیه پرونده هسته‌ای ایران درخواست تشکیل جلسه دادند و خودشان نیز در اقلیت و انزوا قرار گرفتند و بقیه اعضا از برجام و ایران حمایت کردند.
واعظی افزود: آمریکا در موضوع معامله قرن و کنفرانس بحرین هم شکست خورد، معامله قرن از همان ابتدا معلوم بود آنچه که مطرح شد و مخفی کاری شد که هیچکدام از کشورهای دنیا نمی دانستند که موضوع چیست، اما وقتی آنجا رفتند متوجه شدند که با پول می خواهند زمین بخرند، این معامله عملاً شکست خورده است.
وی تصریح کرد: بعید می دانم آمریکایی‌ها دراین شرایطی که دارند و در بدترین وضعیت آنها در منطقه و جهان است، بتوانند به ائتلاف و یا توفیقی بر علیه ما دست پیدا کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره اعزام ناو انگلیسی ها به منطقه خلیج فارس گفت: آنها به بهانه اینکه از کشتی خود می‌خواهد حمایت بکنند می‌خواهد ناو به منطقه اعزام کنند، در گذشته هم این کار را می کردند و براساس ارتباطاتی که در منطقه و کشورهای منطقه دارند، موضوع جدید و تحول جدیدی در ارتباط با ایران نیست.

واعظی درباره انتصاب «فریدون وردی نژاد» به سمت معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری و قانون منع بکار گیری بازنشستگان گفت: برای انتصاب وی اجازه گرفتیم، ما در ریاست جمهوری و هر جای دیگر حرکت غیرقانونی و اقدام مخفی انجام نمی دهیم، آنچه اقدام می کنیم قانونی و علنی است و تمام مراحل را قانونی و شفافو به درستی طی شده است.


آمریکایی‌ها درمنطق و دیپلماسی کم‌آورده‌اند
رئیس دفتر رئیس جمهوری عنوان کرد: آمریکایی که دم از دموکراسی، شفافیت و دیپلماسی و مذاکره می‌زند، وقتی که وزیر خارجه (آقای ظریف) کشوری که برای ماموریت مشخص به سازمان ملل رفته را محدود به ۴ چهار راه می کنند، چه معنایی دارد. قطعاً این معنی را در پی دارد که آمریکایی‌ها در مسائل منطق، دیپلماسی و سیاست کم آورده اند، درباره تحریم‌ها هم هر راهی را که می توانستند رفتند ولی به نتیجه نرسیدند و الان به مسائل بسیار سخیف و سبکی روی آورده اند، این موضوع چهره آمریکا را بیش از گذشته روشن می کند.

وی بیان کرد: مطمئناً آقای ظریف هم این هوشمندی را دارند که در هر جای دنیا که باشد در هر فرصتی از منافع کشور به خوبی دفاع کرده و سیاست های جمهوری اسلامی ایران را تبیین کنند.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تعریف شما از حق جلسه چیست، عنوان کرد: این موضوع بیشتر درخصوص شرکت‌هاست. تاکنون روال این طور بوده که به عنوان مثال اگر شخصی براساس ماموریتش ۱۰۰ یا ۲۰۰ جلسه هم بگذارد نه حق الجلسه ای دارد و نه کسی آن را پرداخت می کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: اینکه فردی به عنوان عضو غیرموظف یک هیات مدیره در جایی انتخاب می‌شود که جزو ماموریت وی نیست و به عنوان مثال هفته ای یک جلسه دو یا سه ساعته به آن محل برود و به هیچ عنوان حقوقی نیز از آن سازمان دریافت نمی‌کند، براساس تعیین مجمع عمومی خودشان، رقمی برای هر جلسه به وی پرداخت می کنند.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر شخصی برای جلسه موظف خودش حقوقی دریافت کند خلاف مقررات است و حتماً با این مساله برخورد می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا جانشین خانم مولاوردی مشخص شده است یا خیر نیز بیان کرد: در این خصوص با خانمی صحبت شده که نام وی را در حکم اعلام خواهیم کرد.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در چهارمین سالگرد برجام برخی معتقدند که برجام نفس های آخرش است و آقای دکتر روحانی بعد از ۶ سال عملاً دستاوردی نداشته است، تاکید کرد: اگر برجام مرده بود، آمریکا تا این حد این همه درباره برجام و حواشی آن صحبت نمی‌کرد و این توافق را، بدترین توافقنامه تاریخ نمی دانست و نمی گفت که جمهوری اسلامی با این توافق سر ما کلاه گذاشته است. پس برجام مرده نیست.

وی اضافه کرد: اگر برجام مرده بود، همین ۲ روز گذشته سران سه کشور اروپایی در خصوص برجام بیانیه نمی‌دادند و این همه تماس‌های پی در پی گرفته نمی شد. آمریکا با فشارهایی که به همه کشورهای مختلف می آورد در تلاش است که ایران نتواند از مزایای برجام استفاده کند و برجام به شکست بینجامد و تلاش می‌شود که این اتفاق نیفتد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در توضیح صحبت های منتقدان داخلی بیان کرد: عقیده منتقدان داخلی ربطی به الان ندارد و موضوع تازه ای نیست و آنها زمانی هم که برجام شکل گرفت خیلی ناراحت و عصبانی بودن که این چه وضعیتی است و چرا این همه شرکت و وزیر از کشورهای مختلف دنیا برای مذاکره با جمهوری اسلامی به ایران می آیند؟ چرا شما هواپیمای نو می خرید و چرا … و موارد دیگر.

واعظی گفت: اکنون هم این منتقدان می گویند چرا اینها از کشور می روند. حال باید از این آقایان سوال شود که شما که می گفتید برجام فایده و منافعی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته، شرکتی هم که به اینجا نیامده، پس اینهایی که می روند و کشور را ترک می کنند چه کسی هستند؟

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می شود یک خبرگزاری خبری را منتشر کرده در رابطه با اینکه در جلسه هیات دولت شخصی مطرح کرده آقای ظریف از سریال گاندو عصبانی شده و آقای روحانی هم تصمیم گرفته اند بودجه صدا و سیما را کاهش دهند آیا این خبر صحت دارد، تصریح کرد: اطلاع ندارم که کدام خبرگزاری این خبر را منتشر کرده اگر خبرگزاری فارس باشد که هر روز چنین خبرها و مطالبی را منتشر می کند و موضوع جدیدی نیست. نبایستی براساس مطالبی که خبرگزاری فارس منتشر می کند سوالاتتان را مطرح کنید.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه افزود: در جلسه هیات دولت همانند هر جلسه دیگری این آزادی مخصوصاً در بخش اول جلسه وجود دارد که وزیران براساس یک سری موضوعات، خبر، پیشنهاد و نظراتی را مطرح می کنند. آقای ظریف در رابطه با آنچه که وی به عنوان توهین به وزارت خارجه می‌دانسته صحبت هایی انجام داده و هر شخص دیگری هم اگر چنین موضوعی را به طور مثال توهین به هر دستگاه مثلاً دستگاه قضایی یا وزارت اطلاعات می‌دانسته ممکن بود چنین صحبت هایی را مطرح کند.

وی بیان کرد: ولی اینکه این موضوع باعث کاهش بودجه صدا و سیما شده باشد، خیر چنین چیزی مطرح نبوده و بودجه صدا و سیما کاهش نیافته و طبق آن چیزی که مصوب شده انجام می شود.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: بحث این است که بایستی نظارتی در خصوص بودجه ای که صدا و سیما داده می شود، انجام شود و این بودجه بایستی هزینه کارکنان و کارمندان این سازمان شود و آنها از این بودجه نفع ببرند. اگر صدا و سیما می خواهد برنامه ای علیه دولت یا علیه شکاف در داخل کشور یا دوقطبی شدن بشود، بودجه صرف این موضوعات شود، و این موضوع بیشتر درباره نظارت بر آن بودجه ای است که دولت می پردازد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حمید
    ۰ ۰

    اگر واقعا برای سیل زدگان استفاده میشد ملت ایران نیز مانند رهبر انقلاب نظرشان در راستای این موضوع مثبت بود ولی هیهات که سارقین سر راه اینگونه حمایتها حتی اجازه هزینه 20 درصد این مبلغ را به سیل زدگان نخواهند داد ولی به خاطر همان بیست درصد که به سیل زدگان میرسد ملت رضایت میدهند..