سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر داد؛

بررسی پیشنهادات نمایندگان در خصوص لایحه بودجه‌۱۴۰۰

نوشته شده توسط تحریریه اقتصادآنلاین در ۱۳۹۹/۹/۳۰ ساعت ۱۹:۱۹

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی پیشنهادات نمایندگان در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و تصویب چندین پیشنهاد در حوزه تخصصی این کمیسیون در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسرضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون انرژی وارد بررسی تبصره ها و جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به کمیسیون ارجاع شده بود، شدیم. یکی از پیشنهاداتی که به تصویب اعضای کمیسیون رسید اصلاح بند الف تبصره یک لایحه بودجه بود.

وی در ادامه اظهار کرد: باتوجه به پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رییس جمهور مقرر شد تا سقف یک میلیون بشکه در روز صادرات نفت خام سهم صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد بوده و منابع حاصل از صادرات بیش از سقف یک میلیون نیز قرار شد به صندوق توسعه ملی واریز شود.

نماینده مردم تهران در ادامه تصریح کرد: باتوجه به اینکه بر اساس آمار میزان مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت که در سال ۱۴۰۰ سر رسید آن فرا می رسد بالغ بر ۱۲/۵ میلیارد دلار است، عملا دولت برای منابع حاصل از فروش نفت بر روی فروش روزانه ۸۰۰ هزار بشکه می تواند حساب باز کند.

وی در ادامه تاکید کرد: پیشنهاد دیگری که در کمیسیون به تصویب رسید؛ حذف جز (۲)بند (ب) لایحه بودجه بود که بر اساس آن قرار بود دولت مجاز به پیش فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی اقدام بوده و کف این درآمد بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان بود که باتوجه به تعیین سقف یک میلیون بشکه برای فروش نفت عملا این عدد خیلی بیشتر می شد اما در جلسه امروزکمیسیون با پیشنهاد حذف این بند موافقت شد و عملا ۷۰ هزار میلیارد تومان با پیش فروش نفت از طریق اوراق سلف نفتی محقق نخواهد شد. البته پیشنهاد جایگزینی مطرح شد که به تصویب رسید.

وی افزود: بر اساس پیشنهادی که جایگزین شد دولت مجاز است از طریق شرکت ملی نفت در صورت درخواست دستگاه های اجرایی ذی ربط تا مبلغ ۹۰۰ هزار میلیارد ریال از خالص بدهی های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی که در چهارچوب مقررات مربوط ایجاد شده و همچنین اجرای تکالیف این قانون از جمله پرداخت تعهدات مربوط به طرح های عمرانی از محل تحویل نفت خام به آن ها بر اساس قیمت بورس انرژی یا قیمت منطقه ای تسویه کند و پس از کسر ۱۴/۵ درصد سهم شرکت ملی نفت به درآمد ردیف۳۱۰۱۱۲ منظور کند. عملا این پیشنهاد جایگزین ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش فروش اوراق نفتی می شود که تحویل نفت و فروش قطعی به دستگاه ها می باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: پیشنهاد دیگری که به تصویب کمیسیون رسید؛ اضافه شدن استان بوشهر برای استفاده از منابع حاصل از سهم فروش گاز به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود.در سال ۱۴۰۰ استان بوشهر هم علاوه بر سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان از این سهم برخوردار خواهد شد.

وی در پایان افزود: در پیشنهادی دیگر در جز (۳) بند (ب) به منابعی که از جز یک این بند استفاده می شود بحث هزینه در حوزه انرژی هسته ای هم اضافه شد که دولت می تواند در سقف اعتبارات بودجه عمومی بحث انرژی هسته ای هم به هزینه کرده اش اضافه کند.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر