کد خبر 457766

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

سوال از رئیس‌جمهور از دستورکار مجلس خارج نشده است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هیئت‌رئیسه مجلس به دنبال تمهید مقدمات سوال از رئیس‌جمهور است و اینطور نیست که ما آن را از دستور کار خارج کرده باشیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(چهارشنبه، 15 مرداد 99) پارلمان در تذکری گفت: 200 تن از نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور سوال کرده‌اند که طبق اصل 88 قانون اساسی سوال از آقای روحانی هر چه زودتر باید در دستورکار مجلس قرار گیرد.

وی افزود: ما صحبت‌های حضرت آقا در دیدار ویدئو کنفرانسی را فراموش نکرده‌ایم، ایشان فرمودند نقش نظارتی مجلس را مهم می‌دانم که نقشی اساسی و حیاتی است و نباید به آن بی‌توجهی شود، اما باید با متانت و خردمندانه این نقش ایفا شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: درباره سوال از رئیس‌جمهور طبق آیین‌‌نامه داخلی مجلس، نباید بیش از یک ماه فاصله بیفتد، در حالی که این سوال هنوز به کمیسیون‌ها ارجاع نشده است.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی تصریح کرد: از هیئت‌رئیسه مجلس می‌خواهم موضوع سوال از رئیس‌جمهور را در مطرح کنند و بلافاصله آن را به کمیسیون‌ها ارجاع دهند، این روند حداقل دو یا سه هفته زمان می‌برد.

وی تأکید کرد: چه مصلحتی بزرگتر از طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس وجود دارد؟ وقتی مردم مشکلات عدیده اقتصادی دارند و شاهد نوسانات بی‌رویه قیمت ارز و مسائلی از این قبیل هستیم، آیا رئیس‌جمهور نباید بعد از سه ماه در مجلس حاضر شود و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور زمانی می‌گفت شب می‌خوابیم و صبح بیدار می‌شویم قیمت ارز بالا می‌رفت، حالا پاسخ دهد که چرا در دوره آنها اینطور شده است؟

 سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت، در  پاسخ به تذکر نماینده تبریز، گفت: هیئت‌رئیسه مجلس به دنبال تمهید مقدمات سوال از رئیس‌جمهور است.

وی ادامه داد: شاید متون و مستندات هم باید کامل‌تر شود تا سیر طبیعی‌اش را طی کند، اما اینطور نیست که ما آن را از دستور کار خارج کرده باشیم.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: طبق ماده 210 آیین‌نامه داخلی مجلس، اصل سوال از رئیس جمهور و الزام پاسخگویی مدیران اجرایی امری ضروری است و هیئت‌رئیسه نیز از آن استقبال می‌کند، همچنان که تعدادی از امضاکنندگان از اعضای هیئت‌رئیسه هستند، اما باید ملاحظات جدی درباره وضعیت کشور نیز داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر