کد خبر 507881

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی تشریح کرد؛

برف و باران و یخبندان در ۱۶استان

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه روز آینده در ۱۶ مرکز استان کمینه دما صفر و زیر صفر درجه خواهد بود، گفت: از اواخر وقت سه شنبه پنجم اسفند سامانه بارشی تازه از سمت جنوب وارد کشور می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور در سومین روز اسفند ماه ۹۹ اظهار داشت: امروز در سواحل خزر، برخی نقاط آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، برخی نقاط خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، جنوب فارس و ارتفاعات البرز بارش باران و وزش باد داریم و در مناطق سردسیر و ارتفاعات با برف همراه است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: امروز در برخی نقاط سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و جنوب فارس بارش به صورت رگبار باران گاهی با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: روز دوشنبه چهارم اسفند در سواحل خزر و برخی نقاط کرمان و روز سه شنبه پنجم اسفند در سواحل خزر بارش پراکنده داریم.

ضیائیان بیان کرد: از اواخر وقت سه شنبه پنجم اسفند سامانه بارشی از سمت جنوب وارد کشور می‌شود و این سامانه در روز چهارشنبه در جنوب و جنوب غرب کشور و برخی نقاط مرکز کشور سبب رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در نقاط سردسیر و ارتفاعات سبب بارش برف می شود.

وی اظهار داشت: روز چهارشنبه با شمالی شدن جریانات و ریزش هوای سرد در نوار شمالی کشور و دامنه شمالی البرز در سواحل خزر بارش به صورت برف و باران خواهد بود و دریای خزر در این روز مواج است، همچنین در اردبیل، برخی نقاط شمالی آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روز پنج شنبه هفتم اسفند با عبور موج تراز میانی جو در جنوب، غرب، جنوب شرق و جنوب شرق، شمال غرب و غرب و سواحل غربی خزر، برخی نقاط مرکزی کشور و دامنه جنوبی البرز بارش خواهیم داشت.

ضیائیان افزود: شدت بارش‌ها در این روز در غرب سواحل خزر جنوب فارس و کرمان خواهد بود.

وی گفت: در مناطقی که ذکر شد، احتمال اختلال در تردد خودرو و عابر، تاخیر یا لغو پروازها، کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستان، آسیب به سازه های موقت و گلخانه ها، وقوع صاعقه، آب گرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه ها، وجود دارد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: همچنین در این مناطق احتمال وقوع بهمن هم وجود دارد که توصیه می شود احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه مناطق کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر در دستور کار باشد.

وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت

ضیائیان اظهار کرد: روز سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ تا پایان وقت پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط بین 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت در البرز، تهران، مرکزی، قم، جنوب سمنان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان و روز چهارشنبه در البرز، تهران، سمنان، نیمه شمالی یزد، شمال اصفهان، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، پیش بینی می شود.

وی گفت: در این راستا کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد جاده ای به سبب کاهش دید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب به سازه های موقت و گلخانه ها، وقوع کولاک برف در گردنه های برفگیر و کوهستان و احتمال سقوط بهمن وجود دارد.

 یخبندان در ۱۶ مرکز استان

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: تا پایان هفته خلیج فارس مواج است، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری تنگه هرمز مواج خواهد بود همچنین دریای عمان از سه شنبه مواج است.

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده کمی ابری در بعدازظهر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۴ و ۴ درجه خواهد بود.

وی افزود: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۹ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و زنجان با کمینه دمای ۷ درجه زیر صفر و اردبیل با کمینه دمای ۸ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز آینده در ۱۶ مرکز استان کمینه دما صفر و زیر صفر درجه خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر