کد خبر 440293

۱۰خطر کاهش وزن سریع

داشتن وزن مناسب می‌تواند برای سلامتی ما بسیار مفید باشد. ارتباط بین اضافه وزن و برخی از بیماری‌ها کاملاً مشخص است. از خطر بیشتر ابتلا به دیابت تا بیماری‌های قلبی عروقی و حتی سرطان، چاقی می‌تواند تأثیر بسیار منفی بر زندگی ما بگذارد. به جرات می‌توان گفت که وزن اضافی معمولاً برای ما مناسب نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، هنگامی که به روشی سالم و پایدار وزن خود را کاهش می‌دهیم، کاهش وزن می‌تواند تغییر دهنده زندگی باشد و ما در کل احساس بهتری داریم با این حال، بسیاری از افراد وزن خود را با روشی خیلی سریع و ناسالم از دست می‌دهند. در ادامه ۱۰ خطر کاهش وزن سریع را بررسی می‌کنیم:

سنگ‌های کیسه صفرا
اگر چربی کافی مصرف نکنید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سنگ‌های صفراوی قرار دارید. این سنگ‌ها می‌توانند بسیار دردناک باشند. برای جلوگیری از سنگ صفرا، حتماً چربی‌های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به این ترتیب کیسه صفرا به درستی کار خواهد کرد.

احساس سرما
اگر وزن زیادی را به سرعت از دست بدهید، ممکن است متوجه شوید که بیشتر اوقات احساس سرما می‌کنید. بدن شما برای جبران مشکلات دریافت اندک کالری، بیشتر احساس سرما می‌کند. چربی کمتر بدن به معنای کمتر شدن عایق بدن در برابر سرماخوردگی است؛ بنابراین احساس سرما کردن افرادی که وزن کمی دارند طبیعی است.
عدم تعادل هورمونی
کاهش شدید وزن منجر به تغییرات شدید هورمونی می‌شود. درواقع کاهش چربی ذخیره شده در بدن می‌تواند باعث شود هورمون‌ها دچار اختلالاتی جدی شوند. برای مثال این موضوع حتی منجر به برهم خوردن عادت ماهیانه بانوان می‌شود.

پوست شل
در حالی که ممکن است برخی از افراد پوست ارتجاعی و قدرتمندی داشته باشند، اما برای بسیاری از افراد اینگونه نیست و کاهش وزن شددی مساوی است با شل شدن پوست.

ترک‌های پوستی
همانطور که اشاره شد کاهش وزن شدید می‌تواند منجر به ترک‌های پوستی شود. هرچه سریع‌تر وزن خود را کاهش دهید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید؛ بنابراین یک روش مناسب برای حفظ سلامت پوست، کاهش وزن آهسته و پایدار است. مانند استفاده از کرم‌ها برای مرطوب نگه داشتن پوست و نوشیدن آب به میزان کافی.

افسردگی
احتمالا فکر می‌کنید که رسیدن به وزن دلخواه شما باعث خوشحالیتان می‌شود، اما خبر عجیب این است که گاهی اوقات چنین نیست. گاهی به هم خوردن تعادل هورمون‌ها و کاهش وزن شدید به شکل همزمان زمینه ساز بروز افسردگی در افراد می‌شود.

از دست دادن نامتعادل چربی‌های بدن
در برخی از افراد، هنگام کاهش وزن، وزن بدن شما به طور ناهموار از بین می‌رود. این مربوط به نوع سلول‌های چربی شما در هر قسمت از بدن شما و نحوه پاسخ آن‌ها به سیگنال‌های هورمونی است.
توقف کاهش وزن
کاهش سریع و شدید چربی می‌تواند زمینه ساز توقف سریع در روند کاهش وزن شود. شما به مرحله‌ای خواهید رسید که در کاهش وزن به یک نقطه توقف برسید و باید درک کنید که چه چیزی باعث آن شده است. این مسئله می‌تواند یک روند ناامید کننده باشد.

روابط احساسی شما مختل می‌شوند
یک مطالعه نشان داده است که کاهش وزن می‌تواند تأثیری منفی بر روابط عاشقانه بگذارد. این امر به ویژه در مورد زوج‌هایی که فقط یک نفر روند کاهش وزن را طی می‌کند صادق است.
ولع شدید
ممکن است شما برای برخی از انواع خاص از غذا‌ها و معمولاً غذا‌های سالم، هوس شدید نداشته باشید. اما برای برخی غذا‌های ناسالم مانند چیپس و شکلات هوس شدید خواهید داشت.

ارسال نظر

  • پیام
    ۰ ۰

    نباید باعث سو تغذیه بشه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری