کد خبر 506556

ذوالنوری در بدو ورود به باکو؛

شرط ایران برای ادامه برجام راستی آزمایی است

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: پس از تایید راستی آزمایی آمریکا در قبال برجام در صحن مجلس؛ دولت اجازه ادامه‌ همکاری در برجام را خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بدو ورود به باکو گفت: جمهوری آذربایجان، کشور مسلمان و دوست ایران است و اشتراکات فرهنگی ریشه دار و فراوانی داریم. قصد داریم بازپس گیری اراضی جمهوری آذربایجان را به مردم و دولت جمهوری آذربایجان تبریک بگوییم. خدا را شکر می‌کنیم که پاره تن یک کشور اسلامی به بدنه کشور برگشته است.

وی افزود: ایران و جمهوری آذربایجان نقش مهم و تاثیرگذاری در رژیم حقوقی دریای خزر دارند و این نقش منحصر به فرد است. مناسبات اقتصادی خوبی با جمهوری آذربایجان داریم، اما راضی کننده نیست. مجالس دو کشور می‌توانند با وضع قوانین، موانع احتمالی را برطرف کنند و برای دولت‌ها ریل گذاری و تسهیل کننده باشند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در سفر دو روزه اش با مقامات جمهوری خودمختار نخجوان و مجلس ملی ان دیدار خواهد کرد و در مناطق آزاد شده حضور خواهد یافت.

وی  در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران همه‌ی تعهدات خود درباره برجام را انجام داده است و ۱۶ گزارش مدیرکل آژانس هم؛ همکاری‌های صادقانه‌ی ایران و اقدامات آن را تصدیق کرده است. ایران علی رغم اجرای تکالیف خود در برجام؛ متاسفانه از حق و حقوق ناشی از این توافقات برخوردار نشده است و این حق ایران است که دیگر در اجرای آن حرکت نکند، تا طرف‌های مقابل به وظایف و تکالیف خود بازگردند.

رییس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: قانون راهبردی که مجلس شورای اسلامی وضع کرده، قانون بسیارجامعی است و آنچه در ۵ اسفند ماه رخ خواهد داد، اتفاق بسیار مهمی است و دسترسی‌های آژانس را بر اساس پروتکل الحاقی که ما آن را داوطلبانه اجرا کرده ایم قطع می‌کند، ما در قالب پادمان همکاری‌های خود با آژانس را فعلا ادامه خواهیم داد و نظارت‌های آژانس در چارچوب پادمان خواهد بود، ولی پروتکل الحاقی کاملا متوقف خواهد شد.

ذوالنوری با اشاره به نیاز راستی آزمایی برجام گفت: بازگشت آمریکا به برجام کافی نیست، لغو تحریم‌ها و راستی آزمایی شرط ما برای ادامه برجام است؛  پس از تایید این راستی آزمایی در صحن مجلس شورای اسلامی؛ دولت اجازه ادامه‌ی همکاری خواهد داشت.

حجم ویدیو: 4.08M | مدت زمان ویدیو: 00:01:14
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر