تغییرات قیمت اونس طلا، سکه و ارز در دوران کرونا

در سه ماه‌ اخیر که ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است، بهای اونس جهانی ۱۱.۴درصد، دلار ۲۴درصد و سکه ۴۴درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، با شیوع ویروس کرونا در جهان، قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی در شرایطی که حدود 100 روز در دامنه 1500 دلار باقی مانده بود، از اواخر بهمن‌ماه روند صعودی به خود گرفت و به تدریج وارد دامنه 1600 دلار شد و در چند روز اخیر از مرز 1700 دلار گذشته است.

از 26 بهمن ماه، 15 فوریه که به‌تدریج ویروس کرونا در حال فراگیر شدن در جهان و اثرگذاری بر اقتصاد‌ها بود، بهای اونس در سطح 1583 دلار قرار داشت. این روند افزایشی به مرحله‌ای رسید است که تا روز گذشته اونس طلا در سطح 1745 دلار قرار گرفت. امروز بعد از بازگشایی بازار بهای اونس مجددا افزایش بافت و به 1763 دلار رسید. 

در واقع در مدت 92 روز معادل 181 دلار افزایش یافته است. به عبارت دیگر اونس طلا در این مدت 11.4 درصد افزایش یافته است.

بهای دلار به نرخ صرافی‌های بانکی هم از حدود 13 هزار و 850 تومان 26 بهمن 98 به 17 هزار و 200 تومان در 29 اردیبهشت ماه رسیده است که نشان‌دهنده رشد 24 درصدی ارز (ارز به نرخ صرافی‌های بانکی) است.

از جمله دلایلی که برای افزایش بهای ارز در اردیبهشت ماه مطرح می‌شود، کاهش سطح ممنوعیت‌ فعالیت‌های اقتصادی در ایران در مقایسه با برخی کشورها، به‌ویژه طرف‌های تجاری ایران است.

درواقع بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در ایران آغاز شده و همین موجب افزایش تقاضای ارز شده است، اما هنوز در بسیاری کشورها محدودیت‌های زیادی برای شروع کسب و کار وجود دارد. 

شرایط کشورهای خارجی موجب کاهش تقاضای واردات از سوی آن کشورها و به تبع، کاهش موقتی صادرات غیرنفتی ایران شده. این در حالی است که تقاضای فعلی ارز در ایران به سطح قبل از دوران شروع کرونا نزدیک شده است. بنابراین تقاضای واقعی ارز از عرضه به طور موقف پیشی گرفته و موجب رشد بهای ارز شده است.

قیمت سکه که متاثر از بهای ارز و طلای جهانی است، رشدی بیش از اونس و ارز داشته است. بهای سکه در بازار داخلی از تاریخ مذکور تاکنون با توجه به افزایش بهای ارز رشد بیشتری داشته است.

بهای سکه از 5 میلیون و 199 هزار تومان در 26 بهمن ماه با 43.5 درصد افزایش به 7 میلیون و 490 هزار تومان در 29 اردیبهشت ماه 99 رسیده است.

مابه‌التفاوت ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن حدود 250 هزار تومان است و این میزان با توجه به درشت شدن ارقام معاملات سکه رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود. 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر