کد خبر 461247

براساس آمارهای رسمی ترکیه مشخص شد؛

کاهش ۷۳درصدی تجارت ایران و ترکیه

براساس آمارهای رسمی ترکیه، در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، ایران و ترکیه حدود یک میلیارد دلار تجارت کالایی داشته ‌اند که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹، با کاهش قابل توجه ۷۳ درصدی همراه بوده است. طی این مدت صادرات کالایی ایران به ترکیه افت حدود ۸۵ درصدی و واردات کالایی ایران از ترکیه نیز افت ۴۵ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی تجارت کالایی ایران با ترکیه در نیمه نخست سال 2020 پرداخته است.  براساس آمارهای رسمی ترکیه، در نیمه نخست سال 2020، ایران و ترکیه حدود یک میلیارد دلار تجارت کالایی داشته ‌اند که نسبت به مدت مشابه سال 2019، با کاهش قابل توجه 73 درصدی همراه بوده است. طی این مدت صادرات کالایی ایران به ترکیه افت حدود 85 درصدی و واردات کالایی ایران از ترکیه نیز افت 45 درصدی را تجربه کرده است.

دلیل عمده کاهش ارزش صادرات کالایی ایران به ترکیه افت بیش از 99 درصدی صادرات کالاهای نفتی ایران به این کشور بوده است؛ بطوریکه بیش از 76 درصد از افت 85 درصدی صادرات ایران به ترکیه مربوط به این گروه کالایی است. بیشترین ارزش صادرات کالایی ایران به ترکیه مربوط به فصل 39 کتاب تعرفه (پلاستیک و اجزای آن) بوده و بیشترین ارزش واردات کالایی آن نیز به فصل 84  (دیگ‌‌های بخار آب گرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آن) اختصاص داشته است.

براساس آمارهای منابع رسمی ترکیه، در نیمه نخست سال 2019 ، تجارت کالایی ایران و ترکیه حدود 3.9 میلیارد دلار بوده که از این میزان، حدود 1.2 میلیارد دلار صادرات ترکیه به ایران و 2.7 میلیارد دلار واردات ترکیه از ایران بوده است. در نیمه نخست سال 2020 ، تجارت ترکیه با ایران کاهش حدود 73 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال 2019 تجربه کرده و به حدود یک میلیارد دلار رسیده است. طی این مدت، واردات کالایی ایران از ترکیه کاهش 44.6 درصدی را شاهد بوده و به 652 میلیون دلار رسیده؛ در عین حال، صادرات ایران به ترکیه کاهش حدود 85 درصدی را تجربه کرده و به 417 میلیون دلار رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر