اقتصاددانان ایرانی + لیست الفبایی

علی مروی

اقتصاددان

عنوان شغل

عضو هیات علمی دانشگاه علامه

مدیر اندیشکده حکمرانی شریف

مدرک تحصیلی

دکتری اقتصاد؛ دانشگاه باکنی ایتالیا

کارشناسی ارشد اقتصاد؛ دانشگاه صنعتی شریف

کارشناسی مهندسی مکانیک؛ دانشگاه صنعتی امیرکبیر

سوابق اجرایی

بهینه‌سازی سیستم کنترل فلپ هواپیمای پرنده آبی، شرکت هوافضایی درنا

طراحی سیستم انتقال قدرت هواپیمای HPA ، مرکز هوافضایی فرناس، جهاد دانشگاهی شریف

تحلیل و بررسی سینماتیکی و سینتیکی سیستم ضدنوسان جرثقیلهای کانتینربر، شرکت فرناس تکنولوژی

بررسی وضعیت NGO ها در ایران، شواری عالی انقلاب فرهنگی

همکاری در تدوین برنامه عملیاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز توسعه و تحول مدیریت اداری وزارت بهداشت

همکاری در تدوین ماموریت مطلوب وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرکت راهبران مدیریت امین

همکاری در تهیه نسخه نهایی طرح "بانکداری جمهوری اسلامی ایران" برای کمیسیون اقتصادی مجلس

همکاری در پروژه اصلاح صندوق‌های بازنشستگی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (مشترک با بانک جهانی  و صندوق بین‌المللی پول)

مدیر تیم کارشناسی بررسی لایحه صندوق مکانیزه فروش، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

مدیر تیم کارشناسی بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

مقالات

Technological Chains and Global Value chains

مدل‌های تعیین و مدیریت دستمزد نیروی کار در اقتصاد اسلامی و مقایسه آن با مدل نئوکلاسیک

بازطراحی کارکردهای نظام مالیاتی

راهبردهای بسیج در توسعه کارآفرینی

بررسی نقش دولت در تحولات اقتصادی و ارائه الگویی برای ایران، نقش دولت‌ها در جهان معاصر

بررسی نقش دولت در تحولات اقتصادی و ارائه الگویی برای ایران، اقتصاد ایران و دولت

 • صادق الحسینی، علی مروی و تیمور رحمانی در دومین قسمت از فصل دوم برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران به بررسی موضوع "داستان بحران نظام بانکی؛ تجربه جهانی و راه حل‌ها(بخش اول)" می‌پردازند.

 • برنامه کلاب هاوس اقتصادآنلاین با عنوان «بحران زمستان ۱۴۰۰؛ گاز و دلار» ساعت ۲۱ جمعه ۳۰ مهرماه برگزار شد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  دولت سیزدهم از آن جهت متمایز است که انباشت ناکارآمدی‌ها و به تعویق انداختن اصلاحات کلیدی اقتصاد ایران به پایان رسیده‌است و ادامه شرایط کنونی ممکن نیست. ابراهیم رییسی چه تصمیم‌های سختی باید در حوزه اقتصاد بگیرد؟ گزیده‌ای از گفت‌وگوی علی مروی، اقتصاددان در کلاب اقتصادآنلاین را مشاهده می کنید.

 • قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در روزهای اخیر ابلاغ و در ماه‌های آینده اجرایی خواهد شد. قانون جدید تفاوت‌های زیادی با قانون قبلی دارد و گفته می‌شود که بسیاری از ایرادات آن رفع شده است. اصلاح دادرسی مالیاتی، حذف ممیز، اصلاح برخی از معافیت‌ها، سیستمی‌شدن مالیات‌ستانی و... از جمله این اصلاحات محسوب می‌شود.

 • به دنبال بررسی طرح قانون بانک‌ مرکزی در مجلس، اقتصادآنلاین هفته گذشته با برگزاری نشستی به بررسی نظرات موافقین و مخالفین این طرح پرداخت.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  با توجه به آسیب‌های سربازی اجباری، ایران نیز باید همانند بسیاری از کشورهای جهان این قانون را کنار بگذارد و سربازی اختیاری و داوطلبانه را اجرا کند. اختیاری کردن سربازی چگونه ممکن است؟ گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت بیستم) باحضور صادق الحسینی و علی مروی را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 • سربازی اجباری را از منظر اقتصادی می‌توان نوعی مالیات پنهان دانست که پسران ۱۸ تا ۴۰ سال کشور به بهای جوانی خود می‌پردازند.

 • در اقتصاد ایران در‌گذار از بحران (قسمت بیستم) مطرح شد؛

  در شرایط سخت اقتصادی کنونی، دو سال از بهترین سال‌های عمر جوانان کشور صرف سربازی اجباری می‌شود که عامل عقب افتادن و اثر منفی در زندگی فرد بوده و منجر به هدر رفت نیروی انسانی در کشور می‌شود. علی رغم اینکه این جوانان غالبا به خاطر تجربه و مهارت کم جزء دهک‌های پایین درآمدی هستند، این قانون مالیاتی پنهانی، بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومانی از عمر و جوانی آنها می‌گیرد. مالیاتی که در برابر یارانه‌های چند صد هزار میلیاردی پرداختی دولت ناچیز بوده و امکان پیدا کردن جایگزین برای آن وجود دارد.

 • در مراسم رونمایی از بسته نجات اقتصاد ایران مطرح شد؛

  مراسم رونمایی از بسته نجات اقتصاد ایران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.

 • سال‌هاست که ناکارآمدی سربازی اجباری مشخص شده‌است و بسیاری از کشورها قوانین جدید را جایگزین کرده‌اند.

 • اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  سربازی اجباری یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان کشور محسوب می‌شود و بحث‌های کارشناسی متعددی در این خصوص مطرح است. آیا منافع سربازی اجباری به‌گونه‌ای است که باید این سیاست را ادامه داد؟

 • هفته‌های پایانی دولت سپری می‌شود تا دولت حسن روحانی هم بتواند به تاریخ بپیوندد؛ اما برخی از رفتارهای تصنعی دولت در بازار ارز که سابقه ای چندین ساله دارد، نگران بوده و به دولت هشدار می دهند.

 • سهام عدالت از طرح‌هایی بود که با هدف حمایت از دهک‌های پایین درآمدی اجرا شد. با این وجود نه تنها این هدف محقق نشد بلکه این طرح آسیب‌های متعددی برای اقتصاد ایران به همراه داشت. گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت نوزدهم) با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

 • علی مروی نوشت: مصوبات شورای اقتصادی سران قوا مصداق بارزی از حمایت رانتی است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هدف نهایی خصوصی‌سازی از یکسو افزایش بهره‌وری، تولید و اشتغال و از سوی دیگر، کاهش رانت و فساد است؛ اما پیش‌نیاز رسیدن به این اهداف آزادسازی اقتصادی است. مقصود از آزادسازی اقتصادی چیست و شرایط ایران از این منظر چگونه است؟ گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (قسمت نوزدهم) با حضور صادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

 • در برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (قسمت نوزدهم) مطرح شد؛

  فسادهای ایجاد شده در فرآیند های اخیر خصوصی سازی از یکطرف و زیان روز افزون بنگاه‌های دولتی از طرف دیگر سبب شده تا پدیده خصوصی سازی، مخالفان و موافقان زیادی داشته باشد. در صورتی خصوصی سازی می‌تواند مفید باشد و اثرات مخربی همچون از بین رفتن تولید و اشتغال نداشته باشد که قبل از آن آزاد سازی انجام شود. عدم قیمت گذاری نهاده ها و محصولات، تغییر قوانین غلط کار و عدم سرکوب نرخ ارز اقداماتی در جهت آزاد سازی است که هم دولت را از چاه شکست خارج می کند و هم شکست بازار را درمان می کند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  از سال ۱۳۶۹ که خصوصی‌سازی در ایران آغاز شد می‌توان فرآیند واگذاری‌ها را به چهار مرحله تقسیم کرد. طی این سال‌ها روند و میزان واگذاری‌ها چگونه بوده‌است؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از دلایل دخالت دولت در بازارها زمانی است که بازار، سازوکار خودتنظیم‌گری نداشته باشد که تحت عنوان شکست بازار یاد می‌شود. آیا نقش گسترده دولت در اقتصاد ایران به دلیل شکست بازار است؟

 • علی مروی نوشت: حمایت رانتی از عده‌ای خاص به هیچ وجه حمایت از بازار نیست بلکه در نهایت به ضرر بازار تمام خواهد شد.

 • سیاست‌های نادرست کشور یونان در نظام بازنشستگی منجر به کسری زیاد صندوق‌های بازنشستگی و کمک بالای دولت به این صندوق‌ها شد که در نهایت مشکلات اقتصادی فراوانی را در پی داشت.

 • هر چند یکی از اهداف اصلی صندوق‌های بازنشستگی، پرداخت مستمری برای پوشش هزینه‌های زندگی مستمری‌بگیران است، اما بازنشستگان به ویژه در چند سال اخیر نسبت به نامناسب بودن میزان حقوق خود اعتراض داشته‌اند؟ آیا مستمری پرداختی توسط این صندوق‌ها کفاف هزینه زندگی بازنشستگان را می‌دهد؟

 • افزایش سن امید به زندگی از ۵۵ به ۷۵ سال و کاهش سن بازنشستگی از ۵۵ به ۴۷.۵ سال، ایرادات موجود در قوانین بازنشستگی و عدم مدیریت صحیح صندوق‌های بازنشستگی طی چهار دهه اخیر از یک طرف و کاهش افراد بیمه پرداز طی دو دهه آینده به دلیل بسته شدن پنجره جمعیتی از طرف دیگر منجر به ایجاد چشم انداز بحران صندوق‌های بازنشستگی و در نتیجه آن تورم‌های بزرگ در دهه‌های آینده کشور شده است. برای مقابله با این بحران، اصلاح ساختاری نظام بازنشستگی، اصلاح قوانین مربوط به آن و همچنین اصلاحاتی در حوزه اشتغال و جمعیت ضروری است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بررسی صندوق‌های بازنشستگی در کشور حاکی از شرایط نامناسب آن‌ها دارد؛ به‌گونه‌ای که کارشناسان نسبت به چالش‌ها و بحران‌های احتمالی آینده این صندوق‌ها هشدار می‌دهند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  از بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین بحران‌های اقتصاد ایران در سال‌های آینده یاد می‌شود که می‌تواند کشور را با چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گسترده‌ای روبرو سازد.

 • یک اقتصاددان چالش کنترل تورم به همراه رکود و تولید زدایی و یا تن دادن به تورم‌های بالا به بهای حمایت از اشتغال را دوگانه اصلی اقتصاد ایران در سال آینده عنوان کرد.

 • مطابق آمارهای جهانی، ایران رتبه ۱۷۸ جهان در شاخص راه‌اندازی کسب‌وکار را دارد. انحصار به‌طور مستقیم رفاه مردم را نشانه گرفته، اشتغال را کاهش داده و شکاف بهره‌وریِ نیروی کار را افزایش داده است. از سوی دیگر، انحصارها، به‌واسطۀ قانون‌های مجوزدهی، بازار سیاه مجوزها را داغ‌تر می‌کنند. لازمه رفع انحصار در کشور، سلب مجوزدهی از صنوف و دولت، اجرای درست قوانین، اصلاح قوانین ایجاد کننده انحصار و صیانت از رقابت در بازارهای مختلف توسط شورای رقابت به عنوان متصدی اصلی انحصارزدایی در کشوراست.

 • در همه کشورهای جهان نرخ بهره، از تعادل عرضه و تقاضای پول به‌دست می‌آید. اما در ایران این نرخ کاملاً دستوری و تابع نظرات رییس کل بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است. این امر منجر شده که ایران رتبۀ سوم نرخ بهرۀ حقیقی منفی در جهان را دارا باشد. نرخ بهرۀ حقیقی منفی نظام تخصیص منابع را منحرف و تسهیلات بانکی را در دسترس عدۀ معدودی قرار می‌دهد و علاوه بر افزایش بدهکاران بانکی، فعالان اقتصادی جا مانده از تسهیلات بانکی را مجبور به استقراض از بازار آزاد با نرخ بهرۀ سمی و افتادن به ورطۀ نزول‌خواری می‌کند.

 • در برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (۲) مطرح شد؛

  علی‌رغم آنکه در سی سال گذشته، ۱۹۲ کشور جهان قادر به کنترل تورم خود بوده‌اند، ایران همچنان در کنار کشورهای با تورم بالا مثل آرژانتین، سودان و زیمبابوه قرار دارد. کسری بودجه و استقراض از بانک‌ مرکزی، رشد درآمدهای نفتی، بمب نقدینگی( نسبت شبه پول به پول)، بی‌انضباطی بانک‌ها، عدم استقلال بانک مرکزی و غیرمتعهد بودن رؤسای کل بانک مرکزی از مهم‌ترین دلایل تورم‌های بلندمدت در ایران است.

 • در قسمت هفدهم اقتصادایران در گذار از بحران مطرح شد؛

  به گزارش بانک جهانی پنجره جمعیتی ایران در سال۲۰۰۰ باز شده و نهایتاً تا سال ۲۰۳۸ بسته می‌شود. رشدهای بدون اشتغال دهه ۸۰ و رشدهای منفی دهه ۹۰، عدم بهره‌مندی از توسعه و بی‌کاری بالای جوانان را در پی داشته است. اصلاح موانع تولید و قیمت گذاری‌ها، حذف انحصارها، اصلاح نظام ارزی کشور و جداسازی بودجه ارزی و ریالی کشور، از جمله اصلاحات ضروری برای خروج کشور از بحران بیکاری هستند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  حداقل دستمزد از جمله سیاست‌های اقتصادی است که باطن آن متفاوت از برداشت‌های عموم مردم است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  سرمایه انسانی و نیروی کار با دانش و جوان می‌تواند نیروی محرک توسعه اقتصادی هر کشوری باشد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  اشتغال و بیکاری از متغیرهای اساسی اقتصاد است که معیاری از نحوه عملکرد سیاست‌گذاران محسوب می‌شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  نرخ بیکاری یکی از شاخص‌های اقتصادی است که همواره باورپذیری عمومی آن با تردیدهایی روبرواست.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: وقتی دولت حقوق کارکنان خود را بیش از تورم افزایش می دهد، نارضایتی اجتماعی در پی خواهد داشت.

 • بر اساس آمار بانک جهانی، ایران با ۱۲.۹ درصد فقیر، کمترین جمعیت فقیر در منطقه و رتبه ۵۳ از نظر جمعیت فقیر در جهان را به خود اختصاص داده‌است. از نظر نابرابری نیز ایران با ضریب جینی ۰.۴۱ رتبه۸۱ در جهان را در کنار کشورهایی مثل آمریکا و چین دارد. رشد پایین اقتصادی، محیط کسب و کار نامساعد، انحصارات شدید، تورم، ارز ترجیحی، سرکوب نرخ بهره حقیقی، رشدهای بدون اشتغال، نظام مالیاتی غیر سیستمی و ناکارا، سیاست‌های ارزی و تجاری ناکارا و یارانه پنهان انرژی را می توان از علل اصلی ایجاد فقر و نابرابری در ایران نام برد.

 • روند فقر به یکی از علامت سوٰال‌های اقتصاد ایران مبدل شده‌است.

 • برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران؛

  آمارها حاکی از این است که جمعیت۶۰ درصدی طبقه فقیر در قبل از انقلاب به جمعیت ۶۰ درصدی طبقه متوسط در بعد از انقلاب رسیده است. اما اعمال تحریم‌های ناجوان‌مردانه در سال‌های اخیر و اپیدمی‌کرونا سبب تشدید فقر در ایران شده‌است. تا جایی که فقر در خانوار روستایی از ۱۰ درصد در سال۲۰۱۰ به بیش از۲۳ درصد در سال۲۰۱۹ رسیده‌است. مقابله با این معضل در ایران نیازمند کمک نقدی به عنوان راه حل کوتاه مدت و سرمایه‌گذاری بر روی زیر ساخت‌ها به عنوان راه حل بلند مدت است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  با وجود آنکه فقر در ایران طی دهه‌های گذشته رو به کاهش بود اما در چند سال اخیر و به ویژه با تشدید تحریم‌های اقتصادی، روند صعودی گرفته‌است.

 • یک اقتصاددان گفت: اشتباهات سیاسیون ایران، راه را برای تسلیم و وادادگی کشور هموار می‌کند؛ یکی از این اشتباهات بودجه۱۴۰۰ است که قربانی رویکرد غیر مسئولانه دولت و مجلس شده است و کشور را در آینده نزدیک دچار تشدید تورم خواهد کرد.

 • صادق الحسینی و علی مروی، دو کارشناس اقتصادی در گزارش تحلیل بازار‌های این هفته، ۱۳ اسفند ۹۹ به پیش‌بینی خود از بازارهای مسکن، دلار، ارزهای دیجیتال، دلایل شرایط کنونی بازار سرمایه و آینده توافق ایران و آمریکا پرداختند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  میزان ارتکاب فساد برابر است با احتمال کشف فساد ضربدر جریمه آن؛ به بیان دیگر هزینه برخورد با فساد است که میزان فساد را تعیین می‌کند. چگونه می‌توان هزینه برخورد با فساد را افزایش داد؟ در ویدیو زیر گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت پانزدهم) با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید.

 • گسترش فساد به ویژه در رده‌های میانی اداری را می‌توان یکی از معضلات اساسی دانست که هزینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بالایی را به کشور تحمیل کرده‌است.

 • برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران؛

  فساد راس حاکمیت در قبل از انقلاب و فساد مدیران میانی و ارکان دیوان سالاری کشور بعد از انقلاب، تفاوت کلیدی و ماهوی فساد در این دو بازه زمانی است. مکانیزم‌های غیربهینه انتخابات مجلس، وجود برخی قوانین فسادزا و یا خلاء قانونی، برخورد غیربازدارنده با فساد و نبود شفافیت، رسانه‌ها و افکار عمومی آزاد و مستقل، چهار محور اصلی و ریشه فساد در ایران است. تنها راه مقابله با فساد و رانت در ایران خشکاندن همین ریشه‌هاست.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد که فساد در ایران سابقه بسیاری طولانی دارد و مختص به چند دهه اخیر نیست.

 • ۱۰ روز به برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور که انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بوده، باقی مانده است. اما برگزاری این انتخابات با ابهاماتی مانند کم بودن اطلاع‌رسانی درخصوص ثبت‌نام نامزدها، شیوه نظارت بر سلامت انتخابات، تضمین مشارکت مردم، تضمین حضور حرفه‌ای و نه سیاسی مدیران، چارچوب اختیارات مدیران آتی و شفافیت عملکرد آنها و... همراه است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  دلیل اصلی شکل‌گیری فساد، وجود رانت است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران که در آن صادق الحسینی و علی مروی به بررسی وضعیت و چالش‌های اقتصاد ایران می‌پردازند هر هفته به صورت لایو اینستاگرام و پادکست منتشر می‌شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  پس از استقبال مخاطبان، دومین پادکست برنامه «تحلیل هفتگی بازارها» که در آن صادق الحسینی و علی مروی به پیش‌بینی و بررسی بازارهای مختلف می‌پردازند، در کست‌باکس منتشر شد.

 • آینده سیاسی توافق با آمریکا، بورس و حضور در بازار رمزارزها از مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌ی لایو این هفته الحسینی و مروی، دو کارشناس اقتصادی، بودند. این برنامه چهارشنبه هر هفته در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود و این دو کارشناس به بررسی روند هفته گذشته و پیش‌بینی روند آینده آن‌ها می‌پردازند و به پرسشهای مخاطبان خود پاسخ می‌دهند.

 • برای ایجاد تعادل نسبی در بازار مسکن برآورد می‌شود که به طور متوسط باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. با این وجود آمار رسمی نشان می‌دهد که طی هفت سال گذشته تنها چهار میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شده‌اسیکی از راهکارهای اساسی برای افزایش عرضه و ساخت مسکن، توسعه شهرهای جدید است. در ویدیو زیر گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (قسمت چهاردهم) با حضور صادق الحسینی و علی مروی را می‌بینید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  جهش قیمتی سه سال اخیر مسکن به حدی بوده‌ که قدرت خرید خانوار در بازار مسکن را به پایین‌ترین میزان طی چند دهه اخیر رسانده‌است.

 • شکاف قیمت مسکن و قدرت خرید خانوار به نحوی است که خرید یک خانه ۷۵ متری به طور متوسط بیش از۶۰ سال در تهران و بیش از۳۰ سال در مراکز استان‌ها به طول می‌انجامد. برخی خانوارها هم احتمالاً باید برای همیشه خانه دار شدن را فراموش کنند. اصلاح بازار مسکن در ایران، تنها با افزایش عرضه در مسکن و کاهش تقاضای سرمایه گذاری به وسیله از بین بردن جذابیت سفته بازی و امکان احتکار در حوزه مسکن امکان پذیر است.

 • قیمت در هر بازاری از جمله مسکن برآیند عرضه و تقاضا است. با این وجود ویژگی‌های خاص مسکن شرایط تحلیلی آن را از سایر بازارها متفاوت می‌کند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  قیمت مسکن متأثر از شرایط تورمی و جهش نرخ ارز از ابتدای سال ۹۷ حدود پنج برابر شده‌است.

 • بررسی رکورد بازار مسکن و تورم فصلی در مسکن، روند قیمتی رمز ارزها و بحث پیرامون وضعیت بازار سهام از جمله مهم‌ترین مواردی بود که الحسینی و مروی در لایو این هفته تحلیل هفتگی بازارها به آن پرداختند. همچنین بحث داغ و جنجالی توافق با آمریکا و مذاکرات در مورد آن از نقطه عطف این لایو بود.

 • توزیع ظالمانه منابع از فقرا به کارمندان؛

  یک اقتصاددان نوشت: رانت ⁧ارز ۴۲۰۰⁩ با اصرار دولت و تسلیم کمیسیون تلفیق مجددا به بودجه ۱۴۰۰ بازگشت.

 • یک تحلیلگر اقتصادی ضمن تحلیل بازارهای طلا، بورس، مسکن در آینده درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آتی گفت که دولت در حال حاضر وضعیت ارزی مناسبی دارد و بازار ارز را کنترل می‌کند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  سیاست‌گذاری‌های ما اعتیاد به سرکوب مداوم نرخ ارز و دلارهای نفتی پیدا کرده و این همان بیماری هلندی است که موجب ارزان‌تر شدن و افزایش واردات در قبال گران‌تر شدن و کاهش صادرات می‌شود.

 • یک اقتصاددان با اشاره بر اینکه در اصلاحیه بودجه همچنان بیماری هلندی و تورم بالا فعال است، گفت: بودجه۱۴۰۰ در صورت تصویب تورم‌های بالای ۶۰درصد را برای کشور به همراه خواهد داشت.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  ساختار معیوب نظام مالیاتی کشور به‌گونه‌‌ای است که نه تنها نتوانسته سهم مناسبی در تأمین منابع درآمدی دولت داشته باشد، بلکه بیش‌ترین آسیب را به اقشار پایین درآمدی و همچنین تولید وارد می‌کند. راهکارهای اصلاح نظام مالیاتی برای دستیابی به عدالت اجتماعی، افزایش سرمایه‌گذاری در تولید و کاهش کسری بودجه دولت چیست؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  نظام مالیاتی کشور به‌گونه‌‌ای است که انتقادات بسیاری از کارشناسان را به همراه دارد. نه تنها سهم درآمدهای مالیاتی از منابع درآمدی دولت پایین است، بلکه سازوکار نظام مالیاتی و بودجه‌ای کشور نیز آسیب‌های جدی به بخش تولید وارد می‌کند. در ویدیو ادامه گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (قسمت سیزدهم) با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از ویژگی‌های اصلی اقتصادهای توسعه‌یافته، سیستم مالیاتی کارآمد آن‌ها است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  کارشناسان تأکید بسیاری بر افزایش سهم درآمدهای مالیاتی دولت دارند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در کسری بودجه و تورم‌های اقتصاد ایران، عدم توجه به درآمدهای مالیاتی است. کارشناسان بر این باورند که یکی از پایه‌های اصلی دستیابی به توسعه اقتصادی، افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه دولت است. چرا درآمدهای مالیاتی تا این اندازه از اهمیت برخوردار است؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بازار سهام در دو سال گذشته شرایط متفاوتی را تجربه کرده‌است.

 • علی مروی نوشت: لایحه غیرمسئولانه دولت برای بودجه ۱۴۰۰ و خودخواهی اکثر نمایندگان تلفیق، چشم انداز به شدت نگران کننده‌ای را پیش روی کشور قرار داد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از باورهای اشتباه در کشور، الزام حرکت به سمت بورس محوری برای تامین مالی‌ است.

 • در برنامه دوازدهم اقتصاد ایران در گذار از بحران به بررسی اتفاقات اخیر بازار سرمایه پرداخته شد. آنچه که طی یک سال گذشته منجر به رشد حبابی شاخص کل شد، نرخ سود حقیقی بسیار منفی بود که به سراریز شدن سیل نقدینگی ایجاد شده بر اثر کسری بودجه دولت به بازار سرمایه انجامید. علی رغم هشدار اقتصاددانان به دولت در این مورد، برای تعدیل قوانینی که عامل این رشد نامتوازن بودند توجهی به آن ها نشد و ریزش۵۰ درصدی شاخص بورس از سقف تاریخی خود را در پی داشت.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از گزاره‌هایی که طی یکسال اخیر بارها از سوی مسئولان و برخی از کارشناسان شنیده‌ می‌شود این است که رشد و پویایی بازار سرمایه می‌تواند به تأمین مالی شرکت‌ها کمک شایانی کند.

 • فرصت‌سوزی‌ و به تعویق انداختن اصلاحات ساختاری اقتصاد، کشور را در برهه حساسی قرار داده‌است.

 • هرچند یارانه پنهان و قیمت پایین انرژی یکی از معضلات اقتصاد ایران است اما سیاست‌گذاران اراده‌ای برای اصلاح آن نداشته‌است. با این وجود در هر برهه زمانی سیاست‌گذار در نهایت مجبور می‌شود که اصلاح قیمتی را به یکباره انجام دهد که تبعات اقتصادی و اجتماعی بالایی برای کشور به همراه داشته‌است. چرا ایده بازار متشکل انرژی که آسیب‌های رویکرد فعلی را به همراه ندارد، اجرایی نمی‌شود؟

 • یازدهمین برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد. در این برنامه صادق الحسینی و علی مروی ضمن مرور برنامه قبل که به بررسی وضعیت حامل‌های انرژی در ایران اختصاص داشت، به تشریح راهکار پیشنهادی خود برای رفع چالش‌های موجود در این حوزه یعنی بازار متشکل انرژی پرداختند.

 • یک اقتصاددان گفت: دعوا بر سر میزان درآمد‌های نفتی انحرافی است و دولت باید ارزهای نفتی خود را از بودجه جدا کرده و هزینه‌ها را هم به شدت کاهش دهد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  ایران زود یا دیر باید برای دستیابی توسعه اقتصادی به کاهش و حذف یارانه پنهان حامل‌های انرژی تن دهد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  برخلاف باور عمومی یارانه پنهان انرژی در ایران به حدی است که فارق از سطوح درآمدی، قیمت انرژی به شدت پایین است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در برنامه این هفته اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت یازدهم) صادق الحسینی و علی مروی به بررسی آثار اقتصادی یارانه پرداختند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  تورم ویژگی مشهود اقتصاد ایران طی چند دهه اخیر بوده‌است.

 • در قسمت دهم برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران به بحث مربوط به یارانه‌ها در ایران پرداخته شد. هرچند میزان یارانه پنهان در ایران به چیزی در حدود ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور رسیده‌است. اما بررسی آمار و ارقام حاکی از این است که این سیاست نه تنها نتوانسته به حمایت از دهک‌های پایین درآمدی کمک کند، بلکه با ایجاد کسری بودجه و تورم، فشار مضاعفی را به این گروه وارد کرده‌است. در کنار این موضوع کاهش بودجه عمرانی، رشد صنایع انرژی‌بر و قاچاق مسائلی است که توسعه اقتصادی در ایران را با چالش‌های جدی روبرو ساخته‌است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  سیاست‌گذاران همواره از پرداخت یارانه غیرمستقیم به عنوان ابزاری برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کاهش نابرابری نام برده‌اند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از دوگانگی‌های اقتصاد ایران مربوط به قیمت‌ حامل‌‌های انرژی از جمله بنزین است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در برنامه این هفته اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت دهم) صادق الحسینی و علی مروی به بررسی "انگاره‌ای که در میان افراد وجود دارد این است که ایران یکی از برترین کشورهای جهان از لحاظ منابع نفتی و گازی است. این باور تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟" پرداختند.

 • یک اقتصاددان ضمن فاجعه‌بار خواندن لایحه بودجه ۱۴۰۰، کسری بودجه سال آینده را ۲۵۰ تا۳۰۰ هزار‌میلیارد تومان پیش‌بینی کرد و گفت: تعدیل بخش هزینه‌ها مهم‌ترین اصلاحی است که باید در لایحه بودجه ۱۴۰۰صورت بگیرد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بحث مربوط به توسعه اقتصادی ایران چندین دهه است که ادامه دارد و کارشناسان نظرات متناقضی را مطرح می‌کنند.

 • این انگاره در میان بسیاری وجود دارد که برای دستیابی به رشد اقتصاد باید روابط ایران و آمریکا عادی باشد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در ویدیوگزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت نهم) با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید.سال ۱۴۰۰ یکی از مقاطع حساس تاریخی است که می‌تواند آینده اقتصاد ایران را رقم بزند. دلیل تأکید کارشناسان و اقتصاددانان بر لزوم اتخاذ سیاست‌های بهینه برای سال آتی چیست؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  یکی از موضوعات مهم اقتصاد ایران مربوط به FATF است که بحث‌های زیادی پیرامون آن شکل‌ گرفته‌است.

 • دو گانگی مذاکره و عدم مذاکره در فضای سیاسی کشور شکل‌ گرفته‌است.

 • یکی از ابعاد مهم سیاست‌گذاری کشورهای جهان توجه به استراتژی تجاری به ویژه در رابطه با کشورهای راهبردی و همسایه است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  طی دو دهه اخیر چین جایگاه آمریکا را به عنوان قدرت اقتصادی و شریک تجاری بسیاری از کشورها تصاحب کرده‌است.

 • با وجود مخالفت بسیاری از کارشناسان، سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی با هدف کاهش قیمت کالاها اتخاذ شد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  ثبات نرخ ارز در شرایطی که اقتصاد با تورم روبرو است به نابودی صنعت کشور منتهی خواهد شد.

 • بحران ارزی چند سال اخیر دوباره این پرسش‌ها را مطرح می‌کند که چرا کشور به طور متناوب با این شرایط روبرو می‌شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت هفتم) با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید. نرخ دلار یکی از اثرگذارترین متغیرهای اقتصاد ایران است؛ به‌نحوی که هر نوسان شکل گرفته در آن به سرعت به سایر متغیرهای اقتصادی سرایت می‌کند. نرخ ارز به وسیله کدام عوامل تعیین می‌شود؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در زمستان ۱۳۹۸ جمهوری اسلامی ایران وارد لیست سیاه FATF (گروه ویژه اقدام مالی) شد، تحریم‌های آمریکا تشدید شد و ویروس کرونا در جامعه شیوع پیدا کرد. در حال حاضر نرخ ارز با نوسانات شدیدی افزایش یافته و قیمت دلار حدودا به ۲۴هزار تومان رسیده است. چه اتفاقی در بازار ارز ایران افتاده است؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  قیمت نهایی یک کالا متاثر از کالاهای واسطه‌ای است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  طی سه سال اخیر، "کارگروه تنظیم بازار" یکی از پر کاربردترین عبارات بکار رفته در اخبار اقتصادی است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  اولین راهکار سیاست‌گذار در مواجه با جهش تورم، قیمت‌گذاری دستوری است.

 • گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت ششم) با صادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر هفته چهارشنبه ها ساعت٢٢ مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی مشاهده خواهید کرد.

 • گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت پنجم) با صادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

 • گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت پنجم) با صادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در فیلم زیر گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت پنجم) با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید. گفته می‌شود بودجه دولت می‌تواند موتور محرک اقتصاد باشد. اما باید توجه داشت که آنچه که اهمیت دارد بودجه عمرانی است. موضوعی که در ایران به شکل معکوس رخ داده است.

 • در ویدیو زیر گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر هفته چهارشنبه ها ساعت٢٢ مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی مشاهده خواهید کرد.

 • پژوهشگر اقتصادی مطرح کرد؛

  همانگونه که کارشناسان مختلف اقتصادی بارها تذکر داده‌اند، باید به‌شدت از کسری بودجه احتراز کرد، وگرنه افتادن کشور در ورطه ونزوئلایی‌شدن کاملا محتمل خواهد بود.

 • ضرورت صلاحیت سنجی، کسب‌وکار نبودن وکالت و به خطرافتادن استقلال کانون وکلا از دلایل مقاومت وکلا در برابر رفع انحصار از این بخش است. یک کارشناس اقتصادی پاسخ‌هایی به این استدلال‌ها داده است و فتح خاکریز انحصار وکالت را بخش مهمی در رسیدن به رفع انحصار کامل از اقتصاد کشور عنوان کرده است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت چهارم) با صادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید. شروع کسب‌وکار در ایران بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان یکی از معضلات اساسی اقتصاد است. این موضوع ناشی از وجود انحصار گسترده است. منظور از این انحصار چیست؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر هفته چهارشنبه ها ساعت٢٢ مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی مشاهده خواهید کرد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت سوم) با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید. رانت در اقتصاد ایران حرف اول را می‌زند. این معضل را می‌توان در تسهیلات بانکی هم مشاهده کرد. ۶۵ درصد تسهیلات بانکی در اختیار بالاترین دهک درآمدی است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت سوم) با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید. تعیین نرخ بهره دستوری از معضلات اقتصاد ایران است. توجیه اجرای این سیاست، کاهش هزینه‌های تأمین مالی بنگاه‌ها و خانوارها است. اما تعیین نرخ بهره دستوری تا چه اندازه توانسته این هدف را محقق کند؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر هفته چهارشنبه ها ساعت٢٢ مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی مشاهده خواهید کرد.

 • علی مروی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگوی ویژه خبری گفت: صادرکنندگان مجوزها، منافع تضمین شده‌ای همچون امضاهای طلایی دارند که به سادگی از آن چشم‌پوشی نمی‌کنند. در برخی کشورها راه‌اندازی کسب‌وکار بعضاً کم‌تر از یک ساعت طول می کشد.

 • علی مروی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگوی ویژه خبری گفت:بخش خصوصی تنها در صورتی که چشم‌انداز مناسبی وجود داشته باشد اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد سیاسی، منافع برخی امضا‌های طلای و انحصار طلبی مانع رشد اقتصادی و رونق کسب و کار در کشور است.

 • یک اقتصاددان با تاکید بر کسب‌وکار بودن شغل وکالت، گفت: امروزه دسترسی به وکیل برای برخی افراد یک رویا شده است، با این حال وکلا به بهانه صیانت از جان و مال مردم با رفع انحصار از این حوزه مخالفت می‌کنند!

 • گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران (قسمت دوم) با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید. راهکار جلوگیری از تورم چیست؟ مردم چه نقشی در جلوگیری از پولی شدن کسری بودجه دارند؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در فیلم زیر گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران(قسمت دوم) با صادق الحسینی و علی مروی را مشاهده می‌کنید. کارشناسان دلایل متعددی را در شکل‌گیری و تداوم تورم در اقتصاد ایران بیان می‌کنند. ریشه تورم در ایران چیست؟

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هر هفته چهارشنبه ها ساعت٢٢ مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی مشاهده خواهید کرد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران با صادق الحسینی و علی مروی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزیده‌ای از برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران با محمدصادق الحسینی و علی مروی را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در این ویدیو اولین قسمت از گفتگوی محمدصادق الحسینی و علی مروی پیرامون اقتصاد ایران را می‌بینید؛

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  از امشب ساعت٢٢ هر هفته چهارشنبه ها مجموعه برنامه ٩٠قسمتی اقتصاد ایران را با صادق الحسینی و علی مروی شروع خواهیم کرد.

 • یک اقتصاددان با تاکید بر اینکه شرط توفیق ما در تعامل با آمریکا عدم تفریط و افراط است گفت: در ارتباط با این کشور، نقش سایر کشورها به خصوص چین، باید به درستی تعریف شود.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره بر اینکه تصمیمات اخیر دولت و مجلس برای کاهش ناکارآمدی‌های اقتصادی، نتایج اسفباری به دنبال خواهد داشت، گفت: نباید با تصمیمات احساسی و غیر کارشناسی حکمرانی اقتصادی کشور را دچار مشکل کنیم.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  علی مروی گفت: حباب قیمتی یکی از موضوعاتی است که نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر قاطعی کرد و افزایش قیمت‌ها تحت تأثیرعوامل متعددی قرار دارند.

 • قرار گرفتن در مسیر ابرتورم؛

  کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اخیراً گزارش نهایی طرح تأمین کالاهای اساسی برای ۶۰ میلیون نفر در قالب کارت‌های الکترونیکی را تکمیل و برای طرح در صحن به هیئت رئیسه ارسال کرد. یک اقتصاددان معتقد است اجرای این طرح قرار گرفتن کشور در مسیر ابرتورم را تسهیل خواهد کرد.

 • نمایندگان مجلس امروز کلیات طرح تامین کالاهای اساسی را درحالی تصویب کردند که شیوه تامین منابع آن هنوز به درستی مشخص نیست و می‌تواند منجر به یک ابر تورم شود.

 • یک اقتصاددان با تاکید بر اینکه ارز ترجیحی علاوه بر فساد، منجر به افزایش پایه پولی می‌شود، گفت: طرح تامین کالاهای اساسی در مسیر ونزوئلایی کردن اقتصاد قدم برمی‌دارد. روش درست این است که ارز ترجیحی حذف و فقرا با منابع آزاد شده از آن حمایت شوند.

 • گفت‌وگوی زنده با علی مروی، اقتصاددان و از امضاکنندگان نامه ۲۱ نفره، درباره طرح رونق مسکن با موضوع حکمرانی و سیاستگذاری مسکن در ایران را در ادامه می‌شنوید؛

 • سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا بر اساس تنظیم یک رابطه متفاوتی بین بانک و مشتری شکل گرفته و در موضوع تولید هم بیشتر روح مشارکت در این قانون دیده می‌شود.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه رشد شاخص در ماه‌های اخیر منجر به ایجاد ثروت هزار میلیارد تومانی برای ۱۰۰ شخص حقیقی در بورس شده است، گفت: حمایت از بازار نباید پولی و از جنس مداخلات مخرب باشد.

 • ۴نفر از امضاکنندگان نامه ۲۵ نفر پژوهشگر مالی و اقتصادی، در یادداشتی به تبیین دلایل وضعیت فعلی بورس و بایدها و نبایدهای سیاست‌گذاری در این شرایط پرداختند. امیر کرمانی، علی مروی، سیدعلی مدنی‌زاده و صادق الحسینی در این یادداشت سیاست‌گذار را از دخالت‌های دستوری در بازار برحذر داشته و کاهش مداخلات قیمتی در بازار محصول را تنها راهکار واقعی حمایت از بورس دانستند.

 • علی مروی، از نویسندگان نامه ۲۵نفره، با بورسینه از این خطای سیاست‌گذار می‌گوید.

 • برشی کوتاه از مصاحبه علی مروی، از نویسندگان نامه ۲۵نفره، با بورسینه را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

 • در ویدیو زیر علی مروی، از نویسندگان نامه ۲۵نفره، در مصاحبه با بورسینه پاسخ سوال چگونه رشد شتابان بورس باعث افزایش تورم می‌شود؟ را می‌دهد!

 • هشدارها و پیش‌بینی‌های ۲۵ پژوهشگر اقتصادی در رابطه با روند خطرناک بورس در حال تحقق است و این اتفاق منجر به نگرانی فعالانی از بازار شده که منافع خود را در خطر دیده‌اند.

 • یک کارشناس اقتصادی نوشت: اگه طرح گشایش اقتصادی دولت پیش فروش ارزی نفت باشه و منابع حاصله صرف کسری بودجه بشه، قابل دفاع است.

 • در این شرایط سخت اقتصادی باید توان اصلی دولت و مجلس صرف امور مهم و با اولویت شود؛ اما مجلس یازدهم با تصویب دو فوریت طرح قیر رایگان نه تنها این قاعده را رعایت نکرده بلکه زمینه را برای بروز مفاسد و ناکارآیی‌های تجربه شده سال‌های قبل نیز فراهم کرده است.

 • قیر تهاتری علاوه بر ایجاد رانت و فساد، بخشی از ظرفیت نظارتی دولت و مجلس را نیز اشغال می‌کند.

 • رئیس اندیشکده حکمرانی شریف معتقد است الگوی حکمرانی در نظام مالیاتی کشور دچار ضعف جدی است و یکی از پیش‌نیازهای اصلاح عملکرد اقتصادی کشور را بازنگری در آن می‌داند.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  علی مروی در توئیتر نوشت: از علل اصلی فساد، قیمت‌گذاری است. چرا که امکان کسب یک کالا در قیمتی رانتی توسط نورچشمی‌ها و افراد ذی‌نفوذ را فراهم می‌کند.

 • قانون مالیات بر خانه‌های خالی در سال ۱۳۹۴ تصویب شد که به دلیل ایرادات و ابهاماتی اجرایی نشد. اما پس از گذشت پنج سال ۲۲تیر ماه امسال کلیات طرح دوفوریتی اعمال مالیات بر خانه‌های خالی توسط مجلس یازدهم تصویب شد.

 • رئیس اندیشکده حکمرانی شریف مطرح کرد:

  رئیس اندیشکده حکمرانی شریف با بیان اینکه مالیات بر خانه‌های خالی ضمن ایجاد معضلاتی از جمله کدملی اجاره‌ای و امضای طلایی قضات،درصورت اجرای صحیح نیز منجر به فرار سرمایه از بازارمسکن خواهد شد.

 • علیرغم اینکه شفافیت اصلی ترین شعار بورس و بازار سرمایه هست اما نهاد متولی این بازار یکی از غیرشفاف ترین موجودات اقتصادی کشور است. توجیه دوستان بورسی برای عدم شفافیت هم عدم الزام قانونی سازمان بورس به این کار است.

 • واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در قالب ETF را نمی‌توان خصوصی‌سازی نامید چون هم‌چنان مدیریت این شرکت‌ها در اختیار دولت باقی خواهد ماند. دلیل اصلی اصرار دولت بر اجرای این راهکار، تامین سریع کسری بودجه است که منجر به تضعیف بهره‌وری این شرکت‌ها خواهد شد.

 • با پایان کار هر دوره مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های نمایندگان راه‌نیافته به دور بعد، استخدام یا مسئولیت گرفتن در یکی از دستگاه‌های اجرایی است، در این میان، وزارت نفت و بعد از آن وزارت خارجه قبله آمال برخی نمایندگان است.

 • یک اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  یک اقتصاددان با بررسی پیامدهای واگذاری دارایی‌های دولت در بازار سرمایه به مردم توصیه کرد سهام عدالت خود را آزاد کرده و مدیریتش را خودشان برعهده بگیرند.

 • اگر چه سهام عدالت ۴۹میلیون ایرانی را شامل شده است اما اقشار آسیب پذیری مانند کارگران وجود دارند که در توزیع این سهام توجه مناسبی به آنها نشده است.

 • پنج اقتصاددان در یادداشتی با اشاره به ۶ مشکل و چالش مهم که واگذاری سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) ایجاد خواهد کرد، راهکارهای اصولی برای برون رفت از این شرایط را پیشنهاد کردند.

 • سهام عدالت به جز یک برگه و سالی حدود ۲۰۰ هزار تومان، عایده ای برای مردم نداشته است درحالی که می‌توان با آزاد سازی یا وثیقه سازی آن باری را از دوش مردم آسیب دیده از کرونا برداشت.

 • رئیس اندیشکده حکمرانی شریف عرضه سهام عدالت در بورس مشروط به اضافه کردن ۳۰ میلیون جامانده را اقدامی موثر در کمک معیشتی مناسب برای مردم در دوران کروناو کاهش مشکلات مدیریتی این شرکتها می‌داند.

 • مدیر اندیشکده حکمرانی شریف مطرح کرد:

  مدیر اندیشکده حکمرانی شریف گفت: باید الگوی حکمرانی فعلی را اصلاح و به نسل جدید حکمرانی، گذار کنیم.

 • دبیر سومین کنفرانس حکمرانی شریف از برنامه بخش خصوصی و دولتی برای استفاده از یافته‌های این دور از کنفرانس خبر داد.

 • این روزها با افزایش قیمت بنزین، مردم نگران بروز برخی گرانی‌ها ازجمله کرایه حمل نقل و به دنبال آن گرانی سایر اقلام و اجناس به‌خصوص کالاهای ضروری هستند.

 • سیاست‌های پولی در کشور ما همواره منفعل بوده است و این سیاست‌های مالی و بودجه‌ای دولت است که بر آن تاثیر گذاشته است. به این صورت که دولت با افزایش هزینه‌های خود در طول زمان کسری بودجه‌ای ایجاد کرده است و برای جبران این کسری بودجه نقدینگی خلق شده است و متعاقبا تورم افزایش یافته است. به همین دلیل بانک مرکزی حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند هدفگذاری‌های خود را به خوبی دنبال بکند و به همین دلیل است که می‌گوییم سیاست‌های پولی منفعل است.

 • نشست خبری سومین کنفرانس حکمرانی در عمل با حضور مدیر این پژوهشکده و رییس دانشگاه شریف برگزار شد.

 • عضو هیئت عملی دانشگاه علامه با تشریح تبعات قانون جدید تجارت برای اقتصاد و سیستم قضائی کشور، در مورد راهکارهای قانونی اجرایی نشدن این قانون گفت: یا باید دولت لایحه خود را پس بگیرد یا باید دست به دامن شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت شویم.

 • در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

  به دنبال فرایند تغییر لایحه تجارت و تصویب سریع مواد آن در مجلس بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه تغییر قانون تجارت به این شیوه را اقدامی مخرب برای اقتصاد کشور عنوان کردند.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت:لایحه تجارت با شکل و شمایل فعلی، چشم انداز به شدت مبهمی پیش روی فعالان اقتصادی قرار می‌دهد و بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند داخل ایران نمانند.

 • در راستای فرایند تغییر لایحه تجارت و تصویب سریع مواد آن در مجلس بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه تغییر قانون تجارت به این شیوه را اقدامی مخرب برای اقتصاد کشور عنوان کردند. در این راستا یک کارشناس اقتصادی به ذکر معایب این کار پرداخت.

 • یک اقتصاددان گفت: تجربه قبلی نشان می دهد اوراق دولتی را که به پیمانکاران تحمیل شده بود، حتی دستگاه های دولتی بابت تهاتر بدهی هایشان نیز نمی‌پذیرند.

 • رئیس اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری برداشت از صندوق توسعه و انتشار اوراق مشارکت را تشدید کننده چالش‌های موجود توصیف کرد و گفت: راهکارهای دیگری هم برای جبران کسری بودجه وجود دارد.

 • مدیر اندیشکده حکمرانی شریف با بیان اینکه طرح اصلاح ساختار بودجه دارای نقاط قوتی است؛ حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، عادلانه‌سازی یارانه انرژی و مالیات بر درآمد فرد را سه محور اصلی این طرح که باید به آن رسیدگی شود عنوان کرد.

 • علی مروی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین از دلایل شکل گیری بمب نقدینگی از سال‌های۹۱ و ۹۲ می‌گوید. لحظاتی از این گفت‌وگو را در ویدیو زیر ببینید؛

 • یک کارشناس اقتصادی وضعیت فعلی بازا رار زرا نوعی رهاشدگی خواند و افزود: با تشکیل بازار متشکل ارزی بانک مرکزی باید در آن به بازارسازی بپردازد.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه طرح سهمیه بندی بنزین طرحی است که دولت با آن خودرو را به افراد ترجیح می‌دهد، گفت: با این کار نه تنها قاچاق بنزین کاهش نمی یابد بلکه شیوه ظالمانه توزیع فعلی بنزین هم ادامه خواهد یافت.

 • متاسفانه آنگونه که دولت بودجه سال ۹۸ را بسته است، در سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهیم بود و دلیل اصلی آن این است که سمت درآمد‌ها بسیار خوشبینانه پیش‌بینی شده است و این در حالی است که با توجه به شرایط تحریمی در سال ۹۸ حتی در خوشبینانه‌ترین حالت هم درآمدهای نفتی ما نصف آن چیزی که در بودجه پیش‌بینی شده هم نخواهد بود. از طرف دیگر آن بخش از درآمد‌های دولت که از طریق فروش اوراق در نظر گرفته شده است هم محقق نخواهد شد.

 • مدیر اندیشکده حکمرانی شریف از برگزاری دومین کنفرانس حکمرانی شریف در روزهای ۱۳و۱۴بهمن ماه خبر داد و گفت: مطالبه بلوغ یافته‌ای که از بستر همین همایش‌ها ساخته می‌شوند نیروها را وادار می‌کنند تا سیاست‌ها را پیاده سازی کنند.

 • یک کارشناس اقتصادی، اینکه کاهش یارانه انرژی منجر به افزایش تورم می‌شود را رد کرد و افزود: این گونه سیاست‌های حمایتی بسیار خطرناک است زیرا بخش اعظمی از کسری بودجه دولت از همین جا نشات می‌گیرد.

 • مدیر اندیشکده حکمرانی شریف در توییتی نوشت: تغییر جدید در فرآیند مالیات ستانی منجر به حذف ممیزمحوری و حذف شیوه علی الراس خواهد شد.

 • علی مروی پژوهشگر اقتصادی توییت جدیدی منتشر کرد.

 • تعیین اهداف، الزامات صلاحیتی، تضاد منافع و مصونیت قضایی به‌عنوان چهار ضلع حکمرانی خوب در بانک مرکزی معرفی شد.