کد خبر 442974

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

چرا نماد پالایشگاه‌ها متوقف شد؟/ بهبود آثار روانی کاهش سود زمستانی

با شناسایی سود قابل توجه بابت تسعیر ارز فروش صادراتی سال ۹۷، اثرات روانی ناشی از کاهش سودآوری پالایشگاه‌ها در زمستان قبل بهبود یافت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، پالایش نفت لاوان با ارسال اصلاحیه‌ای خبر از افزایش درآمدهای خود داد. در آخرین صورت‌های مالی «شاوان» منتهی به سال مالی ۱۳۹۸ مبلغ ۳۱۲۳ میلیارد ریال سود در بخش سایر درآمدهای عملیاتی شناسایی شد که به گفته مدیران شرکت در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش‌های صادراتی سال ۹۷ می‌باشد که از سوی وزارت نفت ابلاغ گردیده است.

پس از این اتفاق، معاملات سهام پالایشگاه‌ها متوقف شد تا پس از افشای تأثیر این اطلاعیه، سرمایه‌گذاران فرصتی داشته باشند تا در تحلیل‌های خود تعدیل ناشی از این اتفاق را لحاظ کنند.

پالایش نفت تبریز دومین شرکتی بود که آخرین گزارش مالی خود را اصلاح کرد. این شرکت ۱۵۶۵ میلیارد ریال به سایر درآمدهای عملیاتی افزود و دلیل آن‌را مابه‌التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت کوره صادراتی در سال ۱۳۹۷ اعلام کرد که بر اساس اعلامیه ارسالی از پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تغییر یافته است.

یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی این دو شرکت در حال حاضر منتشر نشده اما به نظر می‌رسد نرخ دلار مبنا نزدیک ۱۳۰ هزار ریال لحاظ شده باشد.

شناسایی سود سال ۹۷ در صورت‌های مالی ۹۸ بر خلاف اصل تطابق در حسابداری است، شاید چنین اقدامی صرفاً برای بهبود اثرات روانی ناشی از کاهش سودآوری پالایشگاه‌ها در زمستان گذشته و فصل جاری باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری