کد خبر 461844

در نطق پیش از دستور مطرح شد؛

آخرین وعده‌های محسن هاشمی به تهرانی‌ها/ اعضا در سال چهارم در امر نظارت قوی‌تر عمل خواهند کرد

رییس شورای شهر تهران گفت: در سال چهارم احتمالا اعضا در امر نظارت قوی‌تر عمل خواهند کرد و اگر تذکرات بدون پاسخ بماند می‌تواند به طرح سوال نیز منجر شود.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی ؛ محسن هاشمی در جریان دویست و سی و دومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: ابتدا فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان و روز پزشک را گرامی می داریم.

او ادامه داد: امسال با شرایط پاندمی کرونا، شاهد نوع متفاوتی از عزادارای عاشقان اباعبدالله هستیم که عمق و سوز بیشتری نسبت به سالهای گذشته دارد، عزای حسین علیه السلام، فرصتی برای ایجاد تحول درونی و همراه شدن با کاروان عشق و انسانیت است و تبدیل کردن درون خویش و اندرونی خانه های خویش به حسینیه، بهترین استفاده از این فرصت است.

هاشمی با بیان اینکه در پایان سال سوم و آغاز سال چهارم دوره پنجم شورای شهر تهران قرار داریم گفت: اگرچه این دوره به لحاظ مشارکت واعتماد مردمی به مدیریت شهری بی‌سابقه بود اما به لحاظ بروز مشکلات و موانع درونی و بیرونی، شرایط سخت اقتصادی کشور و تورم رکودی توام با تحریمهای بی‌سابقه در تاریخ همراه با رکود در صنعت ساختمان و منقبض شدن منابع مالی مدیریت شهری که توام با کسری بودجه و کمبود منابع دولت نیز شده بود، شرایط دشواری را برای پیشبرد مقاصد مدیریت شهری ایجاد کرد.

او ادامه داد: بویژه آنکه کاهش فروش تراکم و متوقف کردن شهر فروشی وصیانت از فضاهای شهری وباغات نیز اقدامات سختگیرانه داوطلبانه مدیریت شهری فعلی برای تغییر در روند تهران و فراهم کردن بستر زندگی در آن بود.

هاشمی ادامه داد: بیش از 230 جلسه جهت رسیدگی به طرحها ولوایح وصولی و 630 تذکر اعضای محترم شورا که در برخی حوزه‌ها نظیر شفافیت که لغو جلسات غیرعلنی شورا، پخش زنده صحن علنی و شفاف کردن آرا اعضا برای نخستین بار در کشور بخشی از پروژه شفافیت شورای پنجم بوده است.

رییس شوای شهر تهران گفت: علی رغم اینکه گفته می شود شورا چرا کار اجزایی نکرده اما وظیفه شورا کار اجرا نیست، بلکه نظارت است و در این زمینه موفق و قوی عمل کرده است.

او ادامه داد: در سال چهارم احتمالا اعضا در امر نظارت قوی تر عمل خواهند کرد و اگر تذکرات بدون پاسخ بماند می تواند به طرح سوال نیز منجر شود.

هاشمی گفت: صیانت از باغات وفضای سبز با لغو مصوبه برج باغها، تکثر و تنوع دیدگاهها در حوزه فرهنگ و فراهم سازی بستر برای مشارکت نهادهای مدنی در موضوعاتی نظیر آسیبهای اجتماعی صورت گرفت، بخشی از کارنامه شورای پنجم بود.

هاشمی با بیان اینکه شورای پنجم 187 مصوبه عمومی، 282 مصوبه باغات و 35 مصوبه نامگذاری داشته است و برای 119 شخصیت حقوقی نمایندگان شورا را با رای صحن علنی معرفی کرده است ادامه داد: صیانت از سرمایه شهر و توقف واگذاری به اشخاص حقیقی وحقوقی بدون مصوبه شورا، پیگیری تخلفات گذشته وتقویت نظارت بر عملکرد مدیریت شهری بخش دوم عملکرد شورای پنجم را تشکیل می دهد که کمیسیونهای تخصصی ششگانه شورا می تواند بصورت تفصیلی گزارش عملکرد خود را جهت اطلاع افکار عمومی و کارشناسان ارائه بدهند.

او ادامه داد: فقط در اینجا به یک نمونه از واکنش شورا، به پاندمی کرونا اشاره می کنم که در اسفند ماه و بهار امسال که بسیاری از نهادها و ادارات تعطیل یا نیمه تعطیل بودند، شورا بصورت منظم تشکیل جلسه داد وسه مصوبه را در جهت حل مشکلات مردم و همچنین تطبیق شرایط شهرداری با پیامدهای ناشی را کرونا به تصویب رساند.

هاشمی گفت: طبیعی است بروز و ظهور عملکرد شورای پنجم، در بیلان شهرداری بعنوان بازوی اجرایی مدیریت شهری، تبلور می یابد و در این بخش بدلیل بی‌ثباتی وتغییرات شهردار در سه سال گذشته و همچنین فاصله عملکرد موجود با عملکرد مطلوب، نارضایتی‌ها وانتقاداتی وجود دارد که شورای پنجم شنونده و پذیرای نظرات کارشناسی است.

او گفت: نگذاشتیم شهرفروشی اتفاق افتد و در امر حقوق شهروندی اقدامات خوبی انجام شد، در توسعه پلازای شهری و مشارکت نهادهای مدنی در این دوره جدی گرفته شد.

هاشمی ادامه داد: وظیفه خود می دانم که از عملکرد هیات رییسه شورا نیز تقدیرکنم که با همفکری و خرد جمعی و بعنوان مصداق واقعا " وشاورهم فی الامر" با حضور حدود هشت تن از اعضا، بخش عمده تصمیمات مربوط به اداره شورا با همفکری و خرد جمعی گرفته شد و اگر در موردی هیات رییسه نتوانست به تصمیم مشخصی برسد، در هم اندیشی وبا مشارکت اکثر اعضا شورا، این تصمیم گرفته شد و هیچ تصمیمی براساس نظر وسلیقه شخصی رییس شورا گرفته نشد، اگر انتقادی نسبت به ملایمت و جهت دار نبودن تصمیمات هیات رییسه وجود دارد ناشی از ترجیح خرد جمعی به نظر و فکر فردی است که اقدامی قابل دفاع است.

هاشمی گفت: در پایان لازم می دانم از عملکرد همه اعضای محترم شورا، همکاران محترم دبیرخانه، اصحاب رسانه و کارشناسان ومشاورانی که ما را در همه شرایط بخصوص پاندمی کرونا بدون وقفه در انجام وظایف یاری کردند، قدردانی کنم و آرزو دارم که در یکسال باقیمانده بتوانیم به وظایف سنگین خود در برابر آرا مردم عمل کرده و امانتدار خوبی برای اعتماد مردم باشیم.

او گفت: افزایش و کنترل نیروی انسانی در این دوره بسیار جدی گرفته شد و اکنون نیروی انسانی از ۷۰ هزار نفر به نزدیک ۶۲ هزار نفر رسیده است که نشان می دهد نه تنها نیروی انسانی افزایش نداشته، بلکه کاهش هم داشته است. کارنامه اجرای موفقی داشتیم و در اجرا شهرداری تهران باید بیشتر گزارش دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر