کد خبر 320392

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد اندک شاخص در شنبه سرد معاملاتی/ ادامه موج‌سواری خودرویی‌ها بر شایعه افزایش نرخ

در جریان معاملات امروز نماگر اصلی بورس تهران با وجود افزایش بهای جهانی نفت، نتوانست صعود قابل ملاحظه ای را به ثبت برساند.از سویی دیگر اما انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص افزایش نرخ خودرو، سبب تشکیل جو روانی مثبت در این گروه شد که صف خرید سنگین برای اغلب نمادهای این گروه را به دنبال داشت.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ بورس تهران در اولین روز هفته معاملات نسبتا کم رمق و به دور از هیجان را پشت سر گذاشت. این در حالی بود در هفته گذشته بسیاری از فعالان بورسی در انتظار تصمیم اوپک به منظور کاهش تولید نفت بودند. در گروه خودرویی اما به دلیل انتشار اخبار تایید نشده ای در خصوص افزایش نرخ خودرو شاهد معاملات پُرحجم و مثبت بودیم.از این رو شاخص هم وزن با شتاب بیشتری نسبت به شاخص کل رشد کرد و جهش 300 واحدی را به ثبت رساند. اما با وجود اخبار مثبت از دنیای نفت، نمادهای گروه پالایشی بورس تهران معاملات کم رمقی را پشت سرگذاشته و افزایش قیمتی را تجربه نکردند.از این رو امروز بر خلاف انتظارات معاملات با استقابال سهامداران مواجه نشد و تحرک خاصی را در گروه های نفتی بازار شاهد نبودیم.

گفتنی است نشست ۱۷۵ اوپک با صدور بیانیه ای مبنی بر حصول توافق اعضای این سازمان برای کاهش تولید نفت به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی پایان یافت.

در مهم‌ترین بخش از این توافقنامه آمده است: «با تأکید بر تعهد مستمر اوپک بر ثبات بازارها، منافع مشترک کشورهای تولیدکننده، عرضه کارآمد، اقتصادی و امن به مصرف‎کنندگا‎ن، بازگشت سود منصفانه برای سرمایه‌گذاری‌ها و با توجه به شرایط و جو روانی کنونی بازار و بازگشت اطمینان و سرمایه‌گذاری کافی به صنعت نفت برای تأمین تقاضای آینده؛ با توجه به عوامل بنیادین کنونی در بازار و دیدگاه همگانی بازار درباره افزایش عدم توازن در سال ۲۰۱۹ میلادی، اجلاس اوپک تصمیم گرفت که مجموع افزایش تولید مشاهده‌شده در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی را به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز (معادل ۲,۵ درصد کاهش) نسبت به سطح تولید اوپک در اکتبر ۲۰۱۸ پایین بیاورد.»

این توافق از اول ژانویه ۲۰۱۹ برای یک دوره اولیه ۶ ماهه معتبر است و یک بازبینی در آوریل ۲۰۱۹ خواهد داشت. از کمیته وزارتی خواسته شد تا بر اجرای منصفانه قطعنامه مذکور نظارت کند و به رئیس اجلاس اوپک گزارش دهد.

این توافق سبب شد تا قیمت نفت برنت با رشد شش درصدی به رقم 62 دلار و 12 سنت در هر بشکه برسد. اما این رشد قیمت نفت نتوانست محرک خوبی برای بازار سرمایه شود. اما در گروه پالایشی ها شاهد معاملات داغ و پُررونقی نبودیم. در این گروه تقریبا 35 میلیون سهم به ارزش 36 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی مثبت یک درصد را به همراه داشته است. در این گروه تنها «شپنا» بود که در قیمت پایانی مثبت به کار خود ادامه داد اما «شتران»، «شبندر» و «شاوان» نتوانستند رشد قیمتی را تجربه کنند.

در گروه پُرهیجان خودرویی اما معاملات بسیار پُرحجم و داغ پیگیری شد. در این گروه با اعلام قیمت جدید چند محصول در حاشیه بازار؛ شبه آزادسازی قیمت خودرو کلید خورد. با اعلام قیمت جدید چهار محصول ایران خودرو، قیمت‌گذاری خودروهای داخلی با فرمول جدید (پنج درصد زیر بازار) رسما کلید خورد. به گفته منابع آگاه، قیمت دیگر خودروهای داخلی شامل باقیمانده محصولات ایران خودرو و همچنین تولیدات سایپا و پارس خودرو نیز به‌زودی و طبق فرمول موردنظر اعلام خواهد شد. این خبر سبب شد تا تمام نمادهای گروه خودرویی به لیدری «خساپا» و «خودرو» از ابتدای صبح با صف خرید سنگین روبرو شوند. ازاین رو امروز بیش از 304 میلیون سهم به ارزش 52.5 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی 4.8 درصدی را به همراه داشت.

در گروه بانکی اما وضعیت چندان جالب نبود و نمادهای مطرح این گروه از اقبیل «وتجارت» و«وبصادر» و «وبملت» با افت قیمت روبرو شدند. در این گروه نیز که پتانسیل رشد قیمتی مطلوبی در خصوص تسعیر ارز متصور هستیم می تواند در آینده نزدیک مانند گروه خودرو سکاندار بازار شود.

دیگر خبر تاثیرگذار امروز، تخصیص ارز 4200 تومانی به مواد اولیه تایرسازان است.  در اطلاعیه وزارت صمت آمده است ثبت سفارش انواع کائوچوی طبیعی که به عنوان ماده اولیه تولید تایر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در گروه یک اولویت ارزی برای واردات قرار گرفت. ازاین رو گروه لاستیک نیز با اقبال فعالان بازار روبرو شده و تمام نمادهای گروه در محدوده مثبت دادوستد شدند.

آمار و ارقام بازار امروز

همانطور که در بالا نیز اشاره شد به دلیل خوشبینی به افزایش قیمت های خودرو در روزهای اتی شاخص بورس تهران روز نسبتا سبزی را سپری کردند. از این رو در در میان  38 صنعت حاضر در بورس، 20 صنعت بازدهی مثبت را کسب کردند. در مجموع در معاملات امروز تالار شیشه ای شاخص کل با رشد 223 واحدی (معادل 0.13درصد) توانست خود را به کانال 167 هزار واحد رسانده و در ارتفاع 167 هزار و 83 واحد آرام گیرد. شاخص هم وزن اما به دلیل رشد قیمتی در نمادهای خودرویی و بانکی بیشتر از شاخص کل افزایش یافت و با  با پرش 294 واحدی (معادل 1.07 درصد) به ارتفاع 27 هزار و 736واحد رسید.

ارزش معاملات بازهم افت کرد

در این بین امروز بیش از یک میلیارد و 243 میلیون ورقه بهادار به ارزش 338 میلیارد تومان در 120 هزار نوبت دادوستد شد که از این میزان بیش از 317 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در بورس اختصاص داشت.  گفتنی است این رقم نسبت به روز گذشته افت نشان می دهد . به نظر می رسد دو عامل احتیاط فعالان نسبت به خرید سهام و همچنین عدم تمایل سهامداران به نقد کردن سبب شده تا ارزش معاملات رشد قابل قبولی را به ثبت نرساند.

ترین‌های بورسی

در بین گروه های صنعت گروه خودرو، بانک و شیمیایی بیشترین ارزش دادوستدها را به خود اختصاص دادند. در این بین رشد قیمتی در نمادهای «رمپنا»، «خساپا» و «شپنا» بیشترین نقش را در افزایش شاخص کل داشتند. این در حالی بود که دادوستدهای منفی در نمادهای «فولاد»، «وبملت» و «وغدیر» از رشد بیشتر نماگر اصلی بازار جلوگیری کردند.

کوتاه از فرابورس

آیفکس هم در تلاش برای صعود با رشد 13 واحدی (معادل 1.5 درصد) به رقم یک هزار و 858 واحد رسید. در این بازار نیز مجموعا 690 میلیون ورقه بهادار به ارزش 360 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 195میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. در بین نمادهای مطرح فرابورسی نیز «ذوب»، «مارون» و «سمگا» مجموعا 11 واحد آیفکس را تقویت کردند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر