کد خبر 504940

وزیر نفت عراق خبر داد؛

صادرات ۱میلیارد و ۱۰۰میلیون بشکه نفت توسط عراق

به گفته احسان عبدالجبار اسماعیل عراق حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام در ۲۰۲۱ صادر می‌کند و به نفت بشکه ای ۸۰ دلار برای تأمین بودجه خود نیاز دارد.

به گزارش رویترز، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق گفت کشورش برای تامین کسری بودجه خود نیاز به نفت بشکه ای 80 دلار دارد.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری شفق گفت:«عراق در 2021 حدود یک میلیارد و 100 میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند. بودجه‌ای که عراق به آن نیاز دارد 140 تریلیون دینار (96 میلیارد دلار) است. بنابراین قیمت 80 دلار در هر بشکه می تواند به تامین بودجه عراق کمک کند».

 وی همچنین گفت هیچ شانسی وجود ندارد که قیمت نفت در سال جاری میلادی تا 80 دلار افزایش یابد. عراق قیمت نفت را در بودجه 2021،  42 دلار در هر بشکه در نظر گرفته است در حالی که در 2019 برابر با 56 دلار بود.

 وزیر نفت عراق گفت انتظار دارد قیمت نفت در این سه ماهه به 60 دلار در هر بشکه برسد و اگر واکسن کرونا در اختیار همه قرار بگیرد، در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به 62 تا 63 دلار در هر بشکه می رسد. قیمت نفت خام برنت در حال حاضر نزدیک به 60 دلار در هر بشکه است.

 عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است و اقتصاد آن شدیداً وابسته به درآمدهای نفتی است به طوری که 90 درصد از هزینه‌های دولت از درآمدهای نفتی تامین می شود. همین وابستگی باعث شده عراق نتواند به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند بماند و رابطه آن با عربستان خراب شود.

عراق تحت فشار عربستان قول داده تولید نفت خود را پایین بیاورد و آخرین اطلاعات نشان می‌دهد این کار را انجام داده است. عراق برای تامین کسری بودجه خود قراردادهای جدیدی بسته است.  شرکت چینی «شینهوا اویل» قراردادی با عراق امضا کرده که طبق آن سالانه 2 میلیارد دلار به بغداد پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر