{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 429274

رئیس انجمن علمی پزشکی اجتماعی ایران در پاسخ به این سوال که آیا در همه شرایط باید از ماسک استفاده کرد؟، گفت: اگرچه در مکان‌هایی که تراکم جمعیت وجود ندارد و افراد می‌توانند فاصله مطمئن (حداقل ۲متر) را رعایت کنند، استفاده از ماسک در اولویت قرار نمی‌گیرد، اما با توجه به تغییرات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و تقریباً عدم امکان حفظ فاصله ایمن در مکان‌های عمومی با از سرگیری فعالیت‌های کاری، استفاده از ماسک در تمام شرایط توصیه شده و منطقی به نظر می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی پاشا میثمی افزود: از آنجا که افراد در معابر عمومی شلوغ و پرتردد ممکن است در معرض عطسه و سرفه قرار گیرند و این احتمال وجود دارد افرادی که عطسه می‌کنند ناقل هم باشند، پس برای حضور در تجمعات و مکان‌های عمومی حتماً استفاده از ماسک، توصیه می‌شود.

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک برای افراد دارای علامت بیماری کرونا، اجباری است و عدم استفاده از آن باید تبعات قانونی داشته باشد، چرا که موجب در خطر قرار گرفتن دیگران می شود.
میثمی با اشاره به اینکه کادر پزشکی یا افراد و مشاغلی که به احتمال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند، ضرورتا باید از ماسک استفاده کنند، گفت: کادر پزشکی و مراقبین افراد مبتلایی که در خانه ها قرنطینه شده اند علاوه بر ماسک، باید از عینک یا طلق محافظ صورت و دستکش چند لایه نیز استفاده کنند.
وی با بیان این که متاسفانه برخی افراد عطسه و سرفه خود را نمی توانند کنترل کنند و این افراد ممکن است ناقل بیماری باشند، افزود: سازمان بهداشت جهانی و مسئولان نظام بهداشت، یکی از استراتژی های اصلی کنترل بیماری و پیشگیری این موضوع را قرنطینه خانگی و رعایت بهداشت فردی و جمعی می‌دانند.  
میثمی تاکید کرد اگر در محیط های عمومی در صورتی که دسترسی به ماسک های کارخانه ای ندارید، می توانید از ماسک هایی که در منازل با پارچه حداقل ۴ لایه تهیه کرده اید،  استفاده کنید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: هرچند فعالیت های پژوهشی مختلفی در خصوص بیماری کرونا در حال انجام است، اما این بیماری تازه بروز پیدا کرده و در آینده ممکن است مطالب دیگری بیان شود که نتایج حاصله از مطالعات پژوهشی است.
وی در ادامه به شروع برخی از مطالعات پژوهشی در مورد این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: انجمن پزشکی اجتماعی ایران از وزارت بهداشت درخواست کرد تا پژوهش ها به صورت متمرکز و در راستای پاسخگویی به سؤالات اساسی انجام شود، این کار ضمن جلوگیری از موازی کاری، سبب ایجاد شواهد کاربردی خواهد شد که مورد استفاده مردم هم قرار می‌گیرد.
میثمی افزود: یکی از مطالعاتی که باید در کشور انجام شود، میزان انتقال ویروس کرونا در اماکن مختلف است. به طور مثال در اتاق بسته مانند اتاق معاینه بیمار، شرایط خاصی حاکم است و در فضای باز شرایط دیگری وجود دارد که باید با لحاظ این موارد تحقیق در این زمینه انجام باید گیرد.

وی تصریح کرد: این پژوهش‌ها می‌توانند در برنامه ریزی صحیح در پیشگیری و کنترل بیماری به خصوص تصمیم گیری در مورد زمان و چگونگی از سرگیری و ادامه فعالیت های کاری و اقتصادی و اعمال علمی محدودیت ها در محیط مختلف، نقش کلیدی داشته باشند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری