کد خبر 279672

۳ روایت از کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌های عرضه سوخت

نزدیک به ۳ هفته است که عرضه بنزین سوپر در جایگاه های کلانشهرها محدود شده است که تا کنون سه روایت در خصوص علت کمبود عرضه بنزین در کشور مطرح شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس مدتی است که در جایگاه‌های عرضه بنزین در تهران بنزین سوپر یافت ن‌می‌شود و خودروهایی که حتما باید از بنزین سوپر استفاده کنند بعد از استفاده از بنزین معمولی اقدام به استفاده از اکتان افزاها ‌می کنند. در عین حال بارها مسئولان شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرده اند استفاده از این اکتان افزاها مورد تایید نیست.

پیگیری‌ها حاکی است ظاهرا مشکل نبود بنزین سوپر تنها به کلان شهر تهران مربوط ن‌می‌شود بلکه در دیگر شهرهای کشور هم این مشکل وجود دارد و بنزین سوپر مدتی است در  دیگر شهرها هم عرضه نشده است.

پیش‌تر برخی از رسانه‌ها اعلام کرده بودند علت نبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها عدم واردات این نوع بنزین به کشور است و چون پالایشگاه شازند اراک که بنزین سوپر را تولید و عرضه ‌می کند در حال اورهال است عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌های عرضه کاهش یافته است.

در ه‌مین رابطه یک منبع آگاه گفته بود از آنجایی که این پالایشگاه در وضعیت  تع‌میرات اساسی دوره‌ای قرار داشته و حدود ۱۰ تا ۱۲ روز است که به چرخه تولید بازگشته است حدود ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا کمبود ایجاد شده را جبران کند.

ناصر رئیسی فرد رییس کانون کارفرمایان جایگاه‌های سوخت کشور نیز گفته است: با توجه به تغییراتی که جایگاه‌های سوخت در سیستم نرم افزاری و بارگیری شان انجام ‌می دهند و تغییرات تاسیساتی در انبار ری که در حال حاضر در دست انجام بوده، این مشکل (کمبود عرضه بنزین سوپر) بوجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه همه جایگاه‌های سوخت تهران و تعداد کثیری از جایگاه‌های کل کشور از انبار ری که انبار مرکزی است تغذیه ‌می شوند، افزوده است: باتوجه به تغییراتی که جایگاه‌ها در نرم‌افزار و تجهیزات شان اعمال ‌می کنند، فقط یک ساعت محدود را به بارگیری بنزین سوپر اختصاص ‌می دهند.

به گفته وی بین ساعت 10 تا 12 شب بارگیری بنزین سوپر انجام ‌می شود و برخی جایگاه‌ها به صورت مقطعی با کمبود هزینه مواجه ‌می شوند اما قطعا به صورت مختصر فرآورده به آنها ارسال خواهد شد. بنابراین ممکن است در طول روز یک جایگاه نهایتا 4 ساعت بنزین سوپر نداشته باشد اما قطعا ارسال ‌می شود.

همچنین فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درمورد مشکل مذکور توضیح داده بود درحال حاضر بنزین سوپر در تعداد محدودی از جایگاه‌های تهران عرضه ‌می‌شود. از آنجایی که بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تا‌مین ‌می‌شود و این پالایشگاه در وضعیت اورهال قرار داشته، عرضه بنزین سوپر با محدودیت مواجه شده است.

وی با بیان اینکه نفت‌کش‌ها در حال انتقال بنزین سوپر از پالایشگاه شازند به سراسر کشور هستند، اظهار کرد: به زودی بنزین سوپر بدون هیچ مشکلی در کشور عرضه خواهد شد.

اکنون بیش از 10 روز است که کار اورهال پالایشگاه شازند به اتمام رسیده است اما هنوز بنزین سوپر در جایگاه‌ها یافت ن‌می‌شود حتی به طور مقطعی نیز ن‌می‌توان این نوع بنزین را در تهران یافت.

اگرچه اظهارات بالا از یک مقام مسئول در شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی بیان شده است اما با این حال یک منبع آگاه در خصوص علت نبود بنزین سوپر گفت: علت نبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها، افزایش تولید و ذخیره سازی بنزین معمولی در مخازن است.

وی تاکید کرد: وزارت نفت به دنبال بالابردن ظرفیت ذخیره سازی بنزین در کشور است که بعد از تحریم‌های نفتی مشکلی کشور را در این خصوص تهدید نکند.

به گفته این منبع آگاه در حال حاضر خوراک اصلی تولید بنزین نفتا است که وزارت نفت سعی کرده است حتی نفتای مورد استفاده در پتروشی‌می‌ها را نیز محدود کند و این خوراک را برای تولید بنزین اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: مسئولان وزارت نفت سعی دارند قبل از شروع تحریم‌های نفتی تمام فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس را که موجب خودکفایی ایران در تولید بنزین ‌می شود را به مدار بیاورند و اگر هم این اتفاق رخ نداد 2 فاز این پالایشگاه به طور 100 درصد آماده کنند.

اگر دلیل واقعی کمبود بنزین سوپر تدبیر وزارت نفت برای روزهایی است که قرار است نفت ایران از سوی آمریکا تحریم شود قابل درک است و مصرف کنندگان نیز باید شرایط موجود کشور را درک کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    در ضمن صنعت قاچاق سوخت هم کم کم داره دوباره رشد می کنه و به بالندگی میرسه.