کد خبر 335507
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

اوپک بازهم از تولید عقب نشست/تندتر شدن شیب کاهش تولید در بزرگترین کارتل نفتی دنیا

اوپک تولید سبد نفتی خود در اولین ماه از سال ۲۰۱۹ را بیش از ۳۰.۸ میلیون بشکه در روز گزارش کرده است که این عدد کاهش ۹۰۰ هزار بشکه ای را نسبت به سال ۲۰۱۸ نشان می دهد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در جدیدترین گزارش‌ها، میانگین تولید اعضای اوپک در ماه ژانویه ۳۰.۸۱ میلیون بشکه در روز بوده است. آمارها نشان می دهد که میانگین تولید این کارتل نفتی در سال 2018 بالغ بر 31 میلیون 855 هزار بشکه در روزگزار ش شده است. 

در این گزارش همچنین شاهد افت تولید اوپک از سال 2017 هستیم به نحوی که این گروه بطور میانگین روزانه در سال 2017 بالغ بر 32 میلیون و 130 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

اما آمارهای موجود از تولید اوپک در سه ماهه های سال 2018 نشان از روند افزایشی تولید تا انتهای ماه نوامبر یعنی دقیقا زمانی که خریداران نفتی ایران معافیت دریافت نکرده بودند دارد. بطوریکه مجموعه 15 کشور تولید کننده نفت عضو اوپک در سوه ماهه دوم سال گذشته روزانه 31 میلیون و 594 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده اند. این روند در سه ماهه سوم به عدد 31 میلیون و 941 هزار بشکه در روز رسید. در سه ماهه چهارم اما رکورد زد و عدد 32 میلیون و 90 هزار بشکه درد روز را به ثبت رساند. این در حالی است که در نوامبر و همزمان با شروع شدن تحریم های نفتی ایران، کشورهای عضو اوپک بیشترین تولید خود در دو سال گذشته را به عدد 32 میلیون و 312 هزار بشکه در روز رساندند.

اما پس از اعمال معافیت های خرید نفت ایران برای هشت کشور متقاضی، به یکباره اوپک تصمیم گرفت تا 650 هزار بشکه از تولید خود در روز را بکاهد و مجموع تولید روزانه خود را به عدد 31 میلیون و 603 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

گفتنی است این روند کاهشی در اولین ماه سال جدید میلادی نیز ادامه یافته و به رقم 30 میلیون و 830 هزار بشکه در روز رسیده است که 800 هزار بشکه کمتر ازر تولیدات روزانه دو ماه پایانی سال 2018 است.

به نظر می رسد باتوجه به روند کاهشی تولید نفت سبد اوپک، این کارتل همچنان به کم کردن تولید برای ثبات بخشیدن به قیمت ها در بازارهای جهانی مبادرت ورزد.

ارسال نظر