کد خبر 468981

در مراسم امضای تفاهم‌نامه نظام مهندسی معدن و بانک تجارت مطرح شد؛

جایگزینی پروانه بهره‌برداری معدن با وثیقه بانکی/ استفاده از پروانه بهره‌برداری در چارچوب کارشناسی

سازمان نظام مهندسی معدن امروز سه شنبه در مراسمی تفاهم‌نامه همکاری در راستای پوشش مالی و سرمایه گذاری در فعالیت‌های سازمان از اکتشاف تا استخراج و فرآوری در بخش معدن و صنایع معدنی به امضا رساند.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ حمیدرضا شریفیان معاون مدیرعامل و عضو هیات عامل بانک تجارت در ابتدای این نشست گفت: بانک تجارت از سال 1328 که اولین بانک خصوصی ایران که بانک بازرگانی بود شکل گرفت، بانک تجارت بعد از انقلاب مجموعه‌ای از ده بانکی بود که در بانک بازرگانی ادغام شده و تقریبا 55 درصد از بانک تجارت، بانک بازرگانی بود.

وی افزود: عمده فعالیت‌های بانک تجارت به سبب نوع بانک‌هایی که از قدیم حضور داشتند بر روی شرکت‌ها و مشتریان بزرگ متمرکز بوده و بحث دوم ما در رابطه با مراودات و فعالیت‌هایی بوده که در بخش بین‌الملل انجام می‌گرفته همچون بانک ایران و ژاپن، ایران و هلند و ایران و روس، بانک‌هایی که عمدتا ایرانی – خارجی بودند و به همین دلیل بانک تجارت از همان آغاز بدنه بین‌الملل بسیار قوی داشته است.

معاون مدیرعامل بانک تجارت با بیان اینکه عمده مشتریانی که بانک تجارت در حوزه‌های انرژی به خصوص در بخش نفت و پتروشیمی هستند، تصریح کرد: در بخش معدن و صنایع معدنی هم با شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه و گل گهر همکاری‌هایی داریم، در کنار همه اینها در بخش‌های صنعت به خصوص خودروسازی هم بانک تجارت حضور فعال دارد.

وی با اشاره به اینکه بانک تجارت رتبه چهارم منابع کشور را در اختیار دارد و بزرگترین شرکت بورسی کشور است، عنوان کرد: تقریبا 8 تا 10 درصد از نقدینگی کشور را بانک تجارت مدیریت می‌کند، نزدیک به 1400 شعبه و 380 باجه و 17 هزار نفر پرسنل بانک به مشتریان خدمت می‌کنند.

شریفیان در ارتباط با تفاهم نامه امضا شده میان دو طرف توضیح داد: امکانی ایجاد شود تا در سطح وسیع‌تری همکاری با اعضای سازمان نظام مهندسی معدن داشته باشیم و در مسائل معدنی در قسمت‌هایی که امکان ارائه خدمات داریم گسترش بخش را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های اصلی و اصولی بانک تجارت حمایت از بخش‌های صنعتی و معدنی است، ادامه داد: بر اساس همین نگاه علاقمندیم در این بخش فعالیت‌ها گسترش یابد و در همین راستا از ابتدای سال فعالیت‌های دیگری هم به بانک تجارت در رابطه با مشتریان خرد (مشتریان حقیقی) اضافه شد که کسب و کار و فعالیت اقتصادی دارند و در این بخش گروه مهندسین معدن برای ما بسیار دارای اهمیت است.

عضو هیات عامل بانک تجارت در ادامه تاکید کرد: در این تفاهم نامه ظرفیت‌هایی برای اعطای تسهیلات به گروه مهندسین معدن در نظر گرفته‌ایم که توسعه کسب و کار آنها را در برمی‌گیرد و این امکان ایجاد خواهد شد که کسب و کاهرا در این بخش هر چه بیشتر رونق بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: هر اندازه سود دهی کسب و کارها بیشتر شود، سود بانکی تسری خواهد یافت و ما به همان نسبت در آن سود شریک خواهیم بود و امیدوارم این فتح بابی برای فعالیت‌های نوظهور در این بخش باشد.

شریفیان تاکید کرد: تمام همت ما اجرای کامل تفاهم نامه است و پیگیری‌های لازم را برای اجرای کامل تفاهم نامه انجام خواهیم داد.

مصر به استفاده از پروانه بهره برداری به جای وثیقه هستیم

تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه نشست با بیان اینکه ما مجموعه‌ای متشکل از 31 سازمان استانی و یک سازمان مرکزی با بیش از 40 هزار عضو حقیقی و بیش از 2 هزار عضو حقوقی هستیم، توضیح داد: اعضای ما اغلب در زمینه معدن و صنایع معدنی فعال هستند و از اواخر سال گذشته ما پیگیر توسعه خدمات به اعضا هستیم که بخشی از آن را خدمات رفاهی، بانکی و مالی در برمی‌گیرد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن با تاکید بر اینکه اعضای ما در بازه‌ای 4 تا 5 ساله تا پنج برابر تعداد فعلی افزایش خواهند یافت، تصریح کرد: در حال حاضر کلیه فعالیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی از اکتشاف، استخراج تا فرآوری و متالورژی طبق قانون بر عهده سازمان نظام مهندسی معدن است و بخشی از فعالیت‌های فنی سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نفت، نیرو و راه و شهرسازی به خدمات فنی مهندسی اعضای ما مربوط می‌شود که در قالب تفاهم نامه‌هایی که داشته‌ایم بخشی از این موارد را به اعضا ارجاع داده و حوزه کاری سازمان را مقداری گسترش داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه معتقدیم از طریق این تفاهم و اجرایی کردن بندهای آن، به آنچه اعضای ما و سازمان نیاز دارند دست پیدا خواهیم کرد، ادامه داد: نکته خوبی که در تفاهم نامه وجود دارد و ما مصر به اجرایی شدن آن هستیم اجازه می‌دهد تا بعد از تایید کمیته مشترک سازمان و بانک بهره برداران بتوانند به عنوان وثیقه از پروانه بهره برداری خود برای دریافت تسهیلات بانکی در جهت توسعه فعالیت‌های خود استفاده کنند.

نبئی تاکید کرد: منافع چنین اقدامی هم به بخش معدن هم بانک و هم توسعه اقتصاد کشور خواهد رسید و آماده هستیم تا سایر مفاد تفاهم نامه هم در اسرع وقت اجرایی شود.

در چارچوب کارشناسی از پروانه بهره برداری معادن استفاده خواهیم کرد

شریفیان در ادامه با اشاره به اینکه بانک تمام تلاش خود را در ارتباط با استفاده از پروانه بهره برداری معادن انجام خواهد داد، عنوان کرد: امیدواریم این مساله به فرآیندهای پیشرو تسریع ببخشد و ما در چارچوب کارشناسی از معادن و شرایط این بند را عملیاتی خواهیم کرد چرا که پوشش ریسک از اهمیت بسزایی برای ما برخوردار است.

وی افزود: در هیات عامل این بحث مطرح شده که بسیاری از معادن پروانه بهره برداری دارند اما ارزش بهره برداری ندارند و این مواردی است که باعث ایجاد ریسک در مجموعه بانک خواهد شد، اما قطعا ظرفیت و ارزش معادن از طریق کمیته فنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بانک تجارت نگاه بلندمدت به سرمایه گذاری معدنی داشته باشد

محمدحسین شرافت معاون فنی سازمان نظام مهندسی معدن با بیان اینکه روی دو نکته تاکید دارم، گفت: در بحث کارشناسی لازم است عنوان کنم ما با صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی هم تفاهم نامه‌ای جهت کارشناسی پروانه‌های اکتشاف، بهره برداری و صنایع معدنی به امضا رسانده‌ایم که قطعا بانک هم از این قابلیت سازمان بهره مند خواهد شد.

وی افزود: چشم انداز بلندمدتی را هم از بانک تقاضا داریم که در افق بلندمدت زنجیره ارزش افزوده‌ای که سازمان از اکتشاف تا فرآوری دارد، نیاز به سرمایه گذارانی هست که در زمینه فرآوری سرمایه گذاری انجام دهند که اگر بانک تجارت بتواند در کنار آنها قرار بگیرد توان مضاعفی ایجاد خواهد کرد.

معاون فنی نظام مهندسی معدن با تاکید بر اینکه طرح‌های تبدیل و فرآوری ماده خام به مواد قابل استفاده خواهد کرد نیاز به پشتیبانی دارد، خاطرنشان کرد: اگر بانک نیم نگاهی به چشم انداز بلندمدت خود به سرمایه گذارانی که سازمان معرفی خواهد کرد داشته باشد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر