کد خبر 459498

در پی شیوع گسترده کرونا:

چرا کرونا باعث ریزش مو می‌شود؟

از زمانی که همه‌گیری کرونا جهان را درنوردیده است، هر روز علائم جدیدی به این بیماری افزوده می‌شود و افراد مختلف درباره این بیماری اظهار نظر‌هایی می‌کنند. برای مثال برخی درباره علائم پوستی و برخی درباره علائم گوارشی می‌گویند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، از زمانی که همه گیری کرونا جهان را درنوردیده است، هر روز علائم جدیدی به این بیماری افزوده می‌شود و افراد مختلف درباره این بیماری اظهار نظر‌هایی می‌کنند. برای مثال برخی درباره علائم پوستی و برخی درباره علائم گوارشی می‌گویند.

 یکی از علائم نسبتا جدید کرونا را می‌توان ریزش مو دانست. درواقع ریزش مو در افراد بهعنوان یک علامت جدید ثبت شده است که گرچه همه، این علامت را نشان نمی‌دهند، اما در برخی دیده می‌شود.

آلیسا میلانو یکی از بازیگران زن هالیوودی که اخیرا پس از ابتلا به کرونا ریزش مو را تجربه کرده است، از نخستین افرادی بود که در این باره صحبت کرد. پژوهش‌های انجام شده توسط دکترای ناتالی لامبرت، عضو گروه دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا نیز نشان داد که حدود یک چهارم از افراد مبتلا به علائم طولانی کرونا، برای مدتی ریزش مو را تجربه کرده اند.

بر اساس این نتایج از عوامل موثر بر روند رشد سلولی تا استرس پس از ابتلا، کم تحرکی و تغییر در عادات ورزشی روزانه در این ریزش مو موثرند. به نظر می‌رسد در دوران استرس شدید، بدن افراد برای مقابله با شرایط خطر امور عادی را رها کرده و روی امور غیر مهم تمرکز می‌کند.

هنگامی که بدن شما آماده شروع دوباره رشد مو است، این رشد جدید می‌تواند مو‌های کهنه را بیرون بکشد (گرچه گاهی مو‌های خود به خود ریخته می‌شوند). اغلب مو‌ها بعد از ورود به مرحله استراحت بین سه تا شش ماه ریزش مو را تجربه می‌کنند؛ بنابراین گاهی پس از چند ماه از ابتلا اختلال ریزش مو را تجربه می‌کنید.

البته دقت کنید که در حالت عادی نیز ریزش مو وجود دارد، ریزش کمی از مو‌ها در حمام، هنگام شانه زدن، یا حتی کشیده شدن مو‌ها عادی است. اما اگر این ریزش مو از ۵۰ درصد بالاتر باشد، وارد مرحله خطر می‌شود. یک سوال مهم این است که آیا این ریزش مو بی بازگشت است خبر خوب این است که اغلب محققان معتقدند ریزش موی ناشی از کرونا به شکلی نیست که رشد مو‌های شما برای همیشه متوقف شود، بلکه بالاخره رشد مو‌های شما باز می‌گردد. این موضوع اغلب پس از پشت سر گذاشتن شرایط استرس زا رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری