۰ نفر

طبق آخرین آمارها؛

فاصله آمار رسمی اشتغال تا وعده‌ دولت/ ۴۲۰هزار شغل روی کاغذ ماند

۱۷ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
کد خبر: 340422
فاصله آمار رسمی اشتغال تا وعده‌ دولت/ ۴۲۰هزار شغل روی کاغذ ماند

آمار رسمی در حالی از ایجاد ۶۰۹ هزار شغل در کشور حکایت دارد که این رقم تا وعده ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال جاری، ۴۲۰ هزار شغل فاصله دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، از ابتدای امسال یکی از وعده‌های دولت که بارها از زبان نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان برنامه مهم دولت اعلام شد، ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷ بود.

موضوع هدفگذاری ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال جاری، برای نخستین بار در نشست خبری ۱۹ دیماه سال ۹۶ رسانه‌ای شد و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود با خبرنگاران از تجهیز ۳۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منابع برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل برای سال ۹۷ خبر داد.

مشاغلی که به گفته نوبخت با اجرای برنامه‌های سیاست‌های فعال بازار کار، طرح‌های اشتغالزایی خرد، اشتغال حمایتی، طرح‌های بخش کشاورزی، صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغال‌زا، تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی، حمل و نقل درون شهری، حمل و نقل برون شهری، مسکن و حوزه گردشگری پیش بینی شده بود.

در فروردین ماه امسال نیز، رئیس سازمان برنامه و بودجه بار دیگر به برنامه دولت برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل تاکید کرد و در نشست مشترک با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس گفت: «ما به دنبال پول‌پاشی نیستیم و هدف ما تولید بیکار بدهکار نیست، بلکه هدف اصلی ما این است که در سال‌جاری بتوانیم یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در قالب ۱۲ برنامه ایجاد کنیم.»

علاوه بر این، وعده ایجاد یک میلیون شغل در طول سال بارها از سوی نوبخت داده شد. اما به رغم وعده‌های مکرر رئیس سازمان برنامه و بودجه، بررسی آخرین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار نشان می‌دهد، در یک ساله منتهی به پاییز ۶۰۸ هزار ۶۰۷ شغل جدید در کشور ایجاد شده است که این آمار طبیعتاً در سه ماهه پایانی سال تغییر چندانی نخواهد کرد.

بنابراین در حال حاضر آمار رسمی از اشتغال ایجاد شده در کشور با اشتغال وعده داده شده توسط دولت از فاصله ۴۲۰ هزار شغلی حکایت دارد که فقط بر روی کاغذ ماند و نتیجه این وعده چیزی جز ایجاد انتظار و مطالبه عمومی در جامعه نبود.

هر چند ایجاد ۶۰۸ هزار شغل در یکسال آمار نسبتاً قابل قبولی محسوب می‌شود، اما بر اساس برآوردهای صورت گرفته برای پاسخ به تقاضای اشتغال مورد نیاز موجود و همچنین بیکاران انباشته از سال‌های گذشته، دولت سالانه باید حدود ۸۵۰ هزار شغل ایجاد کند.

همچنین در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده بود تا سالانه ۰.۸ درصد از نرخ بیکاری را کاهش دهد که در فاصله یک ساله منتهی به پاییز ۹۷ نیز نرخ بیکاری بدون تغییر نسبت به پاییز سال گذشته ۱۱.۷ درصد اعلام شد.

اگر این آمار را نسبت به کل سال ۹۶ در نظر بگیریم، نرخ بیکاری از ۱۲.۱ درصد در پایان سال گذشته به ۱۱.۷ درصد در پاییز امسال کاهش یافت که از کاهش ۰.۴ درصدی در فاصله ۹ ماه حکایت دارد.

بنابراین برای تحقق هدف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه و کاهش ۰.۸ درصدی نرخ بیکاری، این نرخ باید در پایان امسال که از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود به ۱۱.۴ درصد برسد.