کد خبر 424991

جراحی کاهش وزن ریسک شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهد

به گفته محققان، افرادی که تحت جراحی کاهش وزن قرار می گیرند با ریسک بالا شکستگی استخوان مواجه هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مطالعه جدید شامل ۲۰۰۷ بیمار سوئدی مبتلا به چاقی بود که تحت درمان از طریق یکی از شیوه‌های جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند و با ۲۰۴۰ بیماری که تحت جراحی قرار نگرفته بودند مقایسه شدند.

«سوفی آهلین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد جراحی بای‌پس معده موجب افزایش ریسک بلندمدت شکستگی استخوان در مقایسه با عدم جراحی کاهش وزن یا سایر شیوه‌های جراحی کاهش وزن می‌شود.»

طبق گزارش محققان، در طول میانگین ۱۵ تا ۱۸ سال پیگیری وضعیت گروه‌های درمانی، بالاترین نرخ وقوع شکستگی استخوان در گروه جراحی بای‌پس معده مشاهده شد. این نرخ در این گروه ۲۲.۹ درصد بود، در حالیکه در گروه‌های درمانی با شیوه گاستروپلاستی با نوار عمودی، گروه درمانی به شیوه حلقه گذاری معده و گروه کنترل، به ترتیب ریسک شکستگی استخوان ۱۰.۴، ۱۰.۷ و ۹.۳ درصد بود.

محققان دریافتند ریسک شکستگی استخوان در گروه جراحی بای‌پس معده ۲.۵۸ بار در مقایسه با گروه کنترل، ۱.۹۹ بار در مقایسه با گروه گاستروپلاستی با نوار عمودی، و ۲.۱۵ بار در مقایسه با حلقه گذاری معده بالاتر بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر