کد خبر 461631
در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

​بازار تلفن‌همراه در آرامش/ تخصیص ارز حاصل از صادرات به گوشی‌های بالای ۳۰۰یورو

یک فعال صنف تلفن همراه با اشاره به بازگشت آرامش بازار موبایل، از تخصیص ارز حاصل از صادرات به واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰یورو خبر داد.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ رضا قربانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین بازگشت آرامش نسبی به بازار تلفن همراه را متاثر از ثبات نسبی قیمت ارز و روان‌تر شدن واردات دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالان بازار تلفن همراه مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش‌ها رفع شده و به نوعی باید گفت بازار به آرامش نسبی خود بازگشته است.

قیمت موبایل حباب ندارد

رییس کمیسون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل از افزایش کالا در بازار هم خبر داد و گفت: با تعامل و همفکری بین فعالان و مسئولان مربوطه، تصمیمات درستی گرفته و موجب شد تا کالا در بازار افزایش یابد و بهای موبایل واقعی شود به طوریکه هم‌اکنون قیمت تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو و زیر ۳۰۰ یورو با نرخ فعلی ارز در تناسب است و حبابی وجود ندارد.

در این زمینه بخوانید؛

گران قیمت‌ترین موبایل چند؟ +جدول

ریزش قیمت‌ها در بازار گوشی

این فعال بازار تلفن همراه تصریح کرد: به جرات می‌توانم بگویم که قیمت تلفن‌همراه نسبت به سایر کالاها مانند لوازم خانگی، صوت‌و‌تصویر مناسب‌تر و منطقی‌تر است، بنابراین اگر کسی قصد خرید موبایل دارد، می‌تواند با خیال راحت و بدون اینکه نگران افزایش قیمت باشد، خرید خود را انجام دهد.

قربانی درباره آینده این بازار خاطرنشان کرد: افزایش قیمت موبایل به‌دلیل کمبود، نوسان ارز و عدم تخصیص آن ایجاد شده بود ولی با رفع این موانع بازار به حالت عادی خود بازگشته است و شاهد کاهش ۱۵ درصدی در قیمت بیشتر مدل‌های تلفن همراه و کاهش ۳۰ درصدی برخی مدل‌ها که به‌دلیل سفته‌بازی و کمیابی افزایش یافته بود، هستیم.

افت تقاضا برای گوشی‌ بالای ۳۰۰یورو

او همچنین از تخصیص ارز حاصل از صادرات به تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو خبر داد و گفت: واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به روال مسافری در حال انجام است و به آن ارز داده می‌شود و مانعی برای رجیستر کردن وجود ندارد، ضمن اینکه برای بخش واردات تجاری نیز ارز تخصیص داده شده است.

رییس کمیسون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در پایان تصریح کرد: میزان تقاضا برای تلفن همراه بالای ۳۰۰یورو در کشور کاهش یافته به‌طوری که میزان تقاضا در سال گذشته ۸.۵درصد بود و امسال به ۵درصد رسیده است، بنابراین ۹۵ درصد واردات به تلفن همراه زیر ۳۰۰ یورو اختصاص دارد.

ارسال نظر