کد خبر 378108

رئیس جمهوری در نشست علنی امروز مجلس:

این همه پیغام و پسغام آمریکا به‌خاطر یأسی است که بر او مستولی شده است/ دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست

رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است، گفت: بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی بریم و بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود؛ بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه رای اعتماد وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در خدمت نمایندگان مجلس، هیات رئیسه و ریاست مجلس شورای اسلامی هستیم برای معرفی دو وزیر از کابینه، اما در آغاز لازم می دانم ایام سوگواری و ایام شهادت مولایمان حضرت امام حسین (ع) و به ملت ایران تسلیت عرض کنم و امیدوارم همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من و تصمیم من امر و فرمان به خوبی ها و نهی و بازداشتن از پلشتی ها و زشتی ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

وی ادامه داد: همه امید ما این است که بتوانیم پیرو راه آن بزرگوار برای اصلاح جامعه و در مسیر استقرار خوبی ها و پاک کردن جامعه از بدی ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

روحانی با بیان این که شرایط امروز کشور شرایط سخت و پیچیده ای است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضاییه و سایر ارکان کشور دارد گفت: به یاد ندارم که هیچ کشوری در تاریخ دهه های گذشته همانند ایران امروز در فشار اقتصادی بی حد و حصر، حداکثری استکبار جهانی و دشمنان مرز و بوم قرار گرفته باشد.

رییس جمهوری گفت: طرحی بر این بود که در ۱۶ ماه پیش با تحریم شدیدی که علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام و اجرا می شود، حداکثر کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد و اگر به تاریخ کشورهای دیگر مراجعه کنیم با چنین تحریمی که از تحریم صادرات نفت و سایر موارد گرفته تا تحریم شدید بانکی و تا تحریم کشتی رانی و بیمه و سایر تحریم هایی که امروز با آن مواجه ایم، هیچ کشور معمولی نمی توانست ۶ ماه تحمل کند.

وی افزود: این که در طراحی آنها چنین بود که بعد از ۶ ماه یعنی در پایان سال میلادی گذشته از نظام و انقلاب و دولت و مجلس چیزی باقی نمانده باشد، با محاسبات عادی، یک محاسبه خیلی غلطی نبود. اما وقتی این محاسبه برابر یک ملت آبدیده که فراز و نشیب فراوان در تاریخ دیده و ایمان قوی و اعتقاد قوی به خاندان رسالت و همواره پشت سر پرچم سالار شهیدان و آمادگی ایثار برای در طول تاریخ بوده، برابر چنین ملتی این گونه محاسبات،  نادرست و غلط بود و آنها هم امروز به این واقعیت رسیده اند.

روحانی ادامه داد: امروز نگاه دنیا نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت حتی نگاه آمریکا نسبت به ملت ایران عوض شده است. آنها هم به این نتیجه رسیده اند که با فشار حداکثری نمی توانند ملت ایران را به زانو درآورند. این که آن همه پیغام و پسغام با واسطه با سراسر جهان امروز مشاهده می می کنیم به خاطر همین یاسی است که بر نقشه دشمن و افکار دشمن مستولی شده است.

وی ادامه داد: آنها می دانند این راه پاسخ نخواهد داد و می دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی چون جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل هیچ نتیجه ای نمی دهد و ملت ما علیرغم همه دشواری ها برابر جهان یعنی در برابر کشوری که به ایدئولوژی شرق به ظاهر خودش را مسلح و با سلاح غرب و شوروی و فرانسه خود را مجهر کرده بود و با پول ارتجاع و به ویژه عربستان، فکر نمی کردند ملت ایران بتواند در این جنگ پیروز شود.

روحانی گفت: آمریکا به بعثی ها اطلاعات  می داد، شوروی و فرانسه اسلحه می داد، ارتجاع عرب هم دلار و پول و بندر به آنها می دادند و برخی از کشورهای مرتجع منطقه فرودگاه را در اختیار آنها گذاشته بودند و علیرغم همه این تلاش ها و حصری که برای ما بوجود آورده بودند زرمندگان دلاور، سپاه و ارتش، بسیج و همه مردم با دادن عزیزترین فرزندان خود پیروزی را به دست آوردند.  

رئیس جمهوری ادامه داد: این جنگ تحمیلی دوم که از نوع اقتصادی، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت، در این جنگ تحمیلی هم ملت ما پیروز صحنه است. این امروز ادعا نیست.

با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی، آمریکا را منزوی کردیم

روحانی اضافه کرد: ما در آغاز راهبردی که نظام ما برابر توطئه آمریکا اتخاذ کرد راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود. ما با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم.

