کد خبر 444318

لوپوس چیست و چه علائمی دارد؟

تب، لرز، درد عضلانی و خواب آلودگی همه نشانه‌های کلاسیک آنفولانزا هستند. دلفین لی، مدیر سابق تحقیقات سرطان و گروه ایمونولوژی در مؤسسه سرطان جان وین می‌گوید بسیاری از مردم متوجه نیستند که این علائم شبیه علائم لوپوس هستند. تفاوت بین آنفولانزا و لوپوس در این است که آنفولانزا در طی چهار تا ۱۰روز بهتر می‌شود، اما علائم بیماری لوپوس ممکن است برای هفته‌ها یا ماه‌ها دوام داشته باشد یا بیاید و در چرخه‌های متوالی قرار بگیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است و بیشتر در زنان شایع است تا مردان. این بیماری می‌تواند به دلایل مختلف ژنتیکی یا محیطی رخ دهد. اما ریشه دقیق آن مشخص نیست. با این وجود شناسایی علام این بیماری می‌تواند برای کنترل بیماری موثر باشد. گرچه مهم است که بدانیم شناخت چند علامت به معنای تشخیص بیماری نیست و برای تشخیص دقیق باید به پزشک متخصص مراجعه کنید:

یکی از علامت‌های رایج در بیماران مبتلا به لوپوس کاهش وزن ناگهانی است. از آنجا که لوپوس یک اختلال خود ایمنی است و باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به خود حمله کند، می‌تواند تیروئید و هورمون‌های شما را مورد حمله قرار دهد، که به نوبه خود بر وزن شما تأثیر می‌گذارد. دکتر لی می‌گوید کاهش وزن شایع‌تر است، اما لوپوس همچنین می‌تواند باعث احتباس آب شود که ممکن است در بعضی از افراد با افزایش وزن ظاهر شود.
لوپوس می‌تواند غدد لنفاوی در بدن را نیز که به مبارزه با عفونت کمک کرده و مواد مضر را فیلتر می‌کنند تحت تاثی قرار دهد. به طور معمول، غدد لنفاوی را نمی‌بینید یا احساس نمی‌کنید، اما وقتی آن‌ها اضافه کار می‌کنند، مانند مورد لوپوس، لمس آن‌ها به وضوح متورم و دردناک می‌شود. رایج‌ترین مکان برای احساس آن‌ها، در امتداد گردن، پایین فک و پشت گوش است، اما می‌توانند در کشاله ران، شکم، زیر بغل و سایر نقاط متورم شوند.
دکتر لی می‌گوید، بثورات قرمز و پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه‌های شما که در اثر نور خورشید ایجاد می‌شود یکی از علائم لوپوس است. بر خلاف گرمازدگی و سوختگی عادی پوست، ممکن است این علائم مدت طولانی پس از قرار گرفتن در محیط سایه دار نیز باقی بمانند.
از دیگر علامت‌های لوپوس می‌توان به خستگی مزمن اشاره کرد. این فقط خستگی روزمره شما نیست. با لوپوس، احساس می‌کنید به معنای واقعی کلمه نمی‌توانید از رختخواب بیرون بروید، کم خونی یا تعداد کم گلبول‌های قرمز یکی دیگر از علائم لوپوس است که می‌تواند باعث خستگی شدید شود.
در حالی که لوپوس می‌تواند بر هر دو جنس تأثیر بگذارد، ۹۰ درصد از همه تشخیص‌ها در زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال است. لی می‌گوید: یکی از ویران کننده‌ترین علائم لوپس از بین رفتن حجم مو‌های شما است. ممکن است در مدت زمان کوتاه متوجه ریزش مو و از بین رفتن حجم قابل توجهی شوید.
بسیاری از زنان دست و پا‌های سرد دارند، اما اگر انگشتان پا یا انگشتان دست شما خیلی سرد می‌شود یا بی حس شده اند ممکن است به سندرم رینود دچار شده باشید. دکتر لی می‌گوید این سندرم بیماری است که گردش خون در اندام‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند یکی از علائم لوپوس باشد.
لوپوس می‌تواند به هر اندامی در بدن حمله کند و مغز و قلب را هم شامل می‌شود. گاهی اوقات لوپوس باعث روان پریشی می‌شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که ناگهان دچار اسکیزوفرنی شده اند یا توهم (بینایی و شنوایی)، پارانویا، سردرگمی، احساس تشنج دارید.
کلیه‌ها یکی از رایج‌ترین ارگان‌هایی هستند که در اثر لوپوس تحت تأثیر قرار می‌گیرند. تورم در پا‌ها هنگامی که احتباس مایعات به دلیل بیماری کلیوی وجود دارد نیز از نشانه‌های لوپوس است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر