۰ نفر

خودروهای خارجی چقدر حباب دارند؟

۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۷:۵۵
کد خبر: 810979
خودروهای خارجی چقدر حباب دارند؟

بررسی قیمت خودروهای وارداتی کارکرده در ایران نشان می‌دهد اختلاف چشمگیری میان بازار داخلی و دیگر کشورها وجود دارد به حدی که قیمت برخی مدل‌ها تا چند برابر قیمت جهانی حباب دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، با توجه به اعمال قیمت‌گذاری دستوری در این بازار که منجر به زیان خودروسازان می‌شود، آنها همواره به سیاستگذار برای کسب امتیاز فشار می‌آورند و لابی‌های گسترده‌ای برای بدست آوردن یک بازار انحصاری صورت می‌گیرد و چنین اقدامی یا منجر به وضع تعرفه‌های بسیار بالا بر روی واردات خودرو و یا ممنوعیت کامل آن می‌شود. چنین محدودیت‌هایی باعث می‌شود بازار خودروهای خارجی در ایران از قیمت‌های جهانی فاصله قابل توجهی بگیرد، چرا که همواره تعداد خودروهای خارجی که وارد می‌شود، محدود است و مکانیزم عرضه و تقاضا برای تعیین قیمت این محصولات هم مختل شده است. بنابراین امکان واردات این خودروها مجددا تبدیل به امتیاز بسیار مهمی می‌شود که تنها عده محدودی آن را بدست می‌آورند و سازوکار رسیدن به این رانت هم خود بسیار فسادزاست.

اما اتفاق مهمی که در دوره‌های ملتهب بازار رخ می‌دهد، این است که خودروهای خارجی به عنوان یک سپر تورمی بسیار مناسب در برابر افزایش تورم و نوسانات تورمی عمل می‌کنند و با توجه به اینکه همزمان اهداف مصرفی و سرمایه‌ای برای این خودروها امکان‌‎پذیر است، گروهی از مردم اقدام به خرید این کالاها می‌کنند و با توجه به چشم اندازی که در ماه‌های اخیر در رابطه با محتمل نبودن واردات شکل گرفته، اثر انتظارات هم بر تورم موجود اضافه شده است. این عوامل رشد قیمتی بسیار بالایی را در این خودروها ایجاد کرده که منجر به حباب قیمتی عجیبی شده که بعضا تا بیش از ۳۰۰ درصد قیمت فعلی آنها در ایران هم می‌رسد. در جدول زیر تعدادی از خودروهای پرطرفدار وارداتی و اختلاف قیمت آنها در بازار آزاد با قیمت آنها در خارج از کشور به اضافه تعرفه واردات را مشاهده می‌کنید.

حباب قیمت خودروهای وارداتی در ایران
تولید کننده مدل سال تولید کیلومتر قیمت ارز قیمت ارز(تومان) قیمت(میلیون تومان) قیمت با احتساب تعرفه(میلیون تومان) قیمت فعلی در ایران حباب قیمت در ایران (درصد)
کیا اپتیما ۲۰۱۷ ۱۰۰.۰۰۰ ۱۲۸۹۹ دلار ۴۶۰۰۰ ۵۹۳ ۱۱۵۷ ۳۶۵۰ ۲۱۵
کیا اپتیما ۲۰۱۸ ۶۰.۰۰۰ ۱۵۷۸۸ دلار ۴۶۰۰۰ ۷۲۶ ۱۴۱۶ ۴۰۳۰ ۱۸۴
کیا اسپورتیج ۲۰۱۶ ۵۰.۰۰۰ ۱۷۰۰۰ دلار ۴۶۰۰۰ ۷۸۲ ۱۵۲۴ ۲۵۰۰ ۶۴
رنو تالیسمان ۲۰۱۷ ۱۱۶.۰۰۰ ۵۵۲۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۷۶۶ ۱۳۴۰ ۲۵۶۰ ۹۱
رنو کلئوس ۲۰۱۸ ۷۰.۰۰۰ ۶۵۷۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۹۱۱ ۱۷۷۸ ۳۶۲۰ ۱۰۳
هیوندای النترا ۲۰۱۸ ۶۱.۰۰۰ ۳۲۰۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۴۴۴ ۷۷۷ ۲۳۷۰ ۲۰۵
هیوندای سوناتا ۲۰۱۶ ۷۰.۰۰۰ ۲۶۰۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۳۶۰ ۷۰۳ ۲۶۵۰ ۲۶۴
هیوندای سانتافه ۲۰۱۷ ۶۷.۰۰۰ ۴۶۵۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۶۴۵ ۱۲۵۸ ۳۲۵۰ ۱۵۸
هیوندای توسان ۲۰۱۷ ۴.۰۰۰ ۴۶۰۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۶۳۸ ۱۲۴۵ ۳۴۸۰ ۱۷۹
بنز E۲۰۰ ۲۰۱۴ ۸۰.۰۰۰ ۴۵۹۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۶۳۷ ۱۱۱۴ ۴۵۵۰ ۳۰۷
بنز C۲۰۰ ۲۰۱۷ ۱۲۸.۰۰۰ ۱۱۵۰۰۰ درهم ۱۳۸۸۰ ۱۵۸۸ ۲۷۹۳ ۱۱۲۰۰ ۳۰۱

سرویس خودروی اقتصاد آنلاین روزانه قیمت های جدید بازار را در مدل های مختلف به روز می کند برای مشاهده سایر برندها می توانید به سرویس خودرو پلاس مراجعه کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha