کد خبر 509153

در تحلیل هفتگی بازارها مطرح شد:

افت قریب‌الوقوع دلار به کمتر از ۲۰هزار تومان/ احتیاط در خرید رمزارزها و عدم ورود به برخی بازارها

آینده سیاسی توافق با آمریکا، بورس و حضور در بازار رمزارزها از مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌ی لایو این هفته الحسینی و مروی، دو کارشناس اقتصادی، بودند. این برنامه چهارشنبه هر هفته در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود و این دو کارشناس به بررسی روند هفته گذشته و پیش‌بینی روند آینده آن‌ها می‌پردازند و به پرسشهای مخاطبان خود پاسخ می‌دهند.

اقتصادآنلاین-هانا پاکمند؛ در برنامه تحلیل بازارها که گفتگوی صادق الحسینی و علی مروی است، بازارهای مختلف از جمله بازار سهام، مسکن، خودرو، ارز و طلا هر چهارشنبه به صورت زنده در اینستاگرام اقتصادآنلاین حوالی ساعت ۲۱:۱۵ بررسی می‌شوند. همچنین پادکست این برنامه در نرم‌افزارهای پادگیر از جمله کست باکس در کانال «تحلیل هفتگی بازارها» بارگذاری می‌شود. این دو کارشناس اقتصادی چارچوب تحلیلی برای سرمایه‌گذاری به صورت رایگان به عموم مردم ارائه می‌دهند. گزارش زیر متعلق به برنامه ۷ اسفند ماه است.

تب رمز ارزها؛ اولین پرسش را رقم زد

الحسینی، برنامه را با پاسخ به وضعیت بازار رمزارزها اینگونه آغاز کرد: از مهم‌ترین اتفاقات این هفته، سقوط شدید بازار رمز ارزها بود. بازاری که کسی نمی‌تواند آن را به طور قطعی پیش‌بینی کند و هرکسی هم به صورت قطعی ادعا کند که این بازار را پیش‌بینی می‌کند به دنبال فریب مردم است. به عبارتی دیگر به علت پیچیدگی و ریسک بالای این بازار باید با احتیاط بیشتری در این بازار معامله کرد. توصیه می‌شود در بازار رمز ارزها بیش از پنج یا ده درصد از دارایی خود را سرمایه‌گذاری نکنید. هفته پیش هم من اعلام کردم که توصیه ورود به این بازار را ندارم. این بازار خیلی ملهتب است و حتی هم ممکن است کمی بالا برود ولی مستعد ریزش است. همین اتفاق هم افتاد. باید یاد بگیریم سرمایه‌گذاری همین است. بهتر است حداقل در دو هفته آتی در بازار رمز ارزها فقط ناظر باشید و هیچ خریدی انجام ندهید. برای فروش هم اگر الان بتوانید خارج شود و در زمان مناسب وارد شوید بهترین مسیر ممکن است.

مروی نیز در مورد این بازار به این نکته اشاره کرد که خود ورودی به آن نداشته است اما اطرافیان وی استرس بالایی در این بازار طی این هفته متحمل شدند. پیشنهاد او این بود که اگر ظرفیت استرس و ریسک بالا را ندارید، وارد آن نشوید.

تحولات بین المللی و ارتباط میان ایران و آمریکا

الحسینی پیش بینی می‌کند توافق ایران و آمریکا بسیار نزدیک است و ایران دست برنده را دارد. هم‌چنین وی تاکید می‌کند حتی اگر توافقی هم بین این دو کشور صورت نگیرد بازارهای ایران کاملا کنترل خواهند شد. علت اصلی این کنترل بازارها در برنامه هفته گذشته و دو هفته گذشته (قسمت اول پادکست) ارائه شد که مخاطبان برای پیگیری جزئیات بیشتر می‌توانند به آن دو برنامه مراجعه کنند. وی دلایل خود در خصوص توافق میان ایران و آمریکا را اینگونه تشریح کرد: اولا دولت جو بایدن مشکلات داخلی بسیار زیادی دارد و با رای شکننده‌ای به ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا انتخاب شده و بسیار لرزان در حال حرکت است. ثانیا رسانه‌های آمریکا بر خلاف گذشته از منفی‌بافی در خصوص ایران دست برداشته‌اند و لحن صحبتشان تغییر کرده و ملایم‌تر شده است. در شبکه CNN دیدم که هفته پیش برای اولین بار در پاسخ به اینکه ایران عامل بی‌ثباتی منطقه است، یک تحلیلگر گفت که همه کشورها خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کنند. این تحلیلگر آدم مشهوری هم بود. این صحبت از این جهت مهم است که از این شبکه بعید بود چنین چیزی از تریبونش اعلام شود و اجازه پخش چنین صحبتهایی را نمی‌دادند. ثالثا این بار برخلاف ماجرای برجام، ایران آگاهانه عمل می‌کند و بایدن و دولتش به خوبی از این موضوع با خبر هستند. این را آمریکا می‌داند که دیگر ایران حواسش به اتفاقات هست و هشیارانه عمل می‌کند و اینطور نیست که مثل گذشته با ما بازی کنند و می‌دانند که نقطه تعادلی در بازی ایران و آمریکا وجود دارد که فکر می‌کنم ظرف یک تا دوماه آینده این دو کشور به آن خواهند رسید.

برخلاف محمدصادق الحسینی، علی مروی، دیگر کارشناس اقتصادی توافق میان این دو کشور را به این اندازه نزدیک پیش‌بینی نمی‌کند. وی تشریح کرد: سران کشور در خصوص تصمیم‌گیری در موضوع توافق میان این دو کشور به دولت آقای روحانی اختیار کافی نخواهند داد اما ظاهرا یکسری موافقت‌هایی گرفته شده است. از طرفی بایدن شاید این تحلیل را داشته باشد که مذاکره کردن با دولت بعدی سخت‌تر باشد. همچنین شاید بر فضای انتخاباتی ایران اثرگذاری داشته باشند تا بتوانند تصمیم بهتری برای منافع خود اتخاذ کنند. البته کورسوی امیدی به فضای روشنفکری آمریکا می‌توان داشت که آقای الحسینی به آن اشاره کرد. اما کماکان فکر می‌کنم استراتژی بایدن و دولتش سخت‌گیری هرچه بیشتر بر ایران است. وی در ادامه از دیگر دلایل این پیش‌بینی یاد کرد: ضعف کنونی کشور بودجه ۱۴۰۰است. این بودجه با کسری تراز عملیاتی بالغ بر ۴۷۷هزار میلیارد تومان که در هفته کنونی هم مجلس بین ۷۰ تا ۱۰۰هزار میلیارد تومان بر میزان آن افزوده است؛ از اصلی‌‌ترین مشکلات کشور است. در نتیجه از بودجه حس می‌کنند که ایران در موضع ضعف قرار دارد و ایران نیز به شدت روی درآمدهای نفتی برای جلوگیری از کسری بودجه و تورم سال آینده حساب کرده است. ما از بودجه سیگنال خوبی به آمریکا ندادیم. هم دولت و هم مجلس روی درآمدهای نفتی حساب کرده‌اند. در مجموع به اینکه به سرعت توافق شود خوشبین نیستم.

ارز و طلا چه وضعیتی خواهند داشت؟

الحسینی در تکمیل سخنان خود اینگونه ادامه داد: من تحلیلی هم داشتم که دولت شاید دلار را تا ۱۵هزار تومان پایین بیاورد که بسیار کار بدی برای تولید و اقتصاد کشور است. اما اگر بخاطر عدم دسترسی به دلارهای خود نتواند تا ۱۵هزار تومان پایین بیاورد، ظرفیت پایین آوردن آن تا ۲۰ هزار تومان را دارد و در مقطع کوتاهی شاید زیر این عدد هم برود.

همچنین الحسینی با اشاره به پیش‌بینی‌ای که چهارماه پیش ارائه داده بود، همچنان آن را معتبر دانست و گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های ما حداکثر تا فروردین‌ماه دلار به کمتر از ۲۰هزار تومان خواهد رسید. همچنین در پاسخ به مخاطبی که گفته بود چرا دلار افت نکرد اینچنین پاسخ داد: تحلیل ما زمانی بوده است و در فروردین و اسفند به این محدوده خواهد رسید و تحلیل ما همچنان معتبر است و آن را تحقق‌پذیر می‌دانیم. تحلیل مان بر اساس یکسری پایه‌های مشخص بنا شده که در صورت تغییر آن مبانی تحلیل ما هم عوض خواهد شد و در آن هفته به شما اعلام خواهیم کرد. لذا نگه‌داری دارایی ارزی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

در خصوص بازار طلا وی توصیه کرد: تا به توافق برجام برسیم طلا بازار پرنوسانی است، بنابراین توصیه به نگهداری طلا نمی‌شود و اکنون فرصت خوبی برای فروشندگان است. بازارها به آرامش خواهند رسید. در هفته گذشته یا دو هفته گذشته خدمت شما اعلام کردم که شاید طلا نوسانی هم داشته باشد. ولی در کل توصیه‌ام برای عدم نگه‌داری طلاست مگر برای نوسان‌گیرها که شرایط آن‌ها با سرمایه‌گذاران بلند مدت و میان مدت متفاوت است.

آینده بازار سرمایه چگونه است؟

صادق الحسینی تصریح کرد: سوال اشتباهی که بعضی از مردم می‌پرسند این است که من ضرر کرده‌ام، درست می‌شود؟ من بارها این را جواب داده‌ام. قبلا اتفاقی افتاده و دیگر تمام شده است. اگر کسی ضرر کرد به او بلیطی نمی‌دهند که برای سود کردن جلو بیفتد. اکنون دیگر مهم نیست که سهامداران چه مقدار در این بازار متضرر شده‌اند. باید از قبل حد ضرر تعیین می‌کردید و نمی‌گذاشتید ضرر بیش از این شود. در واقع باید جلوی ضرر را هرچه زودتر گرفت تا بیش از این زیان ندیده‌ایم. ما در شاخص ۲میلیون، ۱.۸ و پایین‌تر نیز اعلام کردیم از بورس خارج شوید. به عبارتی دیگر با خروج در زمان مناسب می‌توان در زمان مناسب تر وارد شد. بعضی نیز بحث را شخصی می‌کنند و به صورت غیرواقعی به این مسائل نگاه می‌کنند. به صورت کلی این را در نظر بگیرید که قیمت‌ها هیچگاه نمی‌توانند برای طولانی مدت با قیمت‌های واقعی فاصله زیادی داشته باشند. در آن نامه ما به این نکته اشاره داشتیم که در کوتاه مدت قیمت ها از ارزش واقعی خود فاصله می‌گیرند ولی در بلند مدت به قیمت اصلی برمی‌گردند.

الحسینی در ادامه افزود: برخی نیز می‌گویند در مورد سهام جداگانه باید صحبت کرد و کلی صحبت نکرد. بله، مشخص است که باید چنین کاری کرد ولی وقتی شاخص کل داریم یعنی می‌توان در مورد کلیت بازار هم صحبت کرد. اینکه برخی از شرکت‌ها برای ورود موقعیت خوبی دارند درست است اما من ترجیح می‌دهم در شرایط فعلی ورود نکنم. نقد بودن مگر چه اشکالی دارد؟! با یک دلیل محکم و شرایط قوی باید وارد شد و الان این شرایط در بازار حاکم نیست و با وجود دامنه نوسان در این بازار، همیشه فرصت ورود دارید. در نهایت ۵درصد، ۱۰درصد از دست می‌دهید.

در ادامه علی مروی، دیگر کارشناس این برنامه گفت: بورس که روند کلی‌اش همان چیزی است که آقای الحسینی اشاره کردند. اصلی ترین مشکل بورس سیاست‌گذار این بازار است. عوامل این بازار پیشنهاد افزایش نقدشوندگی بازار، حجم مبنا و افزایش شناوری سهم را که ما داده بودیم، نادیده گرفتند و سیاست اشتباهی تحت عنوان محدودیت دامنه نوسان را اعمال کردند که به نظر می‌رسد از سمت وزارت اقتصاد فشارها برای انجام این گونه کارها وارد می‌شود. وضعیت بازار نیز به همین دلیل بدتر از قبل شده است. ورود به این بازار نیاز به تحلیل‌های قوی و تیمی قوی دارد و کار هر کسی نیست. شما باید سود انتظاری را حساب کنید و به سناریوهای مختلف وزن بدهید و تیم خیلی حرفه‌ای نیاز دارد که در ایران من ندیدم. اگر به این تیم‌های حرفه‌ای دسترسی دارید شاید بتوان ورود داشت وگرنه اصلا توصیه به ورود نمی‌شود.

آیا نامه ۲۵اقتصاددان موجب ریزش بورس و تورم شد؟

محمدصادق الحسینی گفت: بورس باعث تورم نشد و بیش از چیزی که می‌توانست رشد کرده بود. شاخص کل بورس طی یک سال بیش از ده برابر شده بود. برخی نمادها بیش از ۵۰برابر شده بودند و این شرایط کاملا غیرعادی و برخلاف اصول اقتصادی بود. ما نامه به دولت زدیم که بیمه‌گری کلان نکند. به عبارتی دیگر دولت با بیمه‌گری کلان مردم را در این بازار گرفتار کرد و به هیچیک از حرف‌های ما گوش نکرد.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر دولت به هیچ کدام از بندهای نامه توجه نکرد. در ادامه نیز با الزام بانک‌ها به حمایت از بورس موجب ریزش هرچه بیش‌تر آن شد. دولت از این طریق ۱۰۰هزار میلیارد تومان بر پایه پولی افزود. با این اقدام حجم نقدینگی افزایش پیدا کرده و با افزایش تورم باعث از بین رفتن اقتصاد کشور خواهد شد. آیا ریزش بورس اتفاق نیفتاد؟ همه پیش‌بینی‌های ما اتفاق افتاد حالا می‌گویند نامه عامل این‌ها بوده است و داستان را برعکس تعریف می‌کنند.

نرخ بهره بین بانکی و ریزش بورس

الحسینی گفت: نرخ بهره بین بانکی، متغیر سیاستی برای تغییر بازارها نیست. این نرخ قبل از نامه ۲۵اقتصاددان، توسط دولت افزایش پیدا کرده بود. از سمت دیگر نرخ بهره بخاطر هیچ بازاری نباید دستکاری شود. پایین آمدن نرخ بهره در ابتدا باعث افزایش نرخ ارز و قیمت مسکن می‌شود و بعد در بازار سهام تاثیر می‌گذارد. ما این مساله را به صورت کامل در برنامه نرخ بهره اقتصاد ایران در گذار از بحران توضیح دادیم، به آن برنامه مراجعه کنید.

بازار مسکن در هفته آتی چگونه خواهد بود؟

علی مروی گفت: هفته گذشته تغییر خاصی در بازار مسکن رخ نداد و تنها تعداد معاملات مقداری افزایش پیدا کرد ولی همچنان این بازار در رکود به سر می‌برد. وی افزود: در اسفندماه و فروردین ماه شاهد رکود بازار مسکن خواهیم بود و از اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد رونق فصلی در این بازار رخ خواهد داد. منظور از این رونق افزایش ۷الی ۸درصدی قیمت‌ها است. وی همچنین گفت: اواخر اسفند ماه و اوایل فروردین ماه فرصت خوبی برای خرید مسکن برای مصرف شخصی است.

الحسینی نیز ادامه داد: به خاطر چسبندگی قیمت پله پله کاهش خواهد یافت و به مرور قیمت مسکن افت قیمت خواهد داشت.

بازار خودرو در هفته‌های آتی

این کارشناسان اقتصادی کاهش ۳۰درصدی خودروهای خارجی را پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند میزان واردات رو به افزایش خواهد بود. در خصوص خودروهای داخلی نیز انتظار کاهش قیمت‌ بازاری آن‌ها را می‌کشند.

نکات پایانی

الحسینی با اشاره به کامنت یکی از بینندگان اعلام کرد: ما ملت دلالی نیستیم. حضور در این بازارهای مالی باعث می‌شود تا از تورم مصون بمانیم و به دام فقر نیفتیم و دارایی و زندگی‌مان را از دست ندهیم. لذا حضور هوشمندانه در این بازارها از این جهت مفید است. ما نیز این لایو را برای همین موضوع برگزار می‌کنیم تا کمکی به موضوع کنیم.

همچنین الحسینی در اشاره به خبر کذب یکی از کانال‌های تلگرامی این نکته را اذعان داشت: ما توصیه نمی‌کنیم شما چه چیزی بخرید یا بفروشید؛ ما کاری که خودمان انجام می‌دهیم را می‌گوییم. این برنامه به صورت رایگان است و کاری که خودمان انجام می‌دهیم را خدمت شما اعلام می‌کنیم تا سرمایه‌گذاری شما عاقلانه‌تر باشد و جلوی فریب و کلاه‌برداری برخی از سودجویان را بگیریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • تقی ابراهیمی
  ۲۹ ۱۹

  در ۲۲۰۰۰ هزار جمع کردیم به وقتش ۳۰ میفروشیم اقای همتی از تحلیل این کارشناسان اجیر شده دولت واهمه ای نداریم بایدن به دولت روحانی رکب زد تا آخر اسفند دلار ۳۰۰۰۰ هزار شک نکنید

 • ناشناس
  ۱۱ ۱۵

  اگر پولهای بلوک شده ازاد شود یک مسکن است برای مهار
  گرانی کاذب مسکن و دلار و ... مسکن در تهران بیش از اندازه گران است مناسب متری ۸ الی ۱۵ میلیون تومان

 • ناشناس
  ۳۰ ۹

  دقیقا مشخصه با قصد و غرض و در جهت منافع شخصی و حزب و جناحی تحلیل میکنند.

 • ناشناس
  ۳۱ ۱۲

  به اظهارات این کارشناسان توجه نکنید چند ماه است می گویند دلار می شود 15 یا 20 هزار تومان ؟ اینها اجیر شده اند تا قیمت دلار را کاهش دهند و خود خریداری نمایند

 • حسین
  ۲۵ ۹

  کارشناس بی سواد شما قول دلار 22000 تومان را بده دلار 15000 تومان پیشکش

 • ناشناس
  ۲۰ ۴

  اگربحث تجارت جهانی ونبلیغ برای دلارمطرح است پس جایگاه پول ملی به کجارسیدبدترین نوع جنگ ...جنگ اقتصادی وتخریب پول ملی یک کشوراست که بایدمواظب ترفندوحیله دشمن دراین باره بود

 • و
  ۲۲ ۰

  بگو جووون شما.......🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 • hamid
  ۹ ۵

  خدا وکیلی اینها کجا درس خواندن و چقدر تجربه دارند کدوم کشور در دنیا پس از بالا بردن قیمت دلار آنرا پایین آورده ترکیه و روسیه و ...نگاه کنید
  در ضمن حالا که می خواهیم ۴ تا صفر هم برداریم کلا قضیه دلار زیر سی هزار امکان ندارد
  تازه امکان هیچ مراوده و توافقی تا دولت بعدی با این آمریکا اصلا امکان ندارد
  همه این حرفها مسکن لحظه ای هست برای اینکه مردم فکر کنند با روابط با آمریکا دلار پایین میاد ما از اساس زیر ساختی به مشکل خوردیم و اگر دلار پایین بیاد خیلی از صنایع و کارها فلج میشوند

 • ناشناس
  ۹ ۶

  آخر سال بازار دلار داغ میشه هر ساله همین طور بوده نباید الان فروخت

 • مهدی
  ۳ ۶

  درود به شرف نگارنده و کارشناس

 • ناشناس
  ۷ ۳

  اگرحدث شما مناسب نباشداین باردلاربرای ۳۵ هزارتومان خیزبرمیداردبدترین نوع افت جایگاه ریال خریدوفروش ارزدولتی توسط صرافیهااست

 • ناشناس
  ۸ ۳

  شما کارشناس نماها به خاطر منافع خودتان میلیونها آدم را به خاک نشاندید هنوز هم ول کن نیستید، مدیون آدمهایی شدید که هیچ زمان شما را نخواهند بخشید.

 • بی نام
  ۴ ۴

  آره احتیاط کنید ممکنه دلار کلا سقوط کنه و به 7تومن برسه

 • بدون نام
  ۱۱ ۱

  اینا کارشناس نیستند بلکه مزدوران حکومتی هستند همه مردم دیگه متوجه شدند که اقتصاد کشور مافیایی هست و اونا هستند که نرخ تعیین می کنند نه دولت یا ارگان دیگه ای

 • حسین خلیلی
  ۴ ۱

  در زمان پرواز کرگدن ها امکان چینین رخدادی دور از انتظار نیست

 • حسین خلیلی
  ۱ ۱

  غصه نخور کرگدن تو هم یه روز میپری

 • سجاد
  ۴ ۲

  کارشناسان اجیر شده😂

 • اسلان خلیلی
  ۱۱ ۴

  شما اقای کارشناس هر چه هستی مطمعن باش انسان نیستی/
  این حرفم برای اینه که خود شمای نامرد میگی در قیمت بالا و شاخص بالا بفروختید و خارج بشدید؟؟؟ خوب حالابفرمایی چه کسی باید بخرید تا امثال تو نامرد خارج بشدند؟ در هر صورت ان گروه خریدار همان انسانهایی هستند که امثال شما انسان نماها ی پست و حقیر دنیا طلب حقشون و پولشون را خوردید ولی به امید خدا زندگیتون و سلامتی عزیزانتون را نخواهید دید و این در گرو حلالیت افراد کارگر و کارمندی است که حقشون را خوردید

 • ناشناس
  ۸ ۲

  آقای نشر دهنده شماهم نغرضی من چندین نظر داددم ولی نشر ندادی شما هم با این کارشناسان بیشرف همدستی میکنی

 • سجاد
  ۱۱ ۰

  جالبه کارشناس بی سواد ابتدا میگه بازار رمزارز رو نمیشه پیش بینی کرد و هرکس پیش بینی کنه کلاه برداره. بعد خودش پیش بینی کرده تا دوهفته احتمال ریزش هست!!!!! خودش جواب خودشو داده.

 • منصور
  ۱۱ ۱

  بااحترام به نظر من منفور ترین سرمایه گذاری وکسب درآمد چه خصوصی وچه دولتی کسب سود ومنفعتی است که از راه بالا وپایین کردن دلار بدست بیاوری وبا این روش از مردم بهره برداری کنی

 • ناشناس
  ۸ ۲

  از دست ترامپ جستین به چنگ بایدن افتادین دیگه خلاصی ندارین چون دین ندارین

 • ناشناس
  ۱۵ ۲

  خدا لعنت کند هر کسی که آرزو دارد قیمت دلار با این وضع قیمتها بالاتر برود ، انشاالله اون پولها از گلویتان پایین نرود

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  باز حکومت نقشه کشیده پول از جیب مردم بزنه ! دو تا به اصطلاح کارشناس فرستاده تا تو دل مردم خالی کنه ، که دلار ارزان میشه ! تا دلارها رو با قیمت پایین از دست مردم جمع کنه بعد که دلارها رو جمع کرد با قیمت بالاتر به خودم مردم بفروشد !!! خاک بر سر دولتی که با مردمش کاسبی می کند !!!

 • ناشناس
  ۶ ۲

  این دو به اصطلاح کارشناس عملا دارند به شعور ملت توهین می کنند

 • ناشناس
  ۶ ۰

  دلار ارزان بشه چی میشه جنس که ارزان نمیشه

 • سعید شت
  ۷ ۱

  سود شما به اصطلاح کارشناسان توی ضرر ما مردم است.هیچ ایرانی نیست که دلش به حال مردم بسوزه،شما اگر سرمایه گذاری درست به مردم یاد بدین که خودتون دیگه سودی نمیبرین ویا کم سود می برین،پس ادای آدم های دلسوز درنیارین لطفا

 • ناشناس
  ۷ ۰

  کارشناس نادان

 • ناشناس
  ۷ ۰

  دست از بازی بردارید

 • ناشناس
  ۱۵ ۰

  فرمودین ما توصیه کرده بودیم در کانال دو یا ۱/۸ میلیون از بورس خارج شوید لطف می‌فرمایید مدرک و مستند آنرا نمایید

 • ناشناس
  ۷ ۰

  لعنت بر دلالان دلار و خودرو و مسکن و...
  سود شما همان خون مردمی است که برای نان شب محتاجند.

 • رضا
  ۱ ۲

  اول ما رو ترسوندید در ۳۲ تومن خرید زدیم الان دوباره میترسونید بریم ارزون بفروشیم بی وجدانا ۴۵ هزار دلار در ۳۲ رو دستم مونده

 • ناشناس
  ۳ ۰

  این فرمول ها مال اقتصاد سالمه نه اقتصادما که هزار تا تصمیم گیر دارد و با یک نسیم از نوع ...بالا و پایین میشود

 • شاهمرادپور
  ۳ ۶

  دلار زیر 20 هزار تومان نخواهد رفت لیکن سال بعد بالای 30 هزارتومان هم خواهد رفت.

 • ناشناس
  ۳ ۳

  برای کاهش قیمت دلار ۲ عامل نیاز است:۱- گشایش سیاسی(اغاز مذاکرات) ۲-افزایش قابل توجه درامدهای ارزی، که برای هیچ کدام از این دو عامل، افق روشنی وجود ندارد. پس در نتیجه کاهش قیمت ارز به این صورت که این اقا گفته اند ۱۰۰% منتفی است

 • sasy
  ۲ ۴

  اگه تا عید هم جلوشو بگیرند حتما بعد عید دلار تا ٣٣ میرسه تا مشکل موشکی و کمک به گروهای وابسته به ایران در منطقه حل نشه تحریمها لغو نمیشه اونم که فعلا محاله

 • محمدرضا
  ۲ ۵

  احتمال توافق بین ایران و آمریکا در حال حاضر بعید بنظر میرسد . افزایش نرخ دلار و قیمت سکه محتمله.

 • کامیار
  ۷ ۴

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • sasy
  ۴ ۷

  حاجی کامیار اینو در نظر نگرفتی که سختگیری در خریدو فروش و مالیات بستن زیادی وکاهش قیمت ارز باعث فرار سرمایه به دبی ترکیه گرجستان و.... میشه و از یه جای دیگه میخوریم با زور تهدید مالیات بستن بدتر میشه

 • رضا
  ۰ ۰

  همه چرتو پرت توایران کارشناس ندیدم همه دروغ

 • ناشناس
  ۰ ۱

  چی میگی دروغگو

 • ارش
  ۲ ۰

  اقای اقتصاد دان وقتی که سهمی قفل در صف فروش هست چطور بفروشی
  دوما مگر همه کارشناسها نگفتن دید بلند مدت خوب دید بلند مدت ما سهام رو خریدیم مشکلی نداره
  قبمت خیلی از سهم ها رسید به سال ۹۲ این رو چه توضیحی دارین چرا نمیگین عمدا دولت بی شرف داره اینکار رو میکنه
  فقط بلدین تز بدین شما هم دست نشانده و جیره خوار دولت هستین بگو کلاه گذاشتیم سر مردم عادی با دعوت به بورس و پولهاشون رو هاپولی کردیم وسلام دیگه تز نده لطفا

 • رحیم اعتمادی
  ۱ ۴

  دلار هرگز ارزان نخواهد شد و سرمایه گزاری روی دلار می ارزد تومان تا قیام قیامت دیگر ارزش نخواهد پیدا کرد این در طول تاریخ ثابت کرده که تومان ارزان شد دیگه پس قیمت نشده حالا هم مردم نباید روی این ارز بی ثبات سرمایه گزاری کنند.
  بهترین ارز دلار
  و بهترین جنس طلا و زمین است

 • ناشناس
  ۲ ۰

  نفرین به شماها حالا که بورس سقوط کرده همه میگن ما تذکر دادیم تو شاخص ۲میلیون خارج شوید شماها غلط کردین گفتین

 • ناشناس
  ۶ ۰

  جالبه کسایی که اینجا نظر دادن عموما به مشت دلالین که منتظرن دلار بره بالا تا سود کنند! لطفا انسان های واقعی به حرف این دلال ها توجهی نکنند.

 • سعید
  ۰ ۰

  شما بیست وپنج تا اقتصاد ندان رو باید اعدام کنند تا هرجایی دخالت نکنید و باعث ضرر مردم نشید.شما اگر راست میگید میومدید قبل ازریزش مردم رو آگاه میکردید که آی مردم وارد نشید بورس ریزش داره نه اینکه الان بیایید نوش دارو بعدازمرگ سهراب بدید.شما بیست وپنج نفر کثیف ترین انسانهای تاریخ هستید که در مقابل مال مردم باید پاسخگو باشید.تماااااام