{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 425467

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، طول خطوط ریلی ایران تا پایان سال۹۸ به ۱۱هزار و ۴۹۶کیلومتر افزایش می‌یاید اما همچنان با مشکلات عدیده‌ای در زمینه حمل و نقل ریلی مواجه هستیم.

اقتصادآنلاین – محبوبه قرمزچشمه؛ از احداث راه‌آهن تهران- شهرری به عنوان اولین خط مشهور ریلی ایران (که در سال 1888 میلادی مصادف با  1261 شمسی ایجاد شد) تاکنون بیش از یکصد و سی سال می‌گذرد. ریل‌های مورد نیاز خطوط حمل و نقل ریلی  ایران، همچنان که سال اول از انگلیس وارد می‌شد،  تا سال 1397 همچنان از نوع انگلیسی بود.

ایران یکی از تولید و صادرکنندگان فولاد جهان است. سال‌های سال بعد از تولید فولاد  مرغوب، همچنان ما   این فلز درجه یک را به انگلیس و اتحادیه اروپا با قیمت پایین و به شکل شمش صادر کردیم و ریل را به عنوان محصول پایین دستی به قیمت چندصد برابری وارد کردیم. این واردات بعد از به گردش در آوردن اقتصاد و اشتغال و رونق دانشگاه‌های این کشورها، انجام شد.

خطوط ریلی ایران بعد از تحریم‌ها با مشکلات عدیده ای روبرو شد و تازه در این شرایط بود که دانش بنیان‌ها توانستند رشد کنند و بعد از سال‌ها تلاش، ذوب آهن اصفهان اولین محموله ریلی مورد تایید استانداردهای بین المللی را تحویل ناوگان حمل و نقل ریلی داد.

این محموله نسبت به نیاز ایران به توسعه حمل و نقلی بسیار کم است و باید تولیدکننده‌های دیگر فولادی نیز به این جرگه بپیوندند.

یکی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین به مشکلات مربوط به حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: واگن‌های مسافری نسبت به انواع باری، تکنولوژی پیشرفته‌تری می‌طلبد. در تولید واگن‌های باری و مسافری توانسته‌ایم با تکیه به دانش فنی و توان نیروهای متخصص و جوان ایرانی به موفقیت دست یابیم. اما مشکل امروز ما توانایی تولید نیست، مشکل سفارشات است. ابتدا باید ریلی ساخته شود تا واگنی چه از نوع باری و یا مسافری بر روی آن به حرکت در آیند.

این مدیر شرکت دانش بینان با بیان اینکه باید در سطح مدیران دولتی تصمیماتی اساسی گرفته شود، گفت: یک ضرورت اساسی امروز زیرساختی کشور،  توسعه حمل و نقل ریلی است. حمل و نقل ریلی در دنیا به حمل و نقل کم هزینه و پاک معروف است و برای آن تسهیلات و دریف بودجه‌ای خاص تعریف می‌شود اما در ایران بیشتر توجهات به حمل و نقل جاده‌ای است.

وی با اشاره به امنیت انتقال مسافر و بار در حمل و نقل ریلی گفت: هزینه حمل و نقل باری ریلی نسبت به سال پیش بیش از  20 درصد افزایش یافته است و این موجب شده، حمل و نقل باری جاده‌ای به حمل و نقل باری ریلی ترجیح داده  شود.

مسیر اولیه خطوط ریلی ایران  براساس راهبرد‌های نظامی قدرت‌های جهانی انتخاب شد و برای حمل‌ونقل کشور کمتر فایده داشت امروز با گذشت زمان شاهد توسعه خطوط ریلی هستیم اما این توسعه به عنوان زیرساخت توسعه صنایع کشور ، آنچنان ضعیف است که نمی توان چندان به روی آن حساب باز کرد. حضور بخش خصوصی واقعی همچنان که در بخش جاده ای وجود دارد، می‌تواند بسیاری از مشکلات حمل و نقل ریلی را حل کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری