کد خبر 350397

بر اساس اعلام رسمی دولت؛

سهمیه‌بندی بنزین به تعویق افتاد

دولت به صورت رسمی اعلام کرد، پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه بندی بنزین نیست و زمان اجرا متعاقباً اعلام می‌شود.

درحالی که دولت خود را برای آغاز طرح سهمیه بندی بنزین از فردا شب آماده کرده بود ظاهراً اجرای این تصمیم به زمان دیگری موکول شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، در همین باره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده، پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه بندی بنزین نیست و زمان اجرا متعاقباً اعلام می‌شود.

گفتنی است؛ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هرگونه تغییر در قیمت بنزین بدون نظر وکلای ملت را فاقد اعتبار دانسته و با افزایش قیمت در شرایط کنونی مخالفند. در این خصوص قاسم ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با ناصحیح خواندن هر نوع اقدام بدون نظر مجلس در خصوص مسئله استراتژیک بنزین به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: قطعنا هرگونه اقدامی در مورد تغییرات در قیمت و سهمیه بندی بنزین باید از مجرای مجلس عبور کند. وی درباره احتمال دور زدن دولت برای دستیابی به هدف دو نرخی کردن بنزین بدون نظر مجلس نیز گفت: در شرایط فعلی اصلا به صلاح نخواهد بود که دولت بدون نظر نمایندگان اقدام کند که در این صورت اعتراض و عدم همراهی نمایندگان را  پیش رو خواهد داشت.

همچنین فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون تلفیق مجلس نیز گفت: دولت اگر بخواهد هر تغییری در منابع و مصارف بودجه بوجود بیاورد باید از تصویب مجلس بگذراند. وی با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی از سوی دولت، اظهار داشت: گرچه به استناد قوانین قبلی دولت مجوز تعیین قیمت حامل‌های انرژی را دارد. امااگر قیمت گذاری جدید به تغییردر منابع ومصارف بودجه98 بینجامد، مسلماً باید از تصویب مجلس بگذرد و بهتر است دولت با همراهی مجلس درباره این موضوع تصمیم بگیرد.

همه این ها در حالی است که کارشناسان ارشد حوزه اقتصاد انرژی در گفتگوهای مفصل با اقتصادآنلاین، نحوه سهمیه بندی بنزین به مدل مد نظر دولت را ناعادلانه ترین حالت توصیف می کنند. در جمیع این اظهارات به موضوع ناکارآمد بودن مدل سهمیه بندی پیشین در زمینه کاهش قاچاق و بهینه سازی مصرف سوخت اشاره شده است. اما به نظر می رسد دولت عزم خود را برای پیمودن مسیری ناصواب و شکست خورده جزم کرده و بازهم یارانه انرژی به جیب پُردرآمدها خواهد رفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا ملت ریختن توی پمپ بنزین ها هی پر میکنن کلی معطلی.

 • میثم
  ۱ ۰

  سلام
  تا وقتی ما ملت فرهنگ پیدا نکنیم این دولت هر بلایی بخواد سرمون میاره
  اینا آزمون وخطا میکنن ببینن واکنش مردم چیه ؟
  ما مردم هم تو هر آزمونی سربلند بیرون اومدیم دیدی چجوری تو صف هستیم بخاطر یه باک 40لیتری بنزین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه حماقت تاریخی به تعویق افتاد.