کد خبر 403792

شاکری در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

حساب‌های بانکی برای واریز بسته معیشتی بررسی شد؟

یک کارشناس بانکی با اشاره به فقدان زیر ساخت های لازم برای شناسایی افراد برای واریز یارانه معیشتی، گفت: واقعیت این است که در مرحله اول طرح ، چون مبالغ پرداختی از محل تنخواه تامین و در فواصل زمانی کوتاه پرداخت شد و زیرساخت های لازم برای شناسایی افراد وجود نداشت لذا تا این مرحله خیلی موضوع متکی به بررسی حساب ها نبوده اما انتظار می‌رود در مراحل بعدی به طور جدی به آن پرداخته ‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، مجید شاکری، کارشناس امور بانکی درگفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین اظهار کرد: در گفت‌وگوهای اولیه ای که درباره طرح بسته معیشتی صورت گرفت، به صورت رسمی بررسی ریز حساب های افراد از طرف وزارت رفاه به عنوان شرط تعلق کمک حمایتی اعلام شده است ، اما اینکه در حال حاضر چقدر این اقدام به طور جدی عملی شده است اطلاعی ندارم.

شاکری با اشاره به فقدان زیر ساخت‌های لازم برای شناسایی افراد برای واریز بسته معیشتی افزود: در مورد اینکه چقدر تا این مرحله، ریز تراکنش های افراد مبانی پرداخت ها قرارگرفته است اطلاع دقیقی ندارم، اما واقعیت این است که در مرحله اول طرح، چون مبالغ پرداختی از محل تنخواه تامین و در فواصل زمانی کوتاه پرداخت شد و همچین زیرساخت های لازم برای شناسایی افراد وجود نداشت، لذا حداقل در مصدایق متعدد خیلی موضوع متکی به بررسی حساب ها نبوده اما انتظار می‌ رود در مراحل بعدی به طور جدی به آن پرداخته ‌شود.

این کارشناس بانکی در پاسخ به این پرسش که آیا در کشورهای دیگر بررسی ریز تراکنش ها مرسوم است یا خیر؟ گفت: به طور واضحی پاسخ مثبت است.

او ادامه داد: تمام کشور های که مالیات بر درآمد شخصی در آن از منابع مهم درآمدی دولت به حساب می‌آید قطعا به بررسی و واکاوی ریز تراکنش های حساب های افراد می‌پردازند. در واقع اینکه درحساب های مردم چه مبالغی وجود دارد و چه تغییراتی درآن ایجاد می‌کنند از مباحث بسیار مهم در بانک های اطلاعاتی مالیات بر درآمد شخصی است.

شاکری ضمن بیان این موضوع که در کشور ما چند سالی است که بررسی حساب های افراد به صورت نسبی انجام می‌شود، گفت: در سیستم مالیاتی کشور، یکی دوسالی است که در بخش مالیات‌های عمومی به صورت نسبی اطلاعات حساب افراد بررسی می‌شود به این صورت که جهت دقیق کردن سیستم مالیاتی از اطلاعات حساب هایی که از مبلغی مشخص بیشتر دارایی و تراکنش بانکی داشته باشند استفاده می شود اما به جهت این‌که مبلغ پایه مورد بررسی ، در حد بالایی تعیین شده بود این مسئله گستردگی نداشت.

این کارشناس بانکی ضمن موافقت با طرح واریز یارانه معیشتی تصریح کرد: ذات عمل درست است و در واقع بسته  معیشت می‌تواند اثر مثبتی در تعدیل درآمدهای اقشار دهک های مشمول طرح داشته باشد.

وی در در پایان افزایش قیمت بنزین را طرحی پیش بینی نشده و بدون مبانی فکری درست دانست و گفت: در طرح افزایش قیمت بنزین و حمایت معیشتی صرفا یک همزمانی رخ داده و بهتر است این طرح مبنای درستی یا غلطی سایر طرح ها از جمله طرح حمایت معیشتی نباشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ناامیدشدم اینبار هم واریز نشدبرایخانواده4نفره همتراز خط فقر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام بنده جوان بیکار لیسانس متاهل با حقوق کارگری 1300 بدون بیمه هستم یک موتور سیکلت دارم و یک خانه 60 متری یعنی عدالتی که ازش دم میزنن کجاست که امثال من که نیازمندان واقعی هستیم از دریافت بسته معیشتی حذف شده ایم و بسیاری از افراد ثروتمند مشمول گرفتن بسته شدن
  یعنی چطور شده که به 60 میلیون نفر شامل شدن من با حقوق 1300 تومانی بدون بیمه جزو 20 میلیون نفر ثروتمند شده ام داد از بی عدالتی .......

 • آرش مکاری نژاد
  ۰ ۰

  بنده کارگر هتلی دولتی در بندر انزلی هستم ، بر حسب نیاز مجمومه خرید مایحتاج از طریق واریز تنخواه به حساب شخصیم انجام میگرفت ،حال باتوجه به گردش بالای حسابم بمن یارانه معیشتی تعلق نگرفته ، چه باید بکنم ؟؟؟؟ لطفا پیگیر باشید !!!تشکر

 • مجید
  ۱ ۰

  سلام.خیلیها مثل من مرتب مبلغی که در یکی از کارتهای بانکیش دارد، بنا به دلایلی بین دیگر کارتهای بانکی اش جابجا میکند .پس نباید تراکنش حساب را ملاک یارانه قر دهند .چون هر بار که همون مبلغ رو جابجا کنیم یه برداشت از حساب برات حساب میکنند .و این عادلانه نیست

 • ناصر
  ۰ ۰

  تمام تراکنشهای بانکی جزو درآمدمون حساب میشه :)
  هممون پولداریم دیگه ولخرجی نکنین همه رو قطع کنین دیگه این مسخره بازیا چیه؟

 • علی
  ۰ ۰

  سلام برای معیشتی خونه مسکن مهراجاره کردم یه پژو90دارم بیکارم بیمه رانندگان پرداخت میکنم درصورتی که شغل بنده رازدن کارفرما چیزی که هرگزنبودم اعتراض کتبی هم که وجودنداره فقط یه عددبایدبفرستی چطوربایدحرف بزنیم ?

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری