کد خبر 433580

تمایل روسیه به دریافت تجربیات ایران در زمینه مهار کرونا

معاون وزیر بهداشت روسیه تمایل خود را نسبت به دریافت و بهره برداری از تجربیات موفق ایران در مهار کووید ۱۹، ابراز کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، جلسه ویدئوکنفرانس نمایندگان وزرای بهداشت ایران و روسیه صبح امروز با حضور محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت به نمایندگی از کشورمان و خانم آلکساندرا درانووا، معاون وزیر بهداشت روسیه، برگزار شد.

در این جلسه طرفین ضمن تبادل آخرین اطلاعات در خصوص اقدامات به عمل آمده توسط دو کشور جهت مقابله با شیوع بیماری ویروس کرونا، اقدامات صورت گرفته جهت پیشگیری از شدت شیوع بیماری ویروس کرونا و موفقیت های علمی و بهداشتی دو کشور جهت کنترل بیماری مورد بحث و بررسی قرار دادند.
 
 در این نشست مجازی، محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت کشورمان، ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص مدیریت کلان بیماری در کشور به ریاست رییس جمهور، به تشریح ساختار و فعالیت های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و کمیته های مربوطه در سراسر کشور از جمله، اعمال محدودیت‌های تردد داخل و برون شهری، تعطیلی اماکن عمومی، تهیه دستور العمل های بهداشتی مختلف، تقویت زیرساخت‌های انفورماتیک به ویژه راه اندازی سیستم آموزش مجازی برای کلیه سطوح آموزشی، تقویت و راه اندازی شبکه های آزمایشگاهی تشخیصی، طرح بسیج ملی کرونا و فاصله گذاری هوشمند، راه اندازی اپلیکیشن و نیز سامانه خود اظهاری و سایر فرایندهای رصد نمودن وضعیت سلامت مردم، ساماندهی و بهره مندی از ظرفیت نیروهای داوطلب مردمی در طرح فاصله گذاری هوشمند و توزیع اقلام و نیز حمایت از افراد آسیب پذیر و یا سالمند، فعالیت‌های موفق در تولید کیت تشخیصی و اقلام حفاظتی، انجام آزمایشات بالینی جهت تولید شش محصول دارویی و پنج روش درمانی دیگر از جمله پلاسما و سلول‌های بنیادی(  STC)، اشاره کرد. 

همچنین، آلکساندرا درانووا، معاون وزیر بهداشت کشور روسیه که در حال حاضر کشورش در سخت ترین شرایط قرارگرفته و این کشور با افزایش آمار و شیب صعودی نمودار شیوع کرونا روبرو است و با توجه به اینکه ایران چند ماه قبل از روسیه، درگیر بیماری شده است، تمایل خود را نسبت به دریافت و بهره برداری از تجربیات موفق ایران در مهار کووید 19، ابراز کرد. 

وی در ادامه گفت: از جمله موفقیت‌های ایران در زمینه مهار کرونا، تولید انواع مختلف کیت تشخیصی کووید 19 و ساماندهی به راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه های متعدد و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و راه اندازی سامانه آموزش مجازی است.

در ادامه این گفت و گو، سایر مدیران از بخش های مختلف وزارتخانه از جمله مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر، بیماری های واگیر و آزمایشگاه جامع سلامت نیز توضیحاتی را در مورد اقدامات موفق در کنترل بیماری ارائه دادند.

در پایان، نماینده وزارت بهداشت روسیه درخواست کرد، با توجه به مذاکرات اخیر روسای جمهور دو کشور ، نشست های مجازی وزرای بهداشت دو کشور در اسرع وقت برگزار شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر