کد خبر 404752

آیا چربی بر ریه‌ هم اثر می‌گذارد؟

بسیاری از این امر آگاه هستند که چربی می‌تواند در رگ‌ها رسوب کرده و باعث افزایش بیماری‌های قلبی شود. اما دانشمندان به تازگی شواهدی از گرفتگی‌های مشابه رگ‌ها در ریه‌ها پیدا کرده‌اند که ممکن است باعث ایجاد آسم شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی‌های قبلی نشان داده بود افرادی که اضافه وزن دارند در خطر بیشتری برای ابتلا به آسم نسبت به سایرین قرار دارند. تصور می‌شد که این ارتباط به دلیل فشار اضافی بر ریه‌ها یا التهاب اضافی در بدن ایجاد شود. اکنون شواهدی وجود دارد که ذخیره چربی می‌تواند نقش داشته باشد.  

آیا چربی می‌تواند علاوه بر قلب، بر ریه‌ها نیز اثر بگذارد؟

محققان ریه‌های ۵۲ بیمار فوت شده را بررسی کردند. در بین آنها ۱۵ نفر بدون آسم، ۲۱ نفر با آسم که بر اثر بیماری دیگری فوت کردند و ۱۶ نفر که بر اثر آسم فوت کردند گزارش شد. آن‌ها با کمک رنگ کردن بافت سلول‌های هوایی توانستند حدود ۱۴۰۰ نمونه را آنالیز کنند و دریافتند که در دیواره مجاری هوایی سلول‌های چربی انباشته شده بود.

به گفته پیتر نوبل فیزیولوژیست دانشگاه استرالیا، چربی اضافی در دیواره مجاری هوایی انباشته می‌شود و به نظر می‌رسد که التهاب در ریه‌ها را افزایش می‌دهد. تصور می‌شود که این چربی‌ها باعث ضخیم شدن دیواره مجاری و در نتیجه محدود شدن ورود و خروج هوا از ریه‌ها می‌شود که می‌تواند باعث افزایش آسم شود.  

به نظر می‌رسد که چربی با تغییر ساختار بافت مجاری هوایی و افزایش التهاب می‌تواند سبب آسم شود. مکانیسم دقیق این فرایند هنوز به طور قطع مشخص نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.  

به گفته Thierry Troosters رئیس جامعه تنفسی اروپا، ارتباط بین چاقی و بیماری‌های تنفسی یک کشف بسیار مهم است و اضافه وزن می‌تواند علائم را برای افرادی که آسم دچار هستند بدتر کند.  

بیشتر بخوانید
ارسال نظر