کد خبر 455326

روش نوآورانه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق؛

کاهش هوشمندانه مصرف برق خاموشی‌ها را کنترل می‌کند

وزارت نیرو در حرکتی نوآورانه برای اولین بار در سال ۹۹ جهت کاهش هوشمندانه مصرف برق در کشور اقدام کرد تا برای تامین مصرف، برق هیچ خانه ای نرود و هیچ خط تولیدی دچار مشکل نشود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از برنا، تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، زنجانی‌ها و چند استان دیگر در ساعتی از این روزهای تابستان گرم پیامک‌هایی هوشمند حاوی هشدار برای مصرف بیش از حد برق دریافت می‌کنند. وزارت نیرو در حرکتی نوآورانه برای اولین بار در سال 99 جهت "کاهش هوشمندانه مصرف برق" در کشور اقدام کرد تا برای تامین مصرف، برق هیچ خانه ای نرود و هیچ خط تولیدی دچار مشکل نشود. خصوصا که افزایش مصرف به دلیل شیوع کرونا و نیز افزایش میزان گرما در تابستان باعث شده مصرف برق در کشور اوج های جدیدی را تجربه کند اما در استان هایی که اقدام به کنترل هوشمند مصرف برق با علوم نوین کرده اند وضعیت بهتر است.

 در این زمینه بخوانید:

علل و پیامدهای خاموشی‌ها

در همین راستا امسال برای نخستین بار در کشور، طرح پیک‌‌سایی مصرف برق مشترکین خانگی و تجاری با همکاری شرکتهای توزیع برق تهران بزرگ، زنجان، استان اصفهان، گیلان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد توسط "شرکت دانش‌بنیان سامان توس" در این استانها اجرا می‌شود. براساس این طرح در ساعات اوج مصرف تابستان، با به کارگیری هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین، هشداری به موقع و بر اساس شرایط هر خانوار برای صرفه‌جویی به هر مشترک ایجاد و ارسال می شود. مشترکینی که صرفه جویی می کنند طبیعتا سبب می شوند تا خاموشی کنترل شده و خودشان هم هزینه کمتری به دلیل صرفه جویی در مصرف می پردازند. طرح پیک‌سا هیچ هزینه‌ای برای مشترکین ندارد و صرفا باعث می شود تا با کاهش مصرف، هزینه برق خانوارها کاهش یابد.

این روش مقرون به صرفه‌ترین راه و نوآورانه ترین راه کاهش فشار شبکه‌‌ی توزیع برق است که در آمریکا، کانادا، دانمارک، ژاپن و هند اجرا شده و در اردن امسال اجرا می شود. ایران هم از این قافله عقب نمانده و یک شرکت دانش بنیان در حال اجرای این طرح دانش بنیان در کشور است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این مورد گفت: از ۲۵ تیرماه با همکاری شرکت دانش بنیان توس، در تلاشیم تا با ارسال روزانه پیامک‌هایی هدفمند، با ایجاد آگاهی در مخاطبان از وضعیت لحظه‌ای مصرف برق در هر منطقه، ضمن جلب همکاری هرچه بیشتر مشترکان تهرانی، فشار وارد بر شبکه را کاهش داده و مانع از بروز خاموشی در تهران و همچنین کشور خواهیم شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر