کد خبر 501832

هشدار‌های اولیه خطر ابتلا به کبد چرب

شایع ترین اختلال کبدی در بسیاری از نقاط جهان، ابتلا به کبد چرب است، متاسفانه کبد چرب به عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود، یعنی نمی‌توانیم به راحتی این بیماری را پیش از پیشرفته شدن تشخیص دهیم، اما شاید بتوانیم برخی نشانه‌ها را بشناسیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، اگر هر یک از عوامل خطر زیر را دارید، باید با پزشک مشورت کنید. پزشکان ممکن است از عوامل مختلفی برای تشخیص بیماری استفاده کنند مانند آزمایش خون، سونوگرافی شکم یا نمونه برداری از کبد، اما شما نیز باید نشانه‌ها را شناسایی کنید:

شما تمایل به پرخوری دارید

نشانه اولیه بیماری کبد پرخوری است، یا دائماً احساس گرسنگی می‌کنید یا اشتیاق زیادی به قند‌ها دارید. این عادات غذایی فقط به چربی‌هایی که از قبل در کبد شما جمع می‌شود، می‌افزایند. شما باید از آنچه می‌خوریم آگاه باشید، زیرا ما همان چیزی هستیم که می‌خوریم و اگر کالری اضافی، به ویژه کالری غنی از شکر یا کربوهیدرات، در مدت زمان طولانی مصرف کنیم، پیامد‌های منفی خواهد داشت.

کلسترول بالا دارید

سطح بالای چربی خون، یا تری گلیسیرید می‌تواند نشان دهد که مقدار زیادی چربی در کبد شما وجود دارد. کبد به خودی خود کلسترول ایجاد می‌کند و آن را در جریان خون شما گردش می‌دهد، اما هنگامی که ما غذا‌های سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس می‌خوریم، چربی بیشتری آزاد می‌کند و سطح کلسترول را افزایش می‌دهد.

قند خون شما بالاتر از حد نرمال است

اگر دیابت دارید، انجام آزمایش‌های مرتبط با کبد چرب باید یک اولویت اصلی پزشکی برای شما باشد. بسیاری از افراد هرگز متوجه نمی‌شوند همزمان با دیابت دچار کبد چرب شده اند.

فشار خون شما بالاست

هنگامی که محققان آلمانی داده‌های بیش از ۳۰۰۰ فرد را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که مبتلایان به کبد چرب سه برابر بیشتر از کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند، دچار فشار خون می‌شوند. نظارت بر فشار خون و به طور کلی حفظ سلامت قلب به ویژه در صورت ابتلا به بیماری کبد بسیار مهم است.

یکی دیگر از اعضای خانواده به بیماری کبد چرب مبتلا است

گروهی از پژوهشگران بریتانیایی، به تازگی مطالعه‌ای بر روی ۲۵ خانواده را انجام داده اند که سابقه سیروز دارند. آن‌ها دریافتند که اگر یکی از اعضای خانواده نیز به این بیماری مبتلا باشد، خطر ابتلا به سیروز برای سایر اعضای خانواده بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر