کد خبر 478923

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

چرا در سال جهش تولید، کالای لوکس و قاچاق به کشور وارد می‌شود؟

یک فعال اقتصادی معتقد است: باید در ثبت سفارش کالاها نظارت جدی شود تا بعدا مشاهد نشود کالایی وارد شده که در شرایط کنونی برای اقتصاد کشور ضروری نبوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ سید حمید حسینی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین با اشاره به ضرورت مقابله با ورود کالاهای لوکس و قاچاق به کشور اظهار داشت: در شرایطی که در جنگ اقتصادی و کمبود منابع ارزی قرار داریم، مشاهده می شود که برخی کالای غیرضرور و به نوعی لوکس از طریق گمرکات کشور وارد می شود.

وی افزود: بخشی از این کالاها به خاطر این است که سیستم تعرفه بندی کالاها در گمرک ایرادت و مشکلاتی دارد که این اجازه را به سواستفاده کنندگان می دهد که کالای مورد نظر خود را در ردیف کالایی گروه خاصی وارد کنند و امکان تشخیص و نظارت دقیق را از بین می برد.

به گفته حسینی، ردیف تعرفه ای گمرکی حداکثر ۸ رقم بیشتر نیست که تعداد زیادی از کالا در یک ردیف تعرفه ای قرار می گیرد که برخی با سوء استفاده از این ایراد تعرفه ای، کالای دیکری را وارد و با همان تعرفه ترخیص می کنند. مثلا با یک ردیف کالایی در گمرک امکان واردات مکمل غذایی وجود دارد، ولی ممکن است مکمل غذایی حیوانات هم در این سازوکار وارد شود. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، تعداد ردیف و ارقام گمرکی به جای ۸ رقم، ۱۲ رقم شده است. یعنی جزئیات بیشتری در این باره لحاظ شده است و برای هر کالایی یک کد در نظر گرفته اند. در ایران ممکن است ۵۰ قلم کالای مختلف مثلا در زمینه مکمل در یک ردیف گمرکی قرار بگیرد. بعد هم که ثبت سفارش می شود، کسی متوجه نمی شود که این مکمل غذایی برای چه مصرفی وارد می شود.

این فعال اقتصادی در ادامه اظهار داشت: نوع تعرفه بندی گمرک ایراد دارد و به راحتی از مبادی رسمی کالای غیرضرور وارد می شود. به اسم کالای ضروری، کالایی وارد می شود که به نوعی لوکس و غیرضروری است.

دکتر حسینی همچنین گفت: بخشی از کالای لوکس و غیرضروری نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی با کشورهای همسابه، به صورت قاچاق وارد می شود، زیرا تقاضا نیز برای آن وجود دارد. وقتی شما ورود کالایی را ممنوع می کنید و کالای جانشین هم برای آن وجود ندارد، طبیعی هست که تقاضا به سمت کالای قاجاق ایجاد شود.

ترانزیت به کردستان عراق؛ بازگشت دوباره به شبکه توزیع ایران

به گفته حسینی، در حال حاضر سالانه رسما ۳ میلیارد دلار کالا به صورت ترانزیت به کردستان عراق می رود و با توجه به تقاضای واقعی در کردستان عراق، بخشی از این کالاها دوباره به اسم کوله بری به کشور بر می‌گردد. به عبارت دیگر یک محاسبه ساده نشان می دهد که این حجم از کالایی که به کردستان عراق ترانزیت می شود، بخشی از آن، دوباره توسط عده ای در مرزها به داخل کشور برمی گردد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این نوع کالاها در بازار داخلی شهرهایی نظیر تهران مشاهده می شود اظهار داشت: متاسفانه شبکه توزیع و اتاق اصناف در داخل کشور در جهت مقابله با ورود و توزیع کالای قاچاق همکاری خوبی ندارند و اجازه ورود و توزیع این کالاها را به نوعی داده اند.

ضابطه مندی و نظارت نداریم

وی افزود: مثلا در ترکیه، هیچ سوپرمارکتی حق ندارد کالای غیراستاندارد بفروشد، یعنی فروشکاه های سوپرمارکت فقط کالای استاندارد دارند. ولی در ایران در نبود نظارت و برخورد با فروشگاه ها، بسیاری از کالاهای قاچاق مشاهده می شود.  

به گفته حسینی، بخشی را ضابطه مندی نکردیم، بخشی را هم نظارت نداریم. یعنی شبکه توزیع را باید از قاچاقچی بگیریم و شبکه توزیع را برای سواستفاده کنندگان ناامن کنیم. متاسفانه گفته می شود که در مرزها جلوی واردات گرفته می شود، منتهی وقتی وارد شد دیگر شبکه توزیع و اصناف، نظارت دقیق و شفافی ندارند. در نتیجه کالای قاچاق در فروشگاه های مختلف مشاهده می شود.

وی در پایان ضمن تاکید بر مقابله با ورود و توزیع کالای قاچاق در کشور افزود: باید در ثبت سفارش کالاها نظارت جدی شود تا بعدا مشاهد نشود که کالایی وارد شده است که در شرایط کنونی برای اقتصاد کشور ضروری نبوده است. هرچند فساد را هم در سیستم ها نمی توان منکر شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر