با اوج گیری انتقادات به طرح کوارتنگ؛

لیز تراس تسلیم شد / دولت انگلیس طرح کاهش مالیاتی را لغو می کند

دولت بریتانیا امروز دوشنبه پس از واکنش عمومی و مشاهده آشفتگی های عمده بازارهای مالی، طرح حذف بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را لغو کرد.

لیز تراس تسلیم شد / دولت انگلیس طرح کاهش مالیاتی را لغو می کند

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، دولت جدید تنها چند هفته پس از تصدی پست از کاهش مالیات‌ها خبر داده بود، اما بازارهای مالی استقبال ضعیفی از این طرح داشتند. در نظر گرفتن بالاترین نرخ مالیات پرداختی بردرآمدهای بیش از ۱۵۰ هزار پوند (۱۶۶ هزار و ۷۷۰ دلار) از ۴۵ به ۴۰ درصد، به ویژه از نظر سیاسی سمی تلقی می‌شود چرا که بریتانیایی‌ها با بحران هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در روزهای پس از اعلام این طرح، پوند به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد، اعطای وام مسکن از بازار خارج شد و اوراق قرضه دولتی بریتانیا شروع به فروش با نرخ تاریخی کرد که باعث شد بانک انگلستان یک برنامه خرید موقت را برای آرام کردن نوسانات آغاز کند.

روز دوشنبه کواسی کوارتنگ رییس خزانه‌داری بریتانیا تایید کرد که دولت برنامه‌های خود را برای کاهش مالیات برای پردرآمدترین افراد کشور لغو خواهد کرد.

کوارتنگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: واضح است که لغو نرخ مالیاتی ۴۵ درصدی به انحراف از ماموریت اصلی ما برای مقابله با چالش‌های پیش‌روی اقتصادی منجر شده است. در نتیجه اعلام می‌کنم که ما نسبت به لغو نرخ مالیاتی ۴۵ درصدی اقدام نمی‌کنیم.

جهش پوند

پوند انگلیس صبح دوشنبه به دلیل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت انگلیس قصد دارد یک چرخش را در طرح کوارتنگ اعلام کند، به شدت افزایش یافت. استرلینگ در یک مرحله ۰.۸ درصد در برابر دلار بالاتر بود اما پس از تایید این خبر در ابتدای صبح به ۱.۱۲۱۲ دلار رسید.

مالیات انگلستان

(نمودار جهش پوند در برابر دلار)

جین فولی استراتژیست ارشد در بانک هلندی رابو بانک معتقد است: اگرچه دارایی‌های بریتانیا به خوبی به این چرخش واکنش نشان می‌دهند، اما هنوز با عبور از مشکلات فاصله زیادی دارد.

بانک انگلستان هفته گذشته در بازار اوراق قرضه بریتانیا مداخله کرده و شروع فروش برنامه‌ریزی شده اوراق قرضه گیلت را به حالت تعلیق درآورد و موقتا اوراق بلندمدت تر را خریداری کرد.

گیلت اوراق قرضه دولتی بریتانیا است. بازده ده ساله گیلت – نرخ بهره پرداختی برای اوراق قرضه که به طور معکوس نسبت به قیمت‌ها حرکت می‌کند – در سپتامبر با نرخ بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و باعث بی‌ثباتی در صندوق‌های بازنشستگی و صدور وام مسکن شد. بازده دو ساله و ۳۰ ساله با بالاترین نرخ از سال ۱۹۹۴ افزایش یافت.

بازده ده ساله گیلت در صبح دوشنبه کمتر بود و بازدهی ده ساله تقریبا ۲ درصد در ساعت ۹ صبح کاهش یافت. اما اوراق دو ساله تغییر چندانی نکرد.

فولی تصریح کرد: در سال جاری هنوز انتشار اوراق بسیار بیشتری وجود خواهد داشت و حمایت فوق العاده بانک انگلستان در ۱۴ اکتبر به پایان می‌رسد. سپس [تقویت کمی] قرار است از ۳۱ اکتبر آغاز شود، اگرچه موارد زیادی وجود دارد. گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این است که هیچ شانسی برای این مورد وجود ندارد.

مالیات انگلستان

(نمودار بازده اوراق ۳۰ ساله، ده ساله و ۲ ساله بریتانیا)

چرخش اصلی

با سقوط حزب حاکم محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها پس از به اصطلاح «مینی بودجه» خود، که در اقدامی نادر از سوی صندوق بین‌المللی پول نیز مورد انتقاد قرار گرفت، چندین تن از سیاستمداران خود علیه این پیشنهادها صحبت کردند.

گرانت شاپس وزیر سابق حمل و نقل بریتانیا صبح دوشنبه در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی عنوان کرد که تغییر در کاهش نرخ بالای مالیات یک «پاسخ معقول» بود، چرا که کاهش مالیات برای «افرادی که کمترین نیاز به آن ندارند... به نحو ناپایداری برای مردم نامطلوب بوده است.»

این نشان دهنده یک چرخش بزرگ و تحقیر آمیز برای نخست وزیر جدید لیز تراس است که تا روز یکشنبه اصرار داشت که «کاملا متعهد» به این قطعنامه است.

او همچنین فاش کرد که این طرح توسط کوارتنگ تحریک شده و به کل کابینه او اعلام نشده است. به گفته وزارت خزانه‌داری، این طرح به طور متوسط سالانه ۱۰ هزار پوند سود به ۶۶۰ هزار نفر افراد پردرآمد این کشور می‌رساند.

تراس روز دوشنبه در توییتی نوشت: لغو نرخ ۴۵ درصدی به عاملی برای انحراف از ماموریت ما برای به حرکت درآوردن بریتانیا تبدیل شده بود. تمرکز ما اکنون بر ایجاد یک اقتصاد با رشد بالا است که خدمات عمومی را در سطح جهانی تامین می‌کند، دستمزدها را افزایش می‌دهد و فرصت‌هایی را در سراسر کشور ایجاد می‌کند.

ارسال نظر