روحانی یادآور شد: آمریکایی ها در تاریخ جهان از آن زمانی که ابرقدرتی خود را شروع کردند برای نخستین بار است علیه یک ملت و کشور برنامه ریزی و توطئه می کنند و دنیا به آنها روی خوش نشان نمی دهد، رای مثبت نمی دهد و راه آنها را نمی پذیرد و حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران همنوا هستند و از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع حقوقی بین المللی و در دادگاه بین المللی ملت ایران پیروز این صحنه بوده است. 

رئیس جمهوری اضافه کرد: یک نمونه پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه بزرگ جهانی وارد شده و تنها مانده باشد، او و ازنابش یک رژیم منحوس و نامشروع و چند «کشورک» در کنار آمریکا ماندند و کل ملت ایران خود را در کنار ملت های جهان  و حتی دولت های بزرگ جهان می بینند.

وی ادامه داد: ما در این راه و مسیر اولین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشورهای 1+4 بود. در این فرصت تاریخی می توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر به تعهدات خود عمل می کردند ما هم به تمامی تعهدات در برجام عمل می کردیم و بنابراین آمریکا نه تنها از لحاظ سیاسی، اجتماعی، افکار عمومی و حتی اقتصادی نیز شکست می خورد.

روحانی گفت: متاسفانه بعد از تخلف آمریکا و خیانت آمریکا و زیر پاگذاشتن تعهدش اروپایی ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند یا هر دو، که آنچه ما می فهمیم هر دو است. جایی می توانستند انجام ندادند و جاهایی نیز با مشکلاتی مواجه بودند. 

وی تاکید کرد: در این مسیر استراتژی ما دو پایه بود، مقاومت داخلی و از طرف دیگر دیپلماسی فعال، بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی بریم. بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد، مجلس و دولت قوه قضائیه و همه ارکان دست به دست هم دهند و بتوانیم مردم را از معضلات و مشکلات اقتصادی که آنها را تحت فشار قرارداده از این فشار بکاهیم.

تسلیت ایام سوگواری

روحانی در ابتدای سخنان خود ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان را تسلیت گفت و اظهار امیدواری کرد: همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من و تصمیم من امر و فرمان به خوبی ها و نهی و بازداشتن از پلشتی ها و زشتی ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

وی ادامه داد: همه امید ما این است که بتوانیم پیرو راه آن بزرگوار برای اصلاح جامعه و در مسیر استقرار خوبی ها و پاک کردن جامعه از بدی ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

بازار سرمایه امیدوارکننده است

روحانی اظهار داشت: اخیرا بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که شاخص بهای تولید کننده در ماه گذشته نسبت به ماه قبل، فقط ۷ دهم درصد بوده، یعنی کمتر از یک درصد رشد داشته است و ماه گذشته نسبت نقطه به نقطه به ماه گذشته مشابه سال قبل، هشت واحد درصد کاهش داشته است که نشان می دهد اگر ما کاهش را در شاخص بهای تولیدکننده می بینیم اثر آن در چند ماه آینده در تورم مصرف کننده ظاهر می شود، علامت امروز ما یک علامت مثبت است.

رئیس جمهوری گفت: قیمت ارز از یک ثبات نسبی در ۲ ماه اخیر برخودار شده است که نشان می دهد بازار آرامش دارد  و بازار سرمایه ما امیدوار کننده است این به معنای امید مردم به تولید است.  

در مسیر آبادانی و تولید حرکت می کنیم

وی با بیان اینکه اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی کنند، گفت:  شاخص های صنعتی نشان می دهد هم در زمینه اخذ مجوز هم افتتاح کارگاه های صنعتی ما نسبت به سال گذشته رشدهای ۱۸ تا ۲۰ درصدی داریم که معنای این است که برخلاف تمام تبلیغات همه تمام تبلیغات جهانی متمرکز شده تا روحیه ملت ما را تضعیف کند مردم ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت هستند.

رئیس جمهوری گفت: این که  ما در آغاز امسال و در شرایط فعلی کلید ساخت ۱۱۰هزار مسکن شهری و روستایی را می زنیم و اعلام می کنیم مسکن ما در بخش ترمیم و ساخت تا سال آینده ۹۰۰ هزار واحد خواهد بود به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه است؛ خانه سازی ها توسط دولت انجام نمی گیرد بلکه توسط بخش خصوصی انجام می شود. دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم کرده است.

الحاق به اوراسیا آبان ۹۸ اجرایی می شود

رئیس جمهوری گفت: این که  در این شرایط برای اولین بار پس از انقلاب، جمهوری اسلامی ایران در یک پیمان اقتصادی ورود کرده و منطقه و روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا عملیاتی کرده است که در آبان سال ۹۸ اجرایی می شود و عملا  وارد یک پیمان اقتصادی- منطقه ای می شویم که می تواند راه را برای صادرات و واردات آسان تر کند.

مبادله با پول ملی ضربه به دلار آمریکا است

روحانی گفت: این که امروز با چند کشور بزرگ جهان توافق کردیم که مبادلات با پول ملی ما باشد به معنای ضربه بر دلار و توطئه های آمریکا نسبت به برنامه های اقتصادی کشور ما است.

رئیس جمهوری افزود: امروز در کشور شرایط آرام تری نسبت به دو سه ماه پیش مشاهده می کنیم و به امید خدا شرایط بهتری نیز در ماه های بعد نسبت به اوایل سال ۹۸ تجربه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در این ۶ سال در شرایط بسیار سختی قرار داشته و به استثناء یکسال و نیم، همیشه در تحریم بودیم، گفت: باوجود تحریم ها، ۱۴ فاز پارس جنوبی و ۱۵ واحد پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و در کشاورزی تحولات بزرگی بوجود آوردیم. ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین در قالب طرح هایی در خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان اجرا شده است. همچنین، علی رغم همه فشارها، گازرسانی و آب رسانی و برق‌رسانی به روستاها و انتقال  خطوط تلفن و اینترنت به روستا، بطور روزانه ادامه دارد.

موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبودیم

رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، گفت:‌ نمایندگان مجلس قصد اضافه کردن وزیر جدیدی را دارند؛ ما دولتی ها چندان موافق تشکیل این وزارتخانه نبودیم اما تصمیم نهایی با نمایندگان و شورای نگهبان است.

روحانی با اشاره به استعفای سید محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آقای بطحایی علاقه‌مند شد که در کنار شما نمایندگان باشد و استعفا داد. در استعفای خود نوشته بود که می‌خواهم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنم ولی من خیلی موافق نبودم ولی اصرار وی و تنگی وقت برای استعفا، به دفتر ما فشار آورد و موجب پذیرش استعفا شد.

وی با بیان اینکه بطحایی وزیر خوبی بود، تصریح کرد: وی در کار خود فعال بود و در دولت هیچ مشکلی نداشت. البته با وزرای قبلی هم نداشت با آقای دانش و فانی هم مشکلی نبود. با اینها رابطه خوبی داشتیم و از حسینی هم که در این چند ماه زحمت را به دوش گرفت و آموزش و پرورش را سرپرستی کرد، بسیار راضی هستیم و بیش از آنکه فکر می‌کردیم، او توانست به خوبی آموزش و پرورش را اداره کند.  

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه لازم نیست توضیح بدهم میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و هویت ملی چقدر برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: شاید اگر میراث فرهنگی نبود، کتاب نمی‌توانست هویت ملی ما را تبیین کند. کاری که آثار شیراز، اصفهان و بقیه شهرهای بزرگ ایران را می‌تواند گویا باشد، زبان کتاب قاصر و کوتاه است. زبان تمدن و معماری یک زبان رسا و همه فهم است و ترجمه هم نمی‌خواهد. یک زبان واحد دارد و همه دنیا نیز می‌فهمند.  

روحانی اضافه کرد: آثار فراوانی در استان‌های ما وجود دارد. کمتر استانی داریم که آثار هفتصد ساله، هشتصد ساله و هزار ساله در آن نباشد. همه استان‌ها از این نعمت بزرگ که پرچمدار هویت ایرانی است، برخوردار هستند. نگه داشتن، حفظ و معرفی اینها به دنیا و عرضه کردن به مردم داخلی و خارجی یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی همه ماست.  

وی با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ماست، ابراز داشت: ما امروز باید دو کار بزرگ انجام دهیم. نخست اینکه نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوانان بیکار بمانند. نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد پیدا کند. باید در شرایط تحریم هم بیکاری را کاهش دهیم.  

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دومین مساله در بحث محیط کسب و کار است که ما بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم تا مردم به خوبی بتوانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: برای این کار، موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است؛ هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور در بخش‌های مختلف می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور باشد که ما امروز بسیار به آن نیاز داریم.  

روحانی ادامه داد: افتخار می‌کنم دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ برساند که به معنای آن است که همه بخش اجرایی کشور، مجلس و سایر مسئولان در این زمینه فعال بودند پس گردشگری برای ما مهم است.

مونسان آمادگی مسئولیت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را دارد

روحانی افزود: گردشگری برای ما مهم و خوشبختانه رو به توسعه است، از آغاز دولت یازدهم تا امروز هر سال نسبت به سال قبل، گردشگران بیشتری وارد کشور ما شده اند و امروز هم برای ارز و ریال ما و هم برای اشتغال و فروش اجناس ما بسیار مهم است و البته صنایع دستی هم در کنار آن که هم موجب تحرک در اشتغال است و هم معرف فرهنگ عظیم ایرانی ما است.

رئیس جمهوری بیان کرد: برای این کار آقای مونسان که از قبل هم در همین سمت در دولت فعالیت می کرد. عنصر فعال، بانشاط، پرکار،  خوشفکری که از بهترین دانشگاه این کشور فارغ التحصیل شده،  آمادگی دارد برای اینکه این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد.  

روحانی گفت: امیدوارم با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این دو سال باقی مانده همچنان آقای مونسان بتواند در این سمتی که تاکنون بوده، البته به عنوان وزیر این مسئولیت را بر عهده گیرد.

حاجی میرزایی تجربه خوبی در آموزش و پرورش دارد

روحانی در ادامه به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه پایه‌ای و اساسی است و هر آنچه که برای آینده کشور می‌خواهیم، آغاز آن از آموزش و پرورش است. اگر معنویت و نشاط و پیشرفت اجتماعی و صنعتی می‌خواهیم و اگر اشتغال، قدرت ملی می‌خواهیم، از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.  

وی تصریح کرد:‌ امروز یک سرمایه بسیار بزرگ و عظیمی به عنوان امانت مردم یعنی ۱۴ میلیون دانش آموزش در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار مسئولیت آموزش و پرورش را در سراسر کشور بر دوش گرفته اند و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.

رئیس جمهوری اظهار داشت: آموزش و پرورش، جزو وزارتخانه‌هایی است که پیچ و خم آن بیشتر از وزارتخانه‌های دیگر است و ما برای اینکه به معرفی وزیر برسیم، باید از این پیچ و خم‌ها عبور کنیم.   برای آموزش و پرورش در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آنها آقای حاجی میرزایی بود.

روحانی با بیان اینکه حاجی‌میرزایی مزایای ویژه‌ خود را دار، گفت: اگر وزیر دیگری بود مزایای وی را نداشت. وی از نظر خلق و خوی، اخلاق، ادب و نحوه برخورد، انسان فوق‌العاده ای است و ما تا به حال در این ۶ سال ندیده‌ایم که عصبانیت وی چگونه است و این را تجربه نکردیم.  

وی با بیان اینکه دبیری دولت کار آسان و ساده‌ای نیست، گفت: حاجی میرزایی در همه روزهای سخت دولت و در این ۶ سال،  کار را به خوبی و با نظم و بادقت در تنظیم و آماده کردن برنامه‌های دولتانجام داده است.

رئیس جمهوری اضافه کرد:‌ هیچگاه ندیدیم وی طرحی را به دولت بیاورد که در متن آن اشتباه و یا در چارچوب‌های آن ایرادی وجود داشته باشد و این نشان از دقت، حوصله و پرکاری وی است. ضمن اینکه وی با همه اعضای دولت و سیاست‌ها و مصوبات دولت و با آموزش و پرورش که بسیار حساس و مهم است آشناست. می دانم که معلمان ما همچنان مطالباتی دارند و همچنان ما باید در کنار آنها باشیم و به آنها کمک کنیم.  

روحانی تصریح کرد: حاجی میرزایی این توان را دارد هم از لحاظ تحصیلات که علوم اجتماعی است و هم از نظر تجربه کار معلمی هم تجربه ۲۰ ساله‌ کار معلمی در آموزش و پرورش داشته، کاملا برای این کار مهیا است.  معتقدیم در دوران وی، یک تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود. این وزارتخانه برای همه ما و آینده ما بسیار اهمیت دارد.

وی بیان کرد: من از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم به این دو وزیر رای دهند تا بتوانیم با همه افراد کابینه که مورد نیاز ما هستند فعالیتمان را ادامه بدهیم. مخصوصا آموزش و پرورش که ما نزدیک مهرماه هستیم و بار بسیار سنگینی امروز بر دوش این وزارتخانه است. امیدواریم این بار امانت را به این دو عزیزمان بسپاریم و بتوانیم در این مسیر  و در شرایط سخت کشور ان شاء الله موفق باشیم.

تسلیت ایام سوگواری

روحانی همچنین ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان را تسلیت گفت و اظهار امیدواری کرد: همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من و تصمیم من امر و فرمان به خوبی ها و نهی و بازداشتن از پلشتی ها و زشتی ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر