کد خبر 451130

مصطفی قلی خسروی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

از مشاوران املاک متخلف شکایت کنید!

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: متقاضیان خرید و فروش مسکن نباید تحت تاثیر نظرات مشاوران املاک قرار بگیرند. در گام اول باید بدانند که میزان کمیسیون خرید و فروش مسکن در شهرشان چقدر است و اگر مشاوران، میزان کمیسیون را بالا‌تر از قیمت مصوب، مطرح کنند لازم است تا به بنگاه دیگری مراجعه نمایند.

اقتصاد آنلاین - محبوبه قرمزچشمه؛ نرخ‌های متفاوتی در ارتباط با کمیسیون خرید و فروش، رهن و اجاره در بازار مسکن تهران وجود دارد. این نرخ برای بازار خرید و فروش از آنچه که اتحادیه مشاوران املاک برای سال 99 نرخ گذاشته (نیم درصد تا 500 میلیون تومان و به ازای بیشتر از آن 0.25درصد به قیمت کمیسیون اضافه می‌شود بعلاوه 9درصد مالیات) شروع می‌شود و تا یک درصد و بیشتر از یک معامله را شامل می‌شود. حق کمیسیون خرید و فروش در برخی موارد تا 100میلیون تومان برای هر یک از دوطرف یک معامله 10میلیارد تومانی در تیر ماه 99 می‌رسد.

 

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در ارتباط با آشفته بازار اخذ کمیسیون از معاملات مسکن به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: میزان کمیسیون معامله املاک به شکل کامل مشخص است. مطالبه بیشتر از نیم درصد برای آپارتمان‌های زیر 500 میلیون تومان جرم است و خریدار و فروشنده می‌توانند در صورت پرداخت مبلغ اضافی به اتحادیه مشاوران املاک شکایت کنند. از طرفی بنگاه‌های معاملات املاک نیز باید به تعزیرات پاسخ دهند.

پاسخ رئیس مشاوران املاک به چرایی عدم نظارت بر کمیسیون‌های اعلام شده از بنگاه‌های معاملات املاک این بود که متقاضیان خرید و فروش مسکن هرجا که برای معامله می‌روند نباید تحت تاثیر نظرات مشاوران املاک قرار بگیرید. در گام اول باید بدانند که میزان کمیسیون خرید و فروش مسکن در شهرشان چقدر است. همچنین اگر مشاوران میزان کمیسیون را بالا‌تر از قیمت مصوب، مطرح کنند باید از آن بنگاه بیرون بیایند و به بنگاه دیگر بروند. مردم نترسند از اینکه دنبال یک بنگاه معاملات ملکی معتبر بگردند.

قلی خسروی افزود: اگر نمی‌توانند میزان کمیسیون بنگاه مسکن را محاسبه کنند، باید از کمک کارشناسان استفاده کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران بخش‌هایی همچون کمیسیون شکایات، کمیسون فنی، شورای حل اختلاف دارد که مرور زمان شامل حال شکایت‌های مربوط به احقاق حق در موضوع «کمیسیون بنگاه معاملات املاک» نمی‌شود. یعنی کسانی که حق‌شان ضایع شده است، هر زمان برای شکایت به اتحادیه مشاوران املاک بروند می‌توانند از مشاور املاکی متخلّف شکایت و ادعای خسارت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سامانه اینترنتی برای ثبت اعتراض وجود دارد، گفت: مردم را تنبل نکنید، برای ثبت شکایت حضور شاکی الزامی است!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۲ ۰

  مردم بدانید و آگاه باشید گرانی مسکن زیر سر همین صنف املاکی دزد و حرامخور و دروغگو وچاخان ولش وبیعار است و بس ودولت باید با اعمال مالیات سنگین و کنترل درصد بنگاهی نسل اینهارا قلع وقمع کند تا مردم از دست این افراد لش راحت شوند.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همه بنگاه ها همینن،این موضوع مال امسال و پارسال هم نیست، باید نظارت باشه که نیست، هیچکدوم هم رسید بابت کمیسیونشون نمیدن،... و اینکه با این وضعیت کرونا اصرار به شکایت حضوری هم خودش نکته عجیبیه.

 • amir
  ۱ ۰

  متاستفانه هیچ نظارت خاصی روی این صنف نیست و هرکس ی قیمتی برای خودش اعلام میکنه تو این کاهو بازار.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بروبابا شکایت کتیم اول بایدپول تمبردادگاه را واریزبعدبروپس ازسه ماه شکایت می اید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  نودونه درصد مشاوران املاک خودشون دلال ومتخلف هستند مشاور املاک راتعطیل کنید تورم مسکن نصف می شه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شکایت ما از نمایندگان مجلس است ولی کو دادگاهی که همشونو از کار بر کنار کنه

 • شهروند
  ۱ ۰

  جناب خسروی شما باید برای هر منطقه از املاکیهای همان منطقه کمک بگیرید و طی یک برنامه بازرسی را برای هر روز به یکی از املاکیهای همان منطقه بسپارید و برنامه ریزی کنید که دفتر املاک مورد بازرسی نتیجه ان توسطبازرس گرارش شود ضمن اینکه خود آن دفتر املاک هم به محض حصور بازرس و ارزیابی کاری نتیجه کار بازرس را به شما گرارش کند تا شما بتوانید بر کار انها نطارت تام داشته باشید مطمن باشید اگر یک اراده جدی در این کار باشد به نتایج خوب و ملموسی دست می یابید.

 • علی
  ۰ ۰

  همه خبرادروغه،،مثل خبربایدتمدیدکنن اجاره ها،،رفتیم شوراحل اختلاف،،میگه حکم تخلیه میدیم سه روزه،،اجراهم میکنیم،بعدریس اتحادیه وریس جمهورنشستن میگن جرمه مستاجررابلندکردن.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شمالطف کنین قیمت مسکن وبیارین پایین وهزینه های زندگی کم بشه.فقط یاددارین زیردست وله کنین

 • محمد
  ۱ ۰

  باسلام چرارسیدگی نمی کنیدبلوارتوس توس ۹۷از۱۰تااملاک ۲تاشون مجوزدارن مابقیشون هیچ مدارکی ندارن به تازگی دیده شده اتباع بیگانه هم بنگاه دارشدن رسیدگی کنید

 • فاطمه
  ۰ ۰

  سلام خسته نباشید من یه مستاجر هستم ۶ ماه پیش رفتم بنگاه اجاره نامه بنویسم فعلا اجاره نامه منو نداده من مولشو واریز کردم من الان باید چیکار کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خود مشاورین املاک در صدر کلاه برداران هستند.