کد خبر 453040

با عجیب‌ترین توهم جهان آشنا شوید

واژه توهم واژه‌ای است که بار‌ها شنیده ایم. توهم داشتن به معنای دیدن تصاویر و شنیدن صدا‌هایی است که اساسا وجود خارجی ندارند و زائیده تخیلات فرد هستند. توهم انواع و اقسام متعددی دارد و می‌تواند علل متفاوتی نیز داشته باشد، اما برخی از انواع توهم در نوع خود منحصر به فردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، این روز‌ها بسیاری از افراد با بیماریهای مختلف روانی آشنایی دارند و نسبت به قرن‌های گذشته به علت مطالعات و آگاهی‌های اجتماعی با مفاهیمی مانند افسردگی، استرس و اضطراب بیگانه نیستند، اما این بار قصد داریم به شما نوعی توهم عجیب را معرفی کنیم.

توهم کوتارد یک بیماری نادر است که در سال ۱۸۸۲ توسط ژول کوتارد کشف شد. این پزشک پس از ویزیت یکی از بیماران خود متوچه یک توهم نادر و کمیاب شد که تا آن زمان ندیده بود. کوتارد این بیمار را با نام مستعار مادمازل x. نام می‌برد. این توهم تا مدت‌ها بنام سندروم مادمازل x شناخته می‌شد. بعد‌ها به دلیل تقدیر از زحمات ژول کوتارد برای کشف این بیماری نام کوتارد روی بیماری گذاشته شد.
ما احتمالا کنجکاو شده اید که بدانید کوتارد دقیقا چه نوع بیماری است. توهم کوتارد یک نوع بیماری روانی بسیار نادر است که در آن بیمار تصور می‌کند یک مرده متحرک است که بدنش نیز در حال تجزیه شدن است. این توهم بی شباهت به فیلم‌های ترسناک و مرده‌های متحرک نیست. بیماران مبتلا به این توهم نه تنها نسبت به ظاهر بدن خود دچار اشتباهند بلکه حتی بوی فساد و تجزیه بدن خود یا همان تعفن را حس می‌کنند.
برخی از متخصصان روانشناس معتقدند بین زمینه‌های افسردگی حاد و توهم کوتارد ارتباط وجود دارد، اما علت اصلی این بیماری مشخص نیست. در تحقیقات بسیاری مشخص شده‌است که میانگین سنی افرادی که با این بیماری درگیر هستند در حدود ۵۰ سال است؛ با این حال ممکن است کودکان و نوجوانان نیز به این بیماری مبتلا شوند و احتمال ابتلا به توهم کوتارد در زنان بیشتر است.
بیماران مبتلا به این سندرم نادر بر این باورند که خود یا ارگان‌های بدن و اندام‌هایشان مرده‌اند یا وجود ندارند همچنین ممکن است بر این اعتقاد باشند که نامیرا، روح متحرک یا حتی خون آشام و موجودی ماوراء الطبیعه هستند. این افراد به حمام نمی‌روند و در بعضی مواقع از خوردن غذا نیزخودداری می‌کنند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    عجیب ترین توهم در دنیا توهم مسولین ماست که با این وضعیت اقتصادی و سیاسی فلاکت بار فکر می کنن تمام دنیا به حماقتهای اونا چشم دوختن و دارن الگو برداری می کنن